fonradar

Kiraya Verilen Evin Vergisel Durumu

Merhaba,

Kendim bir daireden kira alıyorum. Annemin kiralık dairesinin beyanını da ben verip 2 daire üzerinden beyannamemi verip vergisini ödüyordum.

Annem rahmetli oldu. Annemin kirada olan dairesinden alınan kira 3 kardeş arasında bölüşülüyor. Bu durumda annemden kalan 2. Kiralık dairenin beyanını da ben vermiş olsam fazla vergi ödemesi çıkıyor. Bu durumda nasıl bir yol izlemem lazım.

Annemden kalan dairenin kirasını kardeşlerimden biri beyan verse daha mı mantıklı. Bu durumda annem sağken annemin kirada olan dairesinin beyanı için ne yapmam lazım.

Aydınlatıcı bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

2021 yılı için 7.000 TL. den daha düşük kira geliri elde edenler beyanname vermez ve vergi ödemezler... Sizin olayda mirasçıların paylarına düşen kira gelirine bu açıdan bakmak gerekir. Aşıyorsa mirasçıların ayrı ayrı beyanname vermesi gerekir, hem doğrusu budur hem de 7000 TL. her mirasçı için istisna edildiği için vergi avantajı da olur.

2021 yılı için 7.000 TL. den daha düşük kira geliri elde edenler beyanname vermez ve vergi ödemezler... Sizin olayda mirasçıların paylarına düşen kira gelirine bu açıdan bakmak gerekir. Aşıyorsa mirasçıların ayrı ayrı beyanname vermesi gerekir, hem doğrusu budur hem de 7000 TL. her mirasçı için istisna edildiği için vergi avantajı da olur.
Tekrar merhaba, Ben aylık 1500 TL alıyorum. Diğer kirada olan daire aylık 900 TL. (3 kardeşe 300 TL bölüştürülüyor) Bu durumda 1500 + 300 = 1800 TL olarak ben beyan edip, diğer kardeşlerimde 300'er TL olarak mı beyan edecekler.

Tekrar merhaba, Ben aylık 1500 TL alıyorum. Diğer kirada olan daire aylık 900 TL. (3 kardeşe 300 TL bölüştürülüyor) Bu durumda 1500 + 300 = 1800 TL 1800 * 12 = 21600 TL yıllık olarak ben beyan edeceğim, diğer kardeşlerimde aylık 300'er TL aldığında, yıllık 3600 TL 'ye tekabül ettiğinden bu durumda hiç beyanda bulmayacaklar ve vergi ödemeyecekler. Doğru mu?