Kira stopajı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
Kafamı her zaman karıştırmıştır bu konu tam olarak öğrenmek istiyorum sayenizde;
1-işe bşlama yoklamasında kira tutarı belirtiliyor ve bnun stopajı oluyor.konuyu açarmısınız im nereye ödeme yapıp nerede belirtiyor
2-Bazen stopaj yerin fatura kesiliyor bu olun neden tercih ederler artısı ve eksisi nedir muhtasarda olmazsa ne olur
2-Grup şirketinin yerleri bazen kendi firmalarına ve taşeronlara kiralanıyor bu durumda gelir olarak ya da diğer firmalara gider olarak ne tü işlemler yapılır.
3-Grup şirketi taşeronlara her ay kira faturası kesiyor bunun muhtasarla stopala alakası varmı,hangi durumda kira faturası kesilir hangidurumda kesilmez?

Kısaca kira stopajı nedir,ne işe yarar,kiralayan ve kiraya veren açısından durumu nedir,işe başlama tutanağındaki tutarın önemi nedir,hangi durumlarda kira faturası ne için kesilir yada kesilmez?
eğerli arkadaşlarım bu konu aslında sizler için basitte olsa daha önce hiç yapmadığım için bilmiyorum ve bilgi eksikliğimi gidermek istiyorum.Kısaca anlatırsanız herkesistifade eder.Dualarım sizinle teşekkür ederim.

Ynt: Kira stopajı

Devlet Maliye politikası aracılığı ile vergi salar

Bunun bir çeşidide sorumlu sıfatı ile beyan edilmesidir, burada verginin asıl mükellefinin adına sorumlu sıfatı ile hizmeti alan öder

Mesela burada kiraya verenin ödemesi gereken vergiyi kaynakta kiralayan keserek devlete öder , bu şekilde devlet vergi alacağını garanti altına almış olur.

Fakat gerçek kişiden kiralanmaz ise kiralayan firmanın aktifinde yeralıyorsa mutlaka kdv li fatura ile belgelenmelidir.

1-işe başlama yoklamasında belirtiğiniz tutarı muhtasar (stopaj)beyannamesinde gösterip kira stopajı ödemeniz gerekiyor.
2-Fatura kesildiğinde artısı kiracının stopaj ödememesidir.
3-Grup şirketi taşeronlara her ay fatura kesmesinin nedeni aynı adresde olduğu içindir.Kira faturasını kesen firma diğer gelir olarak kayıtlara alır.Kiracı firma ise direk gider olarak kayıtlarına alır.Kdv sinide indirim konusu yapar.Fatura kesilirse stopajla ilgili bir durum yoktur.
BENİM BİLDİĞİM KADARIYLA BUDUR.

kira stopajıyla ilgili benimde aklıma takılan birşey var ben işyerini gerçek kişiden kiraladım ve mm ofis açtım kiram 175 tl stopaj ödemem durumunda 218 küsür oluyor araştırdım soruşturdum kimine göre stopajı bildirmeme gerek yok kimine göre var daha gelir elde etmeden bide bu çıktı.ne yapmalıyım yorumlarınızı bekliyorum

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
Vergi Tevkifatı ve Muhtasar Beyanname
Vergi tevkifatı: (1)

Madde 94 - (Değişik: 26/12/1993-3946/22 md.)
Kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar,
ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların
iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirle-
rini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazanç-
larını bilanço veya zırai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler
aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden
veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsu-
ben tevkifat yapmaya mecburdurlar.

......
5. a) 70 inci maddede yazılı mal ve hakların kiralanması karşılığı yapılan
ödemelerden,
......