Kişinin Kendine Ait Şahıs Şti Kurması Sonunda Vergi İndirimi

umut

Katkı Sunan Üye
merhabalar,

bizde ortak olarak çalışan ssk lı işveren kendine ait şahıs firması kurdu. bizde çalıştığı süreye ait vergi indiriminden yararlanabilir mi? yararlanabilirse yararlanma yöntemini bana izah edebilirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler

III- ÜCRETLİLERDE VERGİ İNDİRİMİNDEN YARARLANAN ÜCRETLİLER

Ücretlilerde vergi indiriminden, gerçek usulde gelir vergisine tabi ücretliler faydalanacaklardır. Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. maddesinde açıklanan ve ücret geliri elde edenler, vergi uygulaması açısından ücretli kabul edilmekte olup, bunlar aşağıda belirtilmiştir.

A-Gelir Vergisi Kanunu’nun 23. maddesinin 11 numaralı bendine göre istisna dışında kalan emeklilik, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanlar.

506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesine göre faaliyette bulunan özel emekli sandıklarından emekli, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanların, bu aylıklarının istisna tutarını aşan kısmı ücret sayılmakta ve ücretlerin vergilendirilmesine ilişkin esaslara göre vergiye tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla, bunlarda gelir Vergisi Kanunu’nun uygulanması açısından ücretli sayılmaktadır.

Ancak, 2978 sayılı Kanunun 1. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak çıkartılan, 05.04.1994 gün ve 21896 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 94/5372 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 94/5372 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile bu kişiler 2978 sayılı Kanun uyarınca vergi iadesinden yararlananlar kapsamında bırakılan ve 506 sayılı Kanunun geçici 20. maddesine göre faaliyette bulunan özel emekli sandıklarından emekli, maluliyet, dul ve yetim aylığı alanlar, bu kanuna göre vergi iadesinden yararlanmaları nedeniyle özel gider indiriminden yararlanamayacaklardır.

B-Evvelce yapılmış veya gelecekte yapılacak hizmetler karşılığında ücret alanlar,

C-Türkiye Büyük Millet Meclisi, il genel meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile özel kanunlarına veya idari kararlara göre kurulan daimi veya geçici bütün komisyonların üyeleri.

D-Yönetim ve denetim kurulları başkanı ve üyeleriyle tasfiye memurları (Bu sıfatları dolayısıyla ücret alanlar),

E-Bilirkişiler, resmi arabulucular, eksperler, spor hakemleri ve her türlü yarışma jürisi üyeleri.

F-Transfer ücreti veya sair adlarla ücret alan sporcular.

2978 sayılı Yasaya göre vergi iadesi hakkında yararlananlar ayrıca özel gider indiriminden faydalanamazlar.