zirve

Kira Ödemelerinin Gider Yazılıp,Yazılamayacağı

Üyelik
11 Tem 2010
Mesajlar
174
Konum
DENİZLİ
Merhabalar,
Aralık 2015 döneminde bir işyeri 2015 yılı kirası olarak gider pusulası düzenlenmiş olup,aralık 2015 döneminde bunu muhtasar beyanname ile
beyan etmiştir.Peki ödenmeyen kira ödemeleri gider yazılabilir mi ? bununla ilgili tebliğ bulamadım?
bu konuda yardımlarınızı rica ederim.
 
Üyelik
11 Tem 2010
Mesajlar
174
Konum
DENİZLİ
cümle düşük olmuş.
Soru şu şekilde olacak ; Ödenmemiş Kira Giderlerinin Gider Yazılıp,Yazılamayacağı hakkında.[/B]
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
cümle düşük olmuş.
Soru şu şekilde olacak ; Ödenmemiş Kira Giderlerinin Gider Yazılıp,Yazılamayacağı hakkında.[/B]


Biraz daha açıklamaya ihtiyaç var. Mal sahibi firma mı , yoksa şahıs mı. Anladığım kadarı ile bu firma değil bir şahıs. Çünkü gider makbuzundan söz ediliyor. Gider makbuzundan ziyade kira kontratı önemlidir. Bu sözleşmede kiranın ne şekilde ödeneceği belirtilmiştir.
Elbette kiralar ödenirse stopajı yapılır ve gider yazılabilir. Bu kiracının tercihine de bağlıdır. Kiracı isterse ödenmeyen aylara ait kiraları da tahakkuk ettirip mal sahibini alacaklandırabilir.
 
Üyelik
11 Tem 2010
Mesajlar
174
Konum
DENİZLİ
Mal sahibi şahıs ve dolayısıyla firma gider pusulası tanzim edip,muhtasar bey.ile stopaj bildirimini yaptı. (2015 yılı kira bedeli)
stopaj 26.01.2016 ödendi.
Kira ödemesi şubat 2016 döneminde ödenecektir.
Teşekkürler
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Mal sahibi şahıs ve dolayısıyla firma gider pusulası tanzim edip,muhtasar bey.ile stopaj bildirimini yaptı. (2015 yılı kira bedeli)
stopaj 26.01.2016 ödendi.
Kira ödemesi şubat 2016 döneminde ödenecektir.
Teşekkürler


Kira kontratını mutlaka dikkate alın.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,266
Konum
Manisa
Kira tahakkukunu yaparsınız ve gider göstermiş olursunuz, ödeme yapılmadığı için ödenecek tutar cari hs ödeninceye kadar bekler.
 
Üyelik
5 Ocak 2016
Mesajlar
99
Konum
Kayseri
Ticari kazançta vergilemede gelirler gibi giderlerde de tahakkuk esası geçerlidir. yani ödeme ve tahsilatın bir önemi yoktur. ödeme ve tahsilatın yapılmamış olması durumunda ayrıca kayıtlar yapılır. diğer yandan gider gerçekleştiğinde gider kaydedilir. bunun ödenip ödenmemesinin bir önemi yoktur. ancak bunun tek bir istisnası vardır. o da SİGORTA primleridir. yani sigorta primlerinin gider olarak dikkate alınabilmesi için ödenmiş olması şarttır. çünkü GVK 41. maddede sigorta primlerinin gider olarak indirimi için ödenmiş olmasını şart koşmuştur. dolayısıyla soruda geçen kira giderinin ödenmemiş de olsa gider olarak dikkate alınması mümkündür. saygılarımla....
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,547
Konum
İstanbul
Sayın sakindurum,

Kiracının gider yazdığı bu kira giderlerini malsahibinin de GV beyannamesinde kira geliri olarak beyanı gerekirmi ?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Sayın sakindurum,

Kiracının gider yazdığı bu kira giderlerini malsahibinin de GV beyannamesinde kira geliri olarak beyanı gerekirmi ?


Kevork kardeşim ,

Yine ilginç bir noktaya değinmiş. İşletme açısından tahakkuk esası geçerli olmasına, yani ödenmese dahi kira tahakkuk ettrildiği zaman
gider yazılmasına rağmen. Mal sahibi eğer şahıs ise ticari değil, GMSİ elde edecektir. Yani gmsi de TAHSİL esası geçerli olduğu için almadığı kirayı gelir göstermeyebilir
 

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,570
Konum
İstanbul
Aslında ince noktalar var tabi..
Mal sahibi ve kiracı açısından değerlendirildiğinde,tahsil edilmeyen bir kira mal sahibi için gelir sayılamıyorsa,kiracı açısından da ödenmeyen bir kira da gider sayılmamalıdır.Ödenmeyen bir kiranın stopajı da beyan edilmemelidir.
Ödenmeyen kiralar muhasebe kayıtlarına "gelecek dönem giderleri" içerisine intikal ettirilmelidir.
Ücret benzeri bir olay gibi değerlendirmek de bence doğru olmaz.Hani ücret ödenmese bile giderdir mantığı burada geçerli olmamalıdır.
Benim görüşüm böyledir.
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,547
Konum
İstanbul
Sayın Arkadaşlar,

Aslında sorduğum sorunun altında başka bir nokta daha vardı. Kira giderinin gider yazılması ( kira elde etme prensibine dayalıdır ) iki farklı statüye tabi. Biri GMSİ diğeri de eğer bir ticari işletmeye aitse GM Ticari Kazanç. Ticari kazanç ise zaten fatura düzenleniyor ve herhangi bir sorun yok. Ancak GMSİ böyle değil. Özellikle GV stopajının yapılması açısından burada stopajın da yapılabilmesi için ödemenin yapılması gerekir. Maddenin kendisi hesaben ödemeden bahsetmez ve yine maddenin kendisi birkaç özellikli durum hariç tamamen nakden ödeme esasına dayalıdır. Bu yüzden ben bu nitelikteki bir kira giderinin ödeme gerçekleştirilmeden tahakkuk esasına dayalı olarak gider yazılması görüşüne katılmam. Bu gider yazıldığında özellikle mal sahibinin bu alacağının gerçekleşmiş ama ödemenin yapılmamış olması halinde ise ortaya çıkacak hukuki sorun da ayrı bir mesele haline döner. Uygulamayı yaparken bu yönlerin de gözönünde bulundurulmasında yarar var.
 
Üst