Kira Ödemelerin Ö.G.İ. Açısından İncelenmesi

Üyelik
3 Eyl 2005
Mesajlar
27
merhaba,

vergi iadesi (özel gider indirimi) uygulamasında, kira ödemelerinin dayanağını oluşturan kira kontratında damga vergisinin ödenmemiş olması kontratı geçersiz olarak saymak için yeterli bir neden midir?

beyan edilen kira kontratlarının doğruluğunu (daha doğrusu geçerliliğini) nasıl teyit edebiliriz.

Teşekkürler
İyi Çalışmalar
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
kira kontrı üzerinden binbe bir buçuk damga vergisinin yatırılmış olması lazım
 
Üyelik
3 Eyl 2005
Mesajlar
27
demek oluyorki, önümüze damga vergisi ödenmemiş bir kira kontratı gelirse, bunu özel gider indirimi açısında reddedicez?
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
403
43 seri numralı Damga Vergisi genel tebliğinin ilgili bölümü aşağıdaki gibidir;

6.2.3.1. (31) numaralı fıkra ile "Dernek ve vakıflarca yerleşim yeri, gerçek kişilerce mesken olarak kullanılmak üzere kiralanan ve iktisadi işletmelere dahil olmayan taşınmazlara ilişkin kira mukavelenameleri." eklenmiştir.

Bu fıkra ile iktisadi işletmelere dahil olmayan gayrimenkullerin dernek ve vakıflarca yerleşim yeri olarak veya gerçek kişilerce mesken olarak kiralanmasına ilişkin kira mukavelenameleri istisna kapsamına alınmıştır. Örneğin, bir tüccarın iktisadi işletmesine dahil olmayan gayrimenkulunu bir gerçek kişiye kiralaması durumunda, buna ilişkin kira sözleşmesi damga vergisinden istisna olacak, ancak iktisadi işletmesine dahil bir gayrimenkulunü bir gerçek kişiye kiralaması durumunda söz konusu kira sözleşmesi damga vergisine tabi olacaktır.
Yukarıda bahsi geçen türdeki (ki özel gider indiriminde kullanılan kira kontratlarının çoğunluğu bu durumdadır) mesken kiralanmasına ait kontratlar için Damga Vergisi ödenmesi söz konusu değildir.
 
Üst