fonradar

Kiralanan işyerinin bir başka şirkete kiralanması hakkında

• Konbuyu başlatan Sevim Canyakmaz
  • Başlangıç tarihi
S

Sevim Canyakmaz

Ziyaretçi
Arkadaşlar,

A Ltd.Şti. gerçek kişiden bir işyeri kiralayıyor. Stopajını ödüyor.
A. Ltd.Ştinin grup şirketi olan B Ltd.Şti de aynı adrese taşınıyor ve A Ltd.Şti ile kira kontratı yapıyor. A da stopajını ödediği aynı işyerini; B ye kiralıyor.

A ltd.şti, B ltd. şti ne kira faturası kesebilir mi?

Ben kesemez diyorum ama B nin patronu bunun yanlış olduğunu söylüyor.

Sizlerin fikri nedir bu konuda?

Ynt: Kiralanan işyerinin bir başka şirkete kiralanması hakkında

Minumun zarar etmeyecek şekilde Brut Kira tutarına %18 de kdv koyup B firmasına kesmelisiniz.

Sırf group şirketi diye kesmek istemiyor ve bu kiralamadan kar beklentiniz yoksa, kontratı b üzerine yapmalısın.

Mal sahibi gerçek kişi kontrat ile A ltd şti ye başkasına kiralama yetkisini açıkça verdiyse A şirketi tekrar yazılı kontrat düzenleyerek başka bir kişi veya kuruma kiraya verebilir. Bu kiralama için de fatura kesmesi gerekir
Tabi kdv de olucaktır.

Mal sahibinin ikinci bir kiralama için yazılı izni olması gerekiyor.

nguroy ' Alıntı:
Mal sahibi gerçek kişi kontrat ile A ltd şti ye başkasına kiralama yetkisini açıkça verdiyse A şirketi tekrar yazılı kontrat düzenleyerek başka bir kişi veya kuruma kiraya verebilir. Bu kiralama için de fatura kesmesi gerekir
Tabi kdv de olucaktır.

Kesinlikle doğru

çok teşekkürler..

mal sahibinin bu durumdan haberi yok. yani ortada yetki durumuda yok..
A ltd. şti ile B ltd şti arasında olan bir durum.

mal sahibinin olaydan haberi yoksa bu durum etik midir?
fatura kesmeliyiz diye tutturuyor A ltd.şti..

ben kesemezsin diyorum. aktifine kayıtlı olmalı kesebilmen için dedim.

ama dediğimi çok saçma buluyor..
sizlere danışmak istedim..
mal sahibinin, sahibi olduğu işyerini kiraladığı şirkete; herhangi bir kiralayabilir yetki durumu da söz konusu değil.
bu durumda kira faturası kesebilir mi?

aktifinde kayıtlı olup olmaması ile ilgili değil gercek kisiden kiralayıp stopajını odedikten sonra baska birine kdvli fatura keserek kiraya verebilir.burda da onemli olan ilk kiralama yaptıgınız gercek kisi ile yapılan kontratta baskasına devredebilir ibaresinin olmasıdır.Yani anlasma varsa dediğim gibi olur

Yetkisi yoksa kiraya veremez. Verdiği anda derhal tahliye sebebi olur.

Sevim hanım yaptığınız uygulamanın birkaç farklı hukuki boyutu var,
1.si sizin asıl sorduğunuz ve öğrenmek istediğiniz vergisel boyutu olan VUK,GVK ve KDV yönü,
2.si ise tamamen Kiralama ilişkisinin taraflarını belirleyen , olası ihtilaflarda haklıyı haksızı bulan T.T.K. boyutu..

İşin TTK boyutu tarafları pek ilgilendirmiyor , asıl olan Vergisel boyutu açısından bir değerlendirme yapılması isteniyorsa , Kiralanan Gayrımenkulun aktifte olmasına veya olmamasına bakılmaksızın B firmasına %18 KDV li Kira faturası kesmeniz gerekmektedir.Çünki bir kiralama sözleşmesi yapmışsınız ve bu işten bir kira geliriniz elbette olacak.

Diğer T.T.K.(Türk Ticaret Kanunu) Boyutunu arkadaşlar bahsetmişler.
Zaten ;"A. Ltd.Ştinin grup şirketi olan B Ltd.Şti de aynı adrese taşınıyor " Demişsiniz.
Benim anladığım aynı adreste hem A ltd hemde B ltd aynı anda birlikte faaliyette bulunacak.
Eğer durum böyle ise , gerçek kişi olan mal sahibi işyerine olaki geldiğinde şoke olup farklı bir kiracı ile karşılaşmayacaktır, demektir. Siz kiraladığınız yerin bir bölümünü diğer firmanıza da açmış durumdasınız. Elbette kira sözleşmesini dikkatli okumak lazım ama bana makul ve mantıklı geldi.

Öncelikle kira sözleşmesi TTK değil Borçlar Kanunu ve buna bağlı kiralama kanunu tarafından düzenlenir.

"Benim anladığım aynı adreste hem A ltd hemde B ltd aynı anda birlikte faaliyette bulunacak.
Eğer durum böyle ise , gerçek kişi olan mal sahibi işyerine olaki geldiğinde şoke olup farklı bir kiracı ile karşılaşmayacaktır, demektir. Siz kiraladığınız yerin bir bölümünü diğer firmanıza da açmış durumdasınız. Elbette kira sözleşmesini dikkatli okumak lazım ama bana makul ve mantıklı geldi"

Yasal konularda malesef duygularımızla hareket etmek lüksüne sahip değiliz. :)
Mal sahibinin yazılı onayı olmadan kiracı hiç bir şekilde kiraladığı gayrimenkulu başkasına kiraya veremez..
Bunun bana öyle geldi, mantıklı, beğendim ,iyi hissetim gibi yorumu hiç olmaz. :)

Bu sıralar çok duygusalım da :)