fonradar

Kira Sözleşmesinde Ceza Tutarı

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba
Sözleşmede 3 aylık kira bedeli erken çıkılması halinde ödenir diyor. Biz erken çıktık, bu tutardan stopaj yapacak mıyız ?
Teşekkür ederim

Sayın Day-Dream

Stopaj toplam kira bedeli varsa depozito v.s toplam bedel üzerinden yapılır ki siz bunu baştan beyan edip ödemişsinizdir. erken boşaltmanız durumunda stopaj ödemenize gerek yok

Üstada erken çıkıyoruz diye 3 aylık kira tutarı kadar bedeli ekim ayında gönderdik , ve dükkandan çıktık, bu 3 aylık kira yaklaşık 30000
Bu 30000 için kasım ayı içinde muhtasar beyannamesinde bir şey yapacak mıyım?
Teşekkür ederim
Saygılarımla

Üstada erken çıkıyoruz diye 3 aylık kira tutarı kadar bedeli ekim ayında gönderdik , ve dükkandan çıktık, bu 3 aylık kira yaklaşık 30000
Bu 30000 için kasım ayı içinde muhtasar beyannamesinde bir şey yapacak mıyım?
Teşekkür ederim
Saygılarımla

Ben soruyu yanlış anladım çok özür diliyorum. Ben sorudan yeni kira kontartı yapılıyor zannettim çok özür dilerim. Neyse doğru cevabı şimdi yazayım

Erken çıkmanız durumunda erken ödediğiniz kira tutarı için stopaj yapıp muhtasarda beyan etmeniz gerekir

Son düzenleme:
Sevgili aşkın,

Kira kontratı (contract) zaten bir sözleşmedir ve özel hükme tabi bir sözleşmedir. Bu kapsamada ödenen süreye dahil tüm bedeller kira bedeli olarak addedilir, (süresinden önce tahliye edilen durumlarda süreyeait tüm bedellerin ödenmesi genel kuraldır karşılıklı anlaşılarak haklardan feragat edilmemişse ) ayrıca bir tazminat maddesi varsa o zaman tazminat tutarı yazılı şekilde eklenmiş olmalıdır.

Sevgili aşkın,

Kira kontratı (contract) zaten bir sözleşmedir ve özel hükme tabi bir sözleşmedir. Bu kapsamada ödenen süreye dahil tüm bedeller kira bedeli olarak addedilir, (süresinden önce tahliye edilen durumlarda süreyeait tüm bedellerin ödenmesi genel kuraldır karşılıklı anlaşılarak haklardan feragat edilmemişse ) ayrıca bir tazminat maddesi varsa o zaman tazminat tutarı yazılı şekilde eklenmiş olmalıdır.

Sayın yunus85,

"İki kurum arasındaysa bu sözleşme, fesih durumunda KDV' de hesaplanmaz o zaman." İki kurum arasında değilse veya feshedilmemişse KDV mi hesaplanmalıdır ?

Mukteza
maalesef ..

10.maddesi gereğince ödenmesine hükmolunan bedellerin ise; özü itibarıyla bir taşınmaz kiralanması işleminden kaynaklanmakta olması ve kira sözleşmesi kapsamında elde edilen gelir olması nedeniyle gayrimenkul sermaye iradı olarak kabul edilmesi, dolayısıyla, bahse konu madde çerçevesinde yapılan bu ödemelerin de kira bedeline dahil edilerek üzerinden tevkifat yapılması

KDV bir hizmet veya mal satışından alınan bir vergidir. Temel olarak ceza ve tazminatlar bir hizmet karşılığı olmadığı için kdv konusuna girmez.