fonradar

Kısa Vadeli Sigorta Kolları prim Oranı

juılet

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar

Kısa Vadeli Sigorta Kolları prim Oranı nasıl bulunuyor.

Ynt: Kısa Vadeli Sigorta Kolları prim Oranı

evt ya , bende öğrenmek istiyorum bunu. Yanlış hatırlamıyorsam tehlike derecesine göre bir puanlandırma yapılıyor ama tam net bende bilmiyorum. Bilen varsa yardımcı olursa seviniriz.

merhaba,

belki komik duruma düşüceğim sorum ile ilgili birçoğunuza basit bir soru olarak gelebilir.ama bilmemek değil öğrenmemek ayıptır diyorum ve sorumu yöneltiyorum :))

bizim tehlike derecemiz 3 yani bildirgede kısa vadeli sigorta kolları primimin 2 olarak çıkması lazım. benim bildirgemde 1,80 olarak hesaplama yapılıyor. bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

sanırım sorumun cevabını buldum.

Normal prim oranlarının derecelere ayrılması
MADDE 10 ? (1) Her tehlike sınıfı üst, normal ve alt derece olmak üzere üç tehlike derecesine ayrılır.
(2) Üst derece prim oranı dahil olduğu tehlike sınıfının normal yüzdelik prim oranından 0,2 puan daha yüksek, alt derece prim oranı normal yüzdelik prim oranından 0,2 puan daha düşüktür. Şu kadar ki, I inci tehlike sınıfındaki işyerleri için alt derece prim oranı, bu sınıfın normal prim oranının altına düşemez ve XII nci tehlike sınıfındaki işyerleri için ise üst derece prim oranı, bu sınıfın normal prim oranını geçemez.