fonradar

Kira Sözleşmesi Süresi - Yenileme - Damga Vergisi Hk.

İyi çalışmalar .

Kira sözleşmesinde Damga VErgisi hakkında bilginizi rica ediyorum. 1 Yıllık Kira Sözleşmesi düzenledik . Ve 1 yıla isabet eden Damga VErgisini ödedik. 2. yıl yeni bir sözleşme yapmadan kira tutarında artış yaparak devam ettik. Bu durumda Damga VErgisi ne şekilde olacaktır.

Ynt: Kira Sözleşmesi Süresi - Yenileme - Damga VErgisi hk.

sayın feyzanur

2.yıl içinde damga vergisi eyannamesi düzenleyip baglı bulundugunuz vergi daireasine ödemeniz gerekir

taner öztürk

tanerozturk ' Alıntı:
sayın feyzanur

2.yıl içinde damga vergisi eyannamesi düzenleyip baglı bulundugunuz vergi daireasine ödemeniz gerekir

taner öztürk

Sayın Öztürk

Yeni bir evrak yokken damga vergisi niye doğsun?

saygıyla

heerdeem ' Alıntı:
tanerozturk ' Alıntı:
sayın feyzanur

taner öztürk

Sayın Öztürk

Yeni bir evrak yokken damga vergisi niye doğsun?

saygıyla

Damga Vergisi kanununda ince noktalardan biriside bu konudur. Süresi bitmiş bir sözleşmenin yeniden kullanmaya başlaması yeniden damga vergisi doğuracağı gibi o işle ilgili zaman aşımı süresinin de sıfırdan başlamasına sebebiyet verir. Damga vergisinin doğması için evrakın yenilenmesi değil aranızda yapılan aktin süresinin yeniden başlaması vergiyi doğuran olayın konusunu oluşturur. Tabi ki aktin yazılı geçerli olan belgeside eski sözleşmedir.

Selamlar

DAMGA VERGİSİ KANUNU

Konu:
Madde 1 - Bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtlar Damga Vergisine tabidir.

Bu kanundaki kağıtlar terimi, yazılıp imzalamak veya imza yerine geçen bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve herhangi bir hususu ispat veya belli etmek için ibraz edilebilecek olan (Değişik: 5228/59-4/a md.) (Yürürlük: 31.7.2004) belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeleri ifade eder.

Şimdi eğer yeni kağıtsal bir hareket yoksa eski tabirle damga basılacak yani vergilendirilecek bir durum ortaya çıkmayacağı kanaatindeyim.

Hatta bir yerde mevzu oldu; Smmm sözleşmelerimize her sene iptal edilmedikçe yenilenir hükmü koyalım ki Ocak ayında damga vergisiyle karşılaşmayalım diye.

saygıyla

Ynt: Kira Sözleşmesi Süresi - Yenileme - Damga Vergisi Hk.

sayın heerdem

yapılan kira veya smmm sözleşmeleri 1 senelikse 2.sene içinde damga vergisi ödenmesi gerekir ancak sözleşmenizi 5 sene yapıyorsanız damga vergisini 5 senelik olarak baştan tahakuk ettirip ödemenizi yapıyorsunuz 1.sene kiranız net 500 ytl varsayalım sözleşmeniz 1 yıllık damga vergisi ni 1 yıllıkolarak ödediniz 2,yıl geldi kirada degişiklik olmasa dahi yeniden kira sözleşmesi üzerinden damga verginizi ödemeniz gerekir

saygılarımla
taner öztürk

sözleşme yazılı ise dv vardır, sözlü sözleşmede yoktur. kira kontratı 1 yıllık ve yıl bittikten sonra yeni bir yazılı kontrat yok ise dv yoktur.

Selamlar

Sayın Öztürk

Sözleşme kaç senelikse toplam tutar matrah alınacak, tamam o konuda bir tereddüd yok. Ama bahsettiğim gibi "sözleşme bir seneliktir" denilse, özel hususlara da "İptal edilmedikçe hersene yenilenir" dense matrah ne alınacak!

Evrak yenilenmedikçe yani kağıtsal bir hareket olmadıkça D.V. olmayacağı kanaatindeyim.

saygıyla

sayın heerdem

damga vergisi olayı ince bir konu çogu meslektaşımız bu konuyu atlıyor fakat olayın özü hersene kontrat yenilendigi için veya sizin söylediginiz gibi hersene yenilenir ibaresi koydugunuzda 1,sene bittikten sonra 2,sene içinde damga vergisi ödenmesi gerekir düşüncesindeyim ve ben böyle yapıyorum

taner öztürk

Merhaba,
Bende Sayın Taner Öztürk gibi düşünüyor ve uyguluyorum. Aksi takdirde sözleşmeleri (ticari işletmeler için) yıllık değil aylık yapalım ve aynı şekilde sözleşme yenilenir hükmünü koyalım. Sadece 1 aylığı için Damga Vergisi ödemiş oluruz.

Bu arada Damga Vergisi gibi gereksiz ve saçma bir vergiye karşı olduğumu ve protesto ettiğimide ayrıca belirtmek istiyorum.

Selamlar

Tabii aylık yapılma fikri işin başka bir yönü. Ancak şu noktaya dikkat çekmek isterim ki muktezalar da bilindiği gibi "kağıdın düzenlenmesi" ibaresi geçer.

Dolayısıyla ben kağıtsal bir hareket olup olmadığı noktasına bakılmasını anlıyorum.

Bu en doğru görüştür iddiam olmasa da damga vergisinde damga vurulacak olan mevhum(kavram) olan evrak/kağıt, bu daha doğruya yakın gibi geliyor.

saygıyla

peki arkadaşlar bu noktada,
damva vergisiyle alakası olmayan bir soru sormak istiyorum

bir daire kiranlanmış olsun ve daireyi kiralayan ve kiraya veren gerçek kişilerdir.
kira siözleşmesi düzenlesinler kendi aralarında fakat kira sözleşmesinin bir yıl olduğunu ve " kira kontratının yenilenmemesi durumunda eski kontrat geçerlidir ibaresi konulmamış olsun"

ama kira süresi dolduğu halde kira kontratı yenilenmemiş fakat taraflar kira ödenmeye ve kira almaya devam ederler.

bu durumda eski kira kontratı geçerliliğini devem ettirirmi ...;???

Teşekkürler.

mhmt79 ' Alıntı:
peki arkadaşlar bu noktada,
damva vergisiyle alakası olmayan bir soru sormak istiyorum

bir daire kiranlanmış olsun ve daireyi kiralayan ve kiraya veren gerçek kişilerdir.
kira siözleşmesi düzenlesinler kendi aralarında fakat kira sözleşmesinin bir yıl olduğunu ve " kira kontratının yenilenmemesi durumunda eski kontrat geçerlidir ibaresi konulmamış olsun"

ama kira süresi dolduğu halde kira kontratı yenilenmemiş fakat taraflar kira ödenmeye ve kira almaya devam ederler.

bu durumda eski kira kontratı geçerliliğini devem ettirirmi ...;???

Teşekkürler.
Merhaba,
818 sayılı Borçlar kanununun 6. maddesi

3 - Zımni kabul :
Madde 6 - İcabı dermeyan eden kimse gerek işin hususi mahiyetinden gerek hal ve mevkiin icabından naşi sarih bir kabule intizar mecburiyetinde olmadığı takdirde, eğer icap münasip bir müddet içinde reddolunmamış ise, akde münakit olmuş nazariyle bakılır.

demektedir. Buna göre kiracının sözleşme bittikten sonraki kira ödemesi kira sözleşmesinin uzatılması teklifi yerine geçer, ev sahibinin kira bedelini kabul etmesi ise kabul anlamına gelir ve sözleşme uzamış olur.

Evet çok teşekkürlerimi sunuyorum

sn. Tamer Başkan.

İyi çalışmalar

bende bir sey sormak istiyorum. biz kiraladıgımız yerin sahibi değişti biz bunun daha önce damga vergisini ödemiştik şimdi yeni bir kontrat yaptık tekrardan ödeme yapmamız gereklimi.. saygılarr

Yeni bir kira kontratı düzenlendiyse,damga vergisi var ödenmelidir.

Sayın üstadlarım çok şubeli bir şirket olarak, bizimde bu kira yenilemede ( belgesiz ) damga vergisi ödeyip ödememe konusunda ikilemdeyiz. Bu konuda bir genelge, mukteza veya sirkü varmıdır ? Yardımlarınızı bekliyorum.

sayın hakankanat,bu konuda mukteza veya sirküler varmı bilmiyorum ama damga vergisi kanunun bu konuda yeterince açık olduğunu düşünüyorum.

BİRİNCİ BÖLÜM

MÜKELLEFİYET VE İSTİSNALAR

KONU

Madde 1 - Bu Kanuna ekli (1) sayılı tabloda yazılı kağıtlar Damga Vergisine tabidir.

Bu Kanundaki kağıtlar terimi, yazılıp imzalanmak veya imza yerine geçer bir işaret konmak suretiyle düzenlenen ve herhangi bir hususu ispat veya belli etmek için ibraz edilebilecek olan [Dğş.5228] belgeler ile elektronik imza kullanılmak suretiyle manyetik ortamda ve elektronik veri şeklinde oluşturulan belgeleri ifade eder.
Yabancı memleketlerle Türkiye'deki yabancı elçilik ve konsolosluklarda düzenlenen kağıtlar, Türkiye'de resmi dairelere ibraz edildiği, üzerine devir veya ciro işlemleri yürütüldüğü veya herhangi bir suretle hükümlerinden faydalanıldığı takdirde vergiye tabi tutulur.

--------------------------------------------------------------------------------
demekki damga vergisine tabii olması için yazılıp imzalanması,yada imza yerine geçer bir işaret konması suretiyle damga vergisine tabi oluyor.kira yenilemede belge yoksa,vergide yoktur.

Ayrıca şunu belirtmekdede fayda var.
ŞÜMUL

Madde 2- Vergiye tabi kağıtlar mahiyetinde bulunan veya onların yerini alan mektup ve şerhlerle, bu kağıtların hükümlerinin yenilenmesine, uzatılmasına, değiştirilmesine, devrine veya bozulmasına ilişkin mektup ve şerhler de Damga Vergisine tabidir.

Damga Vergisi için,

1. Süre
2. Tutar
3. Sözleşmenin konusu

unsurlarının olması gerekmektedir. Alınacak damga vergisi ise, tutarın süre ile çarpılması sonucu bulunacak matrah üzerinden belirli orana göre hesaplanır.

Sözleşmede eğer, "iptal edilmezse devam eder", "2. ve izleyen senelerde .. olur" gibi sözleşmenin sonraki yıllarda da devam edeceğine ilişkin ibare var sa ve o sözleşme iptal edilmezse sonraki yıllarda da damga vergisi ödenmesi gerekir,

Ancak, devam edeceğine ilişkin bir karine yoksa o sözleşme 1 yıllıktır (genelde yıllık düzenlenir) ve sonraki yıllarda damga vergisi ödenmesi gerekmez.

Unutulmamalıdır ki, sözleşmeye taraf olanlar, sözleşme sonraki yıllarda uzatılmasa da ticari ilişki içerisinde olabilirler. Ancak, ortada yazılı sözleşme olmadığı için damga vergisinden de bahsedilemez.

Kira sözleşmelerinde damga vergisini vergi dairesine ödeme süresi kaç gündür?