fonradar

Kiralık Araçlar

anemus

Katkı Sunan Üye
Günaydın,
Kiralık arabaların trafik cezalarını, araç çekme masraflarını işleyebilirmiyim, Arada kira sözleşmesi var, yakıtlarını ve diğer masraflarını işliyorum ama trafik cezası ve araç çekme de şüphede kaldım, kiralama yapan firmanın bana bu tutarı yansıtması gerekmezmi

selamlar,

trafik cezalarını, araç çekme masraflarını işlemekten kastınız gider hesaplarına atmak anlamında mı ?

kiralayan firma bu giderleri gelir-gider ekseninde değerlendirip bir katkı yapmadan size yansıtması gerekiyor fakat giderin mahiyeti değişmeyecek bunlar kkeg olarak değerlenmesi gerekir diye düşünüyorum.

şu hususu da arz etmekte fayda var: Kesilen ceza mahiyetindeki harcamayı personelden tahsil etmek yolunu seçerseniz ki kişisel sorumluluğundan ve hatasından kaynaklanan bir durum söz konusu ise bu durumda bir fatura keserek personele bu ödemeleri yansıtabilirsiniz.bu nokta da ise iş kanunu bu tip personel üzerinden yapılan tahsilata hoş gözle bakmıyor anladığım kadarı ile...

Son düzenleme:
kira sözleşmesinin içeriğinde ceza ve diğer yaptırımların kiracıya ait olduğuna dair bir metin varsa gider olarak işlemenizde mahsur yok. G.V.K da indirilebir giderler arasında yazar
GVK Mad 40 3. Fıkra İşle ilgili olmak şartiyle, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar;

Trafik cezaları indirim konusu yapılamaz. Yasada açıkça bellidir. Kkkeg dir.

selamlar,

şu hususu da arz etmekte fayda var: Kesilen ceza mahiyetindeki harcamayı personelden tahsil etmek yolunu seçerseniz ki kişisel sorumluluğundan ve hatasından kaynaklanan bir durum söz konusu ise bu durumda bir fatura keserek personele bu ödemeleri yansıtabilirsiniz.bu nokta da ise iş kanunu bu tip personel üzerinden yapılan tahsilata hoş gözle bakmıyor anladığım kadarı ile...

sayın myardimli,

ilgili ceza araçı kullanan personelin hatasından kaynaklı ise tabiiki şirket personeline yansıtma gerçekleştirebilir ve personelin rızası ile tahsilatı gerçekleşebilir.
örn:trafik'te trafik polisi cevirdi şirket aracını kullanan kişiye ceza-i işlemi uyguladı ve ceza tutanağına ehliyet bilgilerini yazdı ve imzalattırdı sonuç olarak elinde size teslim ettiği ceza tutanağı var kendi imzası bulunan yansıtmakta ve tahsilde bir sıkıntı yaşanmaz.

tebli üzerine gelen trafik cezalarında aracı yine o saatte ve gün de kimin kullandığı bellidir ve araç kullanma tablosu bulunuyor diye düşünüyorum araçı teslim alıp teslim ederken kullanıcının tabloda imzası vardır sanırım bu durumda yine ceza tutarı kullanıcıya yansıtılır ve tahsili gerçekleşir ki sıkıntı oluşturacak bir durum değildir.

İyi Günler.

Sayın Demiral,

Evveliyatında yaşadığımız zarar, ziyan ve tazminatlarla ilgili tahsilat yolu için personele başvurduğumuzda şirket avukatları tarafından uyarıldığımız için bu şekilde beyan ettim.

Olaki personeli tespit edebiliyorsunuz ve rızası var, sonuçta personel işin en hızlı şekilde halledilmesi söylendiği için park yasak alana aracı koydum şeklinde bir savunma yapabilir.

İyi çalışmalar.