Kiracıyım Ve Devir Hakkım Olmasına Rağmen Çok Ciddi Sıkıntı Yaşıyorum Lütfen Beni Aydınlatın

Selamün aleyküm...
Öncelikle iş yeri açmak için tamamen boş tabiri caizse inşaat halinde bi dükkan kiraladım .Yapacağım iş için uygun halde değildi dükkan ve bunun için ciddi tadilat ve bakım yapılması gerekiyordu bunları yapacaktım tabi ki ve bu yüzden de Kira kontratını yaparken özellikle devir hakkının tamamen tarafımda olacağını açıkça kontratta belirterek yaptık. Daha sonrasında bi 6/7 ay sonrasında dükkan sahibi hiçbir şekilde tarafıma bilgi vermeden dükkanın satışını yapmış ve ben bunu satıştan 3 ay kadar sonra öğrendim . Şimdi sorun burda başlıyor. Dükkanın Yen'i sahibi benimle gelip tanıştı aramızda Yen'i bi kontrat yapmamız gerektiğini söyledi yapalım dedim fakat kontratta hiçbir şekilde devir hakkımın olmayacağını ısrarla söyledi. Ben de kendisine buraya yaptığım masraftan ve yatırımdan detaylı bir şekilde bahsettim kendisi benim devir hakkımın olmayacağını kullanmak istersem kendisinin arzu ettiği ve düzenlediği şekilde bir kontrat yapacağını kiracı olarak kalmak istemezsem de dükkanın içinde bulunan malzemelerimi alıp çıkabileceğimi söyledi. Fakat ben bu dükkanın içine yalnızca malzeme koymadım ki
İki oda bi mutfak yaptım boyası elektrik ve su tesisatı laminant parke duvar kağıdı merdiven ve merdivenin korkuluk ve ahşap kaplaması gibi birçok tadilat ve bakım yaptım .Yaptığım hiçbir tadilat giderinin tek kuruşunu dahi eski dükkan sahibine yansıtmadım hepsini ben karşıladım Takdir edersiniz ki bunları alıp götürmem gibi bir durum söz konusu olamaz. İşletmemi devretmeme de müsade etmediği için yapmış olduğum tüm masraf ( abartısız 200.000 TL )adeta çöp olucak . Ve adeta bu insanlar hakkımı gasp etmeye çalışıyor doğrusu en çokta bu ağır geliyor bana.
Şimdi benim bu noktada ne yapmam lazım lütfen beni aydınlatın
Ben kimsenin hakkına geçmek istemiyorum kimseyi maddi zarara da uğratmak istemiyorum kimsenin hiçbir gelirine malına ortak olmak gibi bi derdim de yok
Ben sadece emeğimin hakkımın derdindeyim
Bomboş inşaat halindeki dükkanı bi dünya masrafla ayağa kaldırıp dinamik hale getiriyorsunuz
Burda hiçbir masrafı yapmayan eski sahibi malına değer katıyor
Diğeri boş bi inşaat yerine donanımlı tertemiz bi dükkan sahibi oluyor
Peki ben ?
Benim emeğim masrafım ne oluyor ?
Burda benim yasal muhattabım kim ?
Eski dükkan sahibi mi ?
Yoksa yenisi mi ?
Bu konuda gerçekten çok sıkıntılıyım gitsem gidemiyorum kalsam kalamıyorum uykularım kaçtı
Lütfen beni aydınlatın
Çok uzun yazdım özür dilerim

Sizin durumunuz avukatlık. Buradan sizi tatmin edici bir yardım çıkacağını sanmam.

Satış konusunda mal sahibinin sizi bilgilendirmesi gerekmiyor, mal onun dilediği zaman kendi iradesi ile istediği kişiye satış yapar. Bu satış kiracıyı bağlamaz.
Yeni mal sahibi satın alma tarihinden itibaren 30 gün içinde eğer kendi ihtiyacı için kullanacaksa ihtar gönderip durumu bildirmesi gerekir. Bu 30 günlük süreyi kaçırdı ise, ancak yeni kira dönemi başlangıcında gene 30 gün içinde size ihtar göndererek kendi ihtiyacı için kullanacağını bildirip tahliyenizi isteyebilir. O durumda da 6 ay içinde tahliye etmenizi isteyebilir.
Mal sahibi değiştiği için yeni bir sözleşme yapmak zorunda değilsiniz..Eski mal sahibi ile düzenlediğiniz sözleşme aynı şartlarla her yıl yenilenir.
Yeni mal sahibinin yüksek zam talebine de uymak zorunda değilsiniz, sözleşmede yazan veya yıllık yasal oranda zam yaparak devam edebilirsiniz.

Kira sözleşmenizi yaparken avukat ile yapıp sözleşmenizi tapuya şerh etmeniz gerekliydi. Banka şubeleri tapuya şerh koyamayacağı yeri kiralamaz mesela