fonradar

Kiracının Devir Hakkı

Lütfen cahillikle sorduğum şu soruya yanıt verin.
Eşim bundan 8-9 yıl önce bankadan kredi kullanarak 75 000 tl HAVA PARASI ile market devraldı. Yıllardır çoluk çocuk ailecek gece gündüz çalışıyoruz ama olmuyor. Devretmek istiyoruz ama mal sahibi izin vermiyor. Dükkanın ilk sahibi dede ile yapılan sözleşmede devir hakkı vardı. ANcak dede bir kaç yıl önce vefat etti. Sonra oğlu ile sözleşme yaptık o zaman da vardı ama o da öldü. şimdi mirasçılarla sözleşme yaptık ancak '' sözleşmeye devir hakkı koymayalım ama biz size devrettiririz ''dediler. Avukatlarıda bu şekilde olursa bizim için de iyi olacağını söyledi kayınbabamda napsın tamam dedi. Şimdi sözleşmede hakkımız yok ve bizim 150 000 borcumuz var. deevredemezsek (hava parası ile. müşteri de hazı ve güvenilir) yandık babam da kocam da mahvolur. İçini boşaltıp kapıyı kapatıp gitmekten başka çaremiz var mı?
Hiç insafa gelmiyorlar yalvarıyoruz. Ama ben çok umutluyum sizden bir ışık bekliyorum.

öncelikle herkese selamlar.

çok faydalı olurmu bilmiyorum sadece kişisel bir yorum olarak fikir beyan etmek istiyorum,belki işinize gelecek bir fikir olur.

devredeceğiniz kişiyi işletmenize ortak edip sonra ortaklıktan çıksanız ,devralan kişi aynı işi yapacaksa daha kolay farklı iş yapacaksa ortaklıktan sonra bütün ürünleri iade yata satma şekline girerek dükkanı boşaltabilir.işletme şeklinize göre şirket yada şahıs firmasıysanız iştişarede bulunarak çözebileceğinizi düşünüyorum.

Sayın erturul,

sözleşmenizdeki ( kira kontratınızdan bahsettiğinizi zannediyorum ) diğer şartları bilmiyorum. zor bir durum olduğu da gerçek, yine bir avukat yardımıyla bir "işletme sözleşmesi" önerebilirim size ancak bu durumda, marketin işletmesini belirli bir bedel karşılığında ki bu aylık bir kira olur, onlara bırakırsınız. Mal sahipleri ile olan kontrat ve sorumluluklar sizde kalır. Tahminen hava parasından belirli bir ölçüde feragat edersiniz, ancak bir teminat mektubu talep edersiniz.

Diğer kısımlarını bir avukata danışarak sürdürün.

Saygılar,
Kevork