Kira Kontratlarında Damga Vergisi

Merhaba
Dövizli kira kontratlarında Damga Vergisini hesaplarken hangi kuru alacağız?
Teşekkürler

Ynt: Kira Kontratlarında Damga Vergisi

Kur belirlenmemiş ise, damga vergisi için imza tarihindeki MB döviz alış kuru

Sayın nguroy
Döviz satış kuru alınması ile ilgili görüşler var, eminmisiniz.

Eğer sözleşmede satış kuru diye mutabakat yoksa genel uygulama alış kurudur. VUK da bunu kabul eder.

Sayın nguray
Aşağıdaki tebliği buldum, bu tebliğ hala geçerli ise Döviz satış kuru olacak.
21.12.1998 Tarih ve 23560 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 35 seri nolu Damga Vergisi Genel Tebliğinin 4.ncü maddesinde " Vergiye tabi kağıdın yabancı para cinsinden düzenlenmesi halinde ise kağıt üzerinde yer alan dövizin , kağıdın düzenlendiği tarihteki T.C. Merkez Bankası,nca tesbit ve ilan olunan cari döviz satış kuruna göre bulunacak Türk Lirası karşılığı üzerinden damga vergisi hesaplanacaktır. Damga vergisi " azami tutarı" aşıp aşmadığı hususu buna göre dikkate alınacağıda tabidir"

Doğrudur. Madem buldunuz genel uygulamanın tersine bir tebliğ var. Sorun yok. Satış kurunu uygulayın. Biraz daha fazla olur.

Damga vergisini vergi dairesi veya noter kanalıyla ödüyorsanız o kurumlara bir sorun bakalım hangi kuru baz alıyorlar.Benim de bildiğim MB alış kuru.Genelde değerlemeler bu kur üzerinden dikakte alınıyor.

Sormak neyi değiştirecek, tebliğ var. Bence tebliğe göre hareket etmekte yarar var.

Sancem ' Alıntı:
Sayın nguray
Aşağıdaki tebliği buldum, bu tebliğ hala geçerli ise Döviz satış kuru olacak.

bu tebliğ halen yürürlüktedir.Yani satış kurunu dikkate almalısınız.