zirve

Kiralık Araç İçin Ödenen MTV Gider Yazılır mı ?

Üyelik
24 Haz 2013
Mesajlar
216
Konum
Akhisar
Merhaba,

GVK madde 40/5' e göre;
aktife kayıtlı olmayan kiralık statüsündeki iş arabası için ödenen MTV gider yazılır mı?

iş arabasından kastım; panelvan tarzı araçtır. Fason tekstil firmalarından alınan mallar taşınıyor.
 

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
6 Eyl 2006
Mesajlar
7,308
Konum
İstanbul
Ödenmez, bu gider arabayı kiralayan/sahip olan şirkete ait bir giderdir zaten, kiralamalarda Mtv, sigorta, kasko gibi giderler bu şirketlere aittir. Aracı kiralayan şahıs, ben Mtv'yide ödeyim demez zaten.
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,998
Konum
ADANA
Sözleşme gereği bunları aracı kiralayan üstleniyorsa, ödemeyi araç sahibi yapar, aracı kiralayana fatura eder, vergi mükellefi değilse kira bedeline dahil edilerek ödenmesi gerekir diye düşünüyorum.
 
Üyelik
24 Haz 2013
Mesajlar
216
Konum
Akhisar
vergi dairesi alındısında araç sahibi olarak şirket yazıyor ancak kullanım hakkı bizde olduğundan, ödeme belgesini bize göndermişler ancak fatura kesmemişler sadece vergi dairesi alındısı belgesi var buna göre işlem yapamam o zaman
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,998
Konum
ADANA
Başkası adına düzenlenmiş belgeleri kayıtlarınıza alamazsınız... Mademki araç sahibi şirketmiş yansıtma faturası kesebilirler..
 

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Üyelik
22 Mar 2013
Mesajlar
2,585
Konum
İstanbul
Sayın Ayşe Gültekin,

Bülent dostumuz haklı. Tüm şartlar için önce sözleşmenize bakın. Genel olarak masraflar yansıtılır. Sözleşme şartı böyleyse araçla ilgili yasal herlşey kiraya veren şirkete gidecek onlar da size fatura keserek yansıtacaklardır.

Not: MTV sadece binek otolar için KKEG anlamındadır. Sizin bahsettiğiniz araçlar için ( 2 sayılı listeye dahil olanlar hariç ) doğrudan gider yazılabilirler.
 

Benzer konular

Üst