Kiralık ofisin bir bölümünün diğer bir kişiye kiralanması

melissa78

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Kiralanan ofisin bir odası yada bir bölümü, başka birine asıl kiracı tarafından kontratla kiralana bilinirmi? kontrata bakamadım bilmiyorum böyle bir madde var mı? diye

kiracı olan şirket, kiralanan yerin bir odasını 3.cü bir kişiye kiralamak istiyor.

mülk sahibinin iznine mi tabidir?

Ynt: Kiralık ofisin bir bölümünün diğer bir kişiye kiralanması

teşekkür ederim.
peki 3.kişi, asıl kiracı durumundaki şirket adına % 20 stopaj mı ödeyecek.
Mülk sahibi adına % 20 stopajı şirket kiracı sıfatıyla ödüyor, aynı mülkün bir odası için 3.kişide kiracı şirket adında mı stopaj ödeyecek.

3.kişi tacir veya serbest meslek erbabı ise elbette yaptığı kira ödemesinden %20 oranında stopaj yapacak.

sn.koray bey çok teşekkür ederim
ama böyleyse eğer, aynı gayrimenkul için mükerrer 2 defa vergi hesaplanmış mı oluyor?
stopaj kavramı yönünden

Hayır mükerrerlik olmaz. Şöyle ki;

1-Mal sahibi elde ettiği kira gelirini gelir/kurum kazancına dahil edecek, stopajı yıllık beyanname üzerinden tahakkuk eden vergiden mahsup edecek.

2-Kiracı alt kiracı olan 3.şahıstan elde ettiği kira gelirini gelir/kurum kazancına dahil edecek, ancak 3.şahıs olan alt kiracı tarafından yapılan stopajı tahakkuk eden vergiden mahsup edecek.

tekrar teşekkür ederim.
peki 2.ci söylediğinizden hareket ediyom,
alt kiracı, bu kira gelirini nasıl gelir kaydedecek . Mülk, aktifine kayıtlı değilki, +kdvli fatura kessin. Buradaki gelir unsuru, sadece kira bedeli yatacak olan banka dekontu olarak mı? dikkate alınacak.
Şirkette kiracı olduğundan, o yüzden mükerrer vergileme söz konusu olmaz mı? diye düşünmüştüm aynı mülk için

Anladığım kadar birinci kiracı şirket. Bu durumda 2 kircaiya fatura kesmesi gerekir. tekrar stopaj olmaz.
zaten ticari kaznaç olur GMSİ değil.

ama işte fatura kesmesi için; bina, şirketin aktifine kayıtlı olması gerekmiyor mu?
ya da ben mi yanlış biliyom :(
kiracı çünkü şirket

Kira yansıtması yapabilir. Aktifinde kayıtlı olması şart değil. kiralamak da kullanma hakkının devridir. (zilyedlik)

Nizam Beyin de belirttiği gibi aktifte olma şartı yok. Kiralama sözleşmesi kiracı olan hak sahibine kullanma ve yararlanma haklarını verir. Aksi sözleşme ile kararlaştırılmamışsa, kiracı bu hakkını kısmen veya tamamen 3.şahıslara yeni bir kira veya kullandırma sözleşmesi ile devredebilir. Yine vergi hukuku ile borçlar hukukunun kesiştiği bir kavşaktayız.

sonuç olarak,
fatura, + KDV li kesilecek, stopaj olmayacak, şirket gelir unusur yapıp kazancına ekleyecek.

çok çok teşekkür ederim,
sn. nizam bey ve koray bey.
iyiki varsınız sağolun

burada kira bedeli;
+ KDV mi? yoksa KDV dahil fatura mı? oluyor.

örneğin diyelimki kira bedeli 50.-TL

KDV dahil 50.-TL mi? tahsil edilecek yoksa
+KDV li olan 59.-TL mi?

Aslında bu da bir özel hukuk meselesi. Eğer sözleşmede KDV hariç 50.-TL ibaresi varsa 50+9=59 olacak, eğer KDV dahil ibaresi var 42,37+7.62=50.-TL olacak.

Yani basitçe iki tarafın arasındaki anlaşmaya bağlıdır. :)

Değerli üstadlarım,

G.V.K. 70 maddesinde nelerin g.m.s.i. kapsamı içinde olduğu ve hangi durumlarda ticari veya zirai kazanç kapsamında değerlendirileceği belirtilmiş olup, bu hükümler çerçevesinde hem stopaj ve hemde kdv doğmaktadır.

70. mad. 8. fıkrasının ikinci ve üçüncü bentlerinde bu husus zikredilmiş olup, aktife kayıtlı olması durumunda ticari faaliyet kapsamında değerlendirilir ve sadece kdv doğar.

Aksi durumda yani işletmeye dahil olmayan mal ve hakların sahip, kiralayan, zilyed, mutasarrıf v.s. tarafından kiraya verilmesi işlemleri g.m.s.i. kapsamında olduğundan stopaj ve kdv doğacaktır.

İleride sıkıntı yaşamamanız için bu durumu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Yani şuna dikkat etmek gerekir, asıl itibarla mal ve hakların işletmeye dahil olması yani aktife kayıtlı olması ayırd edici özelliktir, mükellefiyet olup olmadığı değil.

Kolay gelsin.

cemal kavala ' Alıntı:
Değerli üstadlarım,

G.V.K. 70 maddesinde nelerin g.m.s.i. kapsamı içinde olduğu ve hangi durumlarda ticari veya zirai kazanç kapsamında değerlendirileceği belirtilmiş olup, bu hükümler çerçevesinde hem stopaj ve hemde kdv doğmaktadır.

70. mad. 8. fıkrasının ikinci ve üçüncü bentlerinde bu husus zikredilmiş olup, aktife kayıtlı olması durumunda ticari faaliyet kapsamında değerlendirilir ve sadece kdv doğar.

Aksi durumda yani işletmeye dahil olmayan mal ve hakların sahip, kiralayan, zilyed, mutasarrıf v.s. tarafından kiraya verilmesi işlemleri g.m.s.i. kapsamında olduğundan stopaj ve kdv doğacaktır.

İleride sıkıntı yaşamamanız için bu durumu dikkate almanızı tavsiye ederim.

Yani şuna dikkat etmek gerekir, asıl itibarla mal ve hakların işletmeye dahil olması yani aktife kayıtlı olması ayırd edici özelliktir, mükellefiyet olup olmadığı değil.

Kolay gelsin.

Bu yorumunuzn dayanağı nedir:? Bir tüzel kişiyden kiralama yapılırsa ne stopajı yapacaksınız ? Kurumlar vergisimi?

Nizam bey merhaba,

Benim buradaki ifadem ve kastım kurum kazancı değildir, dikkat ederseniz zaten dayanak verdiğim G.V.K.'nu K.V.K.'nu değil. Haddizatında g.m.s.i. kapsamı G.V.K.'nu dahilindedir ki b u sebeple açıklama gereği duymadım.

Yanlış anlaşıldım galiba.....

Ben sizin ifadenizden fatura da kesilse kdv de eklense kiralama işlemi , şirket aktifine kayıtlı değilse stopaja tabidir anlamını çıkarıyorum.
Gayrimenkul şahsa ait ise kirayalan da gerçek kişi şahıs ise ortada firma yokse dediğiniz doğru.
Ancak kiralayan ticari kazanca tabi bir firma ise, mutlaka kira bedeli için fatura kesmelidir. Diye düşünüyorum.