fonradar

Kira stopajında ödeme mi tahakku mu ?

stajer66

Katkı Sunan Üye
Sayın Üstadlar;

Biz bir A.Ş. yiz biz kira ödemelerimizi düzenli yapmıyoruz bir ay 3.000 öderken diğer ay 5.000 ytl ödüyoruz bizim kira kotratımız ise aylık 4.000 ytl olarak anlaşılmıştır.

Şimdi A.Ş. lerin elde ettiği kazanç ticari kazan ve tahakkuk esası geçerli ama gayri menkul sermaye iradında ise tahsil esası geçerli

Şimdi ben muhtasar beyanname de stopaj kesintisini bildirirken kontrata göre mi hesaplayacağım yoksa ödediğim miktara göre mi ? Tşk ederim.

Ynt: Kira stopajında ödeme mi tahakku mu ?

Kira sizin geliriniz değil gideriniz. Dolayısıyla sizin de belirttiğiniz gibi bu GMSİ dir.
Kira ödemezseniz stopaj da yapmazsınız.

Sayın Nizam bey ben şöyle düşünüyorum ben giderlerim ve gelirlerim için takakkuk esası geçerli olduğu için ben kiramı ödemesemde tahakkuk etmiştir bu durumda gider tahakkuk ettiği için de stopaj yapılmalıdır. Hatta firma bazen çok uzun vadeli çeklerin bile verilmesi söz konusu oluyor. İlginiz için tşk ederim. Konuyu tekrar değerlendirebilirmisiniz

Sizin açınızdan doğru olabilir. Yani tahakkuk yapıp gidere , yada gelecek aylara ait giderle atarsınız.
Ancak geliri elde eden açısından düşünürsek, ve bu gelirin de beyan sınırını aştığını farz edersek, adam diyelim ki 24000 ytl (Farazi) gelir elde etti bunu beyan edecek,
Yani almadığı paranın vergisini ödemek durumunda kalacaktır.