Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

Üyelik
31 Mar 2008
Mesajlar
70
Kasım-2008 döneminden itibaren işyeri kiraları limit olmaksızın banka yoluyla ödeme şartı getirilmişti. diyelim ki mükellef ocak-mart dönemine ait 3 aylık kirayı ödeyemedi. Bu mükellefin 2009/1,2,3 aylarına ait kira stopaj beyanı 23-4-2009 tarihine kadar yapılmalı mıydı? ya da ödemeyi ne zaman yaparsa o dönemde mi stopaj beyanını yapmalıyız?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: kira ödemelerinde stopaj beyanı sorunu

ödeme nezamn yapılırsa takip eden ayın 23 ne kadar beyan edilir . gmsi de tahsilat esası geçerli, dolayısı ile ödemediğiniz bir kira gideirinin stopajını bildirmek mantıksız .
 
Üyelik
31 Mar 2008
Mesajlar
70
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

gvk 94. maddedeki hesaben ödeme kavramı nedir sizce? Mükellefin kira giderini dönemsellik kavramı gereği ; ödemese dahi giderine işlersek stopajını verceğimiz anlamına mı geliyor?
 
Üyelik
14 Ocak 2009
Mesajlar
109
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

Madde 94 - (Değişik: 26/12/1993-3946/22 md.)
Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar,
ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların
iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirle-
rini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazanç-
larını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler
aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden
veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsu-
ben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

sayın murat bey , gvk 94 ncü madde çok açık ,nakden yada hesaben ödeme deyimi bulunuyor.vergi mükellefi olan şahıs yada kurum bu kirayı mal sahibine ödemez ama hesaplarında tahakkuk ettirirse stopaj doğacaktır.Mal sahibi için durum ise farklıdır sadece gmsi mükellefiyeti bulunduğunu düşünürsek mal sahibide tahsil etmediği kira gelirini zaten beyan etmeyecektir. nakden veya hesaben ifadesi kiracılar için geçerlidir.
sonuç olarak vergi mükellefi olan şahıs yada kurum, bu kirayı mal sahibine ödemez ama hesaplarında tahakkuk ettirirse stopaj doğacaktır
 
Üyelik
14 Ocak 2009
Mesajlar
109
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

sayın ayaşar sizinde yazılanları okumanızı önereceğim.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

siz arkadaşın sorusunda bilnço ve 2. sınıf mükllef olduğunu nerden anlıyorsunuz.. bana önerdiğiniz şey bu mu ?
 
Üyelik
3 Mar 2006
Mesajlar
27
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

murat5701 ' Alıntı:
gvk 94. maddedeki hesaben ödeme kavramı nedir sizce? Mükellefin kira giderini dönemsellik kavramı gereği ; ödemese dahi giderine işlersek stopajını verceğimiz anlamına mı geliyor?

Kavramları mükellef lehine kullanabilmek için karıştırmaya çalışırsanız yanılırsınız. G.V.K. ve V.U.K nun ilgili hükümlerini bir daha okuyun.
Ayrıca kira ödemelerinde; bankadan ödeme kavramı ile gider kavramını gözden geçirmenizi öneririm.
 
Üyelik
31 Mar 2008
Mesajlar
70
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

bu konuyu gelir idaresi başkanlığı'na dilekçe yazıp mukteza istedim. mukteza gelince sizinle paylaşırım.
 
Üyelik
31 Mar 2008
Mesajlar
70
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

şu ana kadar yaptığım uygulamayı paylaşmak istiyorum sizinle; 2008/10-11-12. aylara ait muhtasar beyanların verirken kiralarını sadece banka yoluyla ödeyenlerin kira stopajlarını beyan ettim. Maliyeden bir kaç gün sonra tahakkuk memurları telefon açarak " biz kira stopajlarının yapılıp yapılmadığını nasıl takip edeceğiz? kirasının ödemeyenlerinde stopajlarını yapmak zorundasın dediler." bunun üzerine 2009/1,2,3 aylarına ait stopajları yaparken bankadan ödeyen ödemeyen bütün mükelleflerin kira stopaj beyanlarını yaptım. bu sefer tekrar aynı memur aradı. "Sinop ta seminere almışlar. Vergi dairesi müdürü sadece ödeme bankadan yapıldığı zaman stopaj beyanı yapılacak demiş" . bunu üzerine bende Gelir idaresi Başkanlıp'na konuyu yazıp mukteza istedim. herhalde Temmuz'a kadar gelir cevap.
 
Üyelik
14 Ocak 2009
Mesajlar
109
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

AyAşAr ' Alıntı:
ödeme nezamn yapılırsa takip eden ayın 23 ne kadar beyan edilir . gmsi de tahsilat esası geçerli, dolayısı ile ödemediğiniz bir kira gideirinin stopajını bildirmek mantıksız .
sayın ayaşar öneriniz nedir diye :D soru sormanız zaten mantıksız, ben size yazılanları okumanızı önerdim önerim bu :D
Yukarıdaki ifade size ait olduğuna göre stopajın bildirilmesi sizce mantıksız ya! işte o ifadenizin mantıksızlığını açıklamaya çalıştım da o itibarla :D
 
Üyelik
14 Ocak 2009
Mesajlar
109
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

AyAşAr ' Alıntı:
siz arkadaşın sorusunda bilnço ve 2. sınıf mükllef olduğunu nerden anlıyorsunuz.. bana önerdiğiniz şey bu mu ?
murat5701 ' Alıntı:
Kasım-2008 döneminden itibaren işyeri kiraları limit olmaksızın banka yoluyla ödeme şartı getirilmişti. diyelim ki mükellef ocak-mart dönemine ait 3 aylık kirayı ödeyemedi. Bu mükellefin 2009/1,2,3 aylarına ait kira stopaj beyanı 23-4-2009 tarihine kadar yapılmalı mıydı? ya da ödemeyi ne zaman yaparsa o dönemde mi stopaj beyanını yapmalıyız?
şimdi sayın ayaşar yukarıdaki iki alıntıya da bakın ilk alıntı size ait orada, bilanço yada 2.sınıf mükellef olduğunu nereden anlıyorsunuz? diye soruyorsunuz ya, şuradan anlıyorum hemen arkadaşın sorusuna geçelim yani ikinci alıntıya, ikinci alıntıda "diyelim ki mükellef ocak-mart dönemine ait 3 aylık kirayı ödeyemedi. Bu mükellefin 2009/1,2,3 aylarına ait kira stopaj beyanı 23-4-2009 tarihine kadar yapılmalı mıydı?" sorusu var bu soruya göre zaten mükellef bilanço yada işletme şahıs yada kurum dernek yada vakıf yani stopaj mükellefiyeti kaydı olmalı ki 2009/01-02-03 dönem stopaj beyanı söz konusu olsun değilmi?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

konuyu fazla uzatmak niyetinde değilim. günde belki 40 sefer foruma giriyorum yazılanları okuyorum
herkes herşeyi bilecek kapasitede değil ben soruyu işletme hesabı esasına göre cvpladım yine tam olarak ifade edeyim;
bilanço esasına göre kira tahakkuk eder stopaj doğar işletme hesabı esasına göre kira ödendinde.
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

Yatırılan kira bedeli, yatırıldığı ayı kapsayan dönemde beyan edilir, veya kira tutarını tahakkuk ettirip gider kayıtlarında gösteren işletme dönemler itibariyle ödemeden bağımsız şekilde beyanında gösterir diyebilirmiyiz?
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

normalde uygulamanın bu şekilde olması gerekiyor.tahsilat esasına göre ödenmeyen kira bedelinin beyan edilmemesi hususu,ama tahakkuk edilip giderleştirilen kira bedelinin ödenemdiği halde stopajının beyan edilmesi hususunda maliye baknlığı niye stopaj ödüyorsunuz demiyor. gmsi de tahsilatın geçerli olduğu açık ve net.
 
O

Ogün Güneş

Ziyaretçi
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

Oradaki fark şurdan kaynaklı olabilir, Gerçek kişi için GMSİ vardır tahsilat geçerlidir ancak Tüzel Kişilik için Ticari Kazanç hükümleri geçerlidir dolayısıyla tahakkuk esası geçerlidir. Maddede atıf yapılan nakden ve hesabenden kasıt bu olsa gerek.
 
Üyelik
31 Mar 2008
Mesajlar
70
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

AyAşAr ' Alıntı:
normalde uygulamanın bu şekilde olması gerekiyor.tahsilat esasına göre ödenmeyen kira bedelinin beyan edilmemesi hususu,ama tahakkuk edilip giderleştirilen kira bedelinin ödenemdiği halde stopajının beyan edilmesi hususunda maliye baknlığı niye stopaj ödüyorsunuz demiyor. gmsi de tahsilatın geçerli olduğu açık ve net.
siz böyle düşünüyorsunuz ama; bizim vergi dairesi müdürü şöyle diyor " stopaj beyanı yapıldıysa kira ödenmiş demektir. banka dekontu yoksa özel usulsüzlük kesilebilir". benimde kafam iyice karıştığı için mukteza istedim.
 
Üyelik
31 Mar 2008
Mesajlar
70
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

yani devlete vergi ödedi diye mükerllefe ceza kesilecek. ne kadar saçma bir uygulama.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
653
Konum
ank
Ynt: Kira Ödemelerinde Stopaj Beyanı Sorunu

evet bunu anlatmaya çalıştım nitekim orantısız bazılarına mantıksız gelebilir bu durum ..
 
Üst