zirve

Kiralık Araç İçin Ödenen MTV Gider Yazılır mı ?

Merhaba,

GVK madde 40/5' e göre;
aktife kayıtlı olmayan kiralık statüsündeki iş arabası için ödenen MTV gider yazılır mı?

iş arabasından kastım; panelvan tarzı araçtır. Fason tekstil firmalarından alınan mallar taşınıyor.

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Ödenmez, bu gider arabayı kiralayan/sahip olan şirkete ait bir giderdir zaten, kiralamalarda Mtv, sigorta, kasko gibi giderler bu şirketlere aittir. Aracı kiralayan şahıs, ben Mtv'yide ödeyim demez zaten.

bulent249

Tanınmış Üye
Sözleşme gereği bunları aracı kiralayan üstleniyorsa, ödemeyi araç sahibi yapar, aracı kiralayana fatura eder, vergi mükellefi değilse kira bedeline dahil edilerek ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.

vergi dairesi alındısında araç sahibi olarak şirket yazıyor ancak kullanım hakkı bizde olduğundan, ödeme belgesini bize göndermişler ancak fatura kesmemişler sadece vergi dairesi alındısı belgesi var buna göre işlem yapamam o zaman

bulent249

Tanınmış Üye
Başkası adına düzenlenmiş belgeleri kayıtlarınıza alamazsınız... Mademki araç sahibi şirketmiş yansıtma faturası kesebilirler..

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Sayın Ayşe Gültekin,

Bülent dostumuz haklı. Tüm şartlar için önce sözleşmenize bakın. Genel olarak masraflar yansıtılır. Sözleşme şartı böyleyse araçla ilgili yasal herlşey kiraya veren şirkete gidecek onlar da size fatura keserek yansıtacaklardır.

Not: MTV sadece binek otolar için KKEG anlamındadır. Sizin bahsettiğiniz araçlar için ( 2 sayılı listeye dahil olanlar hariç ) doğrudan gider yazılabilirler.