Kira Kontratosunun Damga Vergisi Hk.

Merhabalar,

Şirketimizin bulunduğu merkez bina Şirket ortaklarının üzerine kayıtlı olup,şirkete yıllık olarak kiralanmıştır.Her yıl belirlenen kira tutarına göre,aylık olarak makbuz karşılığında ortaklara ödeme yapılıyordu.Aylık olarak stopajı muhtasarda gösterip ödemesini yapıyoruz.Yanlız kira kontratlarını bugüne kadar düzenlemedim.Sadece yıllık yapılan arttırıma göre kira makbuzu düzenliyordum.Sormak istediğim;kira kontratosu düzenlemem gerekli mi?Gerekli ise,kontratoyu onaylattırmam gereken yer noter midir yoksa vergi dairesi midir?

Şöyleki;Şirket ortaklarının Yıllık gelir vergisi beyanı (1001 B-sadece gayrimenkul sermaye iradından ibaret olanlar için)verilirken,bugüne kadar hiç ödeme çıkmadı ve hep alacaklı olduk.Bu alacaklarımız ile ilgili gelir idaresi başkanlığı bir GMSİ geliri iade talebimiz için bize bir tebliğ göndermiş.Ben bunu genel müdürlere ilettiğim zaman,iade isteyelim dediler.Yanlız iade taleplerinde bulunurken gelir idaresi ,ek olarak kira kontratolarını istemektedirler.Bizde de kontrat yok.Bu durumda ne yapmam gerekli?

Kolay Gelsin

Ynt: Kira Kontratosunun Damga Vergisi Hk.

Kontratınız yoksa yapın o zaman . Niye soruyosunuz. Bir ihtilaf mı var?

Sayın Nguroy,

Bende Kontratı yapmayı düşündüm.Ama geçmişe dönük olanları bugünden yapabilirmiyim?(örnek 2003,2004,2005 yılı)

damga vergisi beyannamesi verilmesi gerekmez mi?

Damga Vergisine Tabi Kağıtlar

(01.01.2007 Tarihi İtibariyle Uygulanacak Olan Damga Vergisi Oranları)

2. Kira mukavelenameleri (Mukavele süresine göre kira bedeli üzerinden) Binde 1,5

Eski yıllara ait olanların damga vergisi beyanını verebiliyor muyum?

Sormamın sebebi,gelir idaresinden GSMİ-den kaynaklanan iade talep dilekçemizi vereceğiz.Dilekçe verilirken ek olarak kira kontratlarını da istemektedirler.Eğer ben kontratları şimdi düzenlersem bir sorun teşkil etmez mi?

Benim düşüncem bu iadeyi hiçbir şekilde talep etmemek ama genel müdürlerimiz benim ile aynı fikirde değil.Onlar istemekten yanalar.Ben de isterken bir sorun ile karşılaşmamak için eksiksiz evrakları sunmak istiyorum.

Damga vergisi beyanını pişmanlıkla verebilirsiniz. .

royem ' Alıntı:
Sayın Nguroy,

Bende Kontratı yapmayı düşündüm.Ama geçmişe dönük olanları bugünden yapabilirmiyim?(örnek 2003,2004,2005 yılı)

damga vergisi beyannamesi verilmesi gerekmez mi?

Damga Vergisine Tabi Kağıtlar

(01.01.2007 Tarihi İtibariyle Uygulanacak Olan Damga Vergisi Oranları)

2. Kira mukavelenameleri (Mukavele süresine göre kira bedeli üzerinden) Binde 1,5

Eski yıllara ait olanların damga vergisi beyanını verebiliyor muyum?

Sormamın sebebi,gelir idaresinden GSMİ-den kaynaklanan iade talep dilekçemizi vereceğiz.Dilekçe verilirken ek olarak kira kontratlarını da istemektedirler.Eğer ben kontratları şimdi düzenlersem bir sorun teşkil etmez mi?

Benim düşüncem bu iadeyi hiçbir şekilde talep etmemek ama genel müdürlerimiz benim ile aynı fikirde değil.Onlar istemekten yanalar.Ben de isterken bir sorun ile karşılaşmamak için eksiksiz evrakları sunmak istiyorum.

Eski kira kontratlarından ve eski damga pullarından bularak kontrat düzenler ve bu pulları yapıştırarak damga vergisinide ödemiş olursun. Düzeltme vererek işleri karıştırmanın anlamı yok.

illa yazılı kontrat yenilemesi şart mı? sözlü anlaşma yapılmış olamaz mı?