fonradar

Kısmi Emeklilik

sayın yetkili,
27.09.1955 doğumlu, erkek,bağ-kur hizmet süresi 13 yıl,01ay,21 gün, borcu olmayan, 6 ncı basamakta, ilk başlama tarihim, mes.k.k.tar. yazan yerde 20.04.1982 yazan bir vatandaşım. Kısmi emeklilikten faydalanmak için *Ne kadar daha prim ödemem gerekir,
*Kaç yaşında emeklilik başvurumu yapabilirim,
*3600 gün'ün manası nedir
*Birde bu aylık ödemeler kaç paradır vede nereye nasıl ödeyeceğim.
Yardımcı olursanız çok memnun olurum, şimdiden çok teşekkür ederim.

Ynt: Kısmi Emeklilik

Kısmi emeklilik için, Bağ-Kur?da 3600 gün uygulaması yok, 5400 gün uygulaması vardır. Verdiğiniz bilgilerden bugüne kadarki 4731 günlük priminiz mevcut. Bunu 5400 güne çıkarmanız gerekir. Bunun için,
1- 24 ay askerlik yaptıysanız, askerlik borçlanması ile tamamlayıp 55 yaşını doldurunca,
2- İsteğe bağlı 23 ay prim ödeyerek ve ödeme bitince,
emekli olabilirsiniz.
Askerlik borçlanmasına 55 yaşını tamamlamadan 2-3 ay önce de başvurabilirsiniz. İsteğe bağlı ödeme ile emekli olmayı düşünürseniz, 2 yıl kadar sürer. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurduğunuz tarihi takip eden aybaşından itibaren ödemeye başlarsınız. Prim bu yılın sonuna kadar en az 222.- TL olup bankalara ödenebilir. Prim tutarları asgari ücret artış oranına paralel olarak artar.

yıllar itibariyle ssk ve bağkur için kısmi emeklilik şartları bilgileri mevcut ise aktarabilirmisiniz (prim+sigsüresi+yaş)
Teşekkürler

Sayın yetkili,

Bağkur'dan 13 yıl 01 ay 21 gün ödenmiş, daha sonra çıkışımı verip borcu olmayan bir mükellefim. Giriş tarihim 20.04 1982 erkek vede 6 ncı basamaktayım. Doğum tarihim 27.09.1955 vede askerlik hizmetimden sonra bağkurlu oldum

Bir gün evvel gönderdiğim mesaja verdiğiniz cevabı şuan okudum allah razı olsun, birde
*Ben askerlik hizmetimden sonra bağkurlu oldum, dolayısı ile anladığım kadarı ile o zamandan faydalanamıyorum. vede sizin dediğiniz gibi herhalde 23 ay daha prim ödedikten hemen sonra 55 yaşınıda geçtiğime göre emeklilik haklarına sahip olabiliyormuyum.
*Bu parayı bir batında ödeme şansım varmı, çünkü 1 sene sonra 55 yaşını doldurmuş olacağım, böylece 1 sene daha beklemek zorunda kalmamış olurum
*Birde bu isteğe bağlı bağkurlu olabilmek vede 23 ay daha prim yatırmak için nerelere hangi evrakla gitmeliyim. Şişlide olduğuma göre orada bir Bağkur'un ana binası var orayamı gitmeliyim hangi evrklarla.
*Prim ödemelerine başladığım zaman vede ödeme boyunca normal sigortalı haklarından da hastahanelerden faydalanabiliyorum herhalde değilmi
*Bazılarıda 57 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilirsin diyorlar, ciddiye almamam lazım herhalde öylemi

şimdiden çok çok teşekkür ederim

Emekli olabilmeniz için 23 aylık prim günü eksiğiniz olduğunu, bunu tamamlayıp 55 yaşını doldurunca emeklilik hakkına sahip olabileceğinizi belirtmiştim. 55 yaşını geçirmeden emekli olmanız için, maddi olanaklarınız elverişli ise öncelikle 20 ay askerlik borçlanmasını yapmalısınız. Bunu 55 yaşını tamamlamadan 2-3 ay önce de yapabilirsiniz hemen de yapabilirsiniz. Borçlanma işleminizi yaptıktan sonra 1 ay içinde prim tutarını ödemeniz gerekir.
20 ay askerlik borçlanması yeterli olmayacağından 3 ay da İsteğe Bağlı Sigortalı (Dışarıdan ödeme) olmalısınız. Bu işlemi de en geç Nisan/2010 tarihinde başvurup, takip eden aydan itibaren her ay ödeme yaparak, 3 ayın sonunda dilekçe verip kapatmalısınız.
Bütün bu işlemlerden sonra 28.09.2010 tarihinde kısmi emeklilik için müracaat edersiniz.
Önceden belirttiğim gibi bu şekli tercih etmezseniz 23 ay İsteğe Bağlı ödeme yaparak da emekli olursunuz fakat 55 yaşını aşarsınız.
- İsteğe Bağlı ödemede toptan ödeme yapılmaz.
- İsteğe Bağlı sigortalılık devam ederken her türlü sağlık yardımından yararlanırsınız.
- Bu işlemler için bölgenizdeki (Şişli eski Bağ-Kur) kuruma giderseniz sizi bilgilendirip yönlendireceklerdir.
- Yanınızda kimlik ve varsa askerlik terhis belgesi bulundurmanız yeterli. Terhis belgesi yok ise kimlik yeterli.

sezer ' Alıntı:
Emekli olabilmeniz için 23 aylık prim günü eksiğiniz olduğunu, bunu tamamlayıp 55 yaşını doldurunca emeklilik hakkına sahip olabileceğinizi belirtmiştim. 55 yaşını geçirmeden emekli olmanız için, maddi olanaklarınız elverişli ise öncelikle 20 ay askerlik borçlanmasını yapmalısınız. Bunu 55 yaşını tamamlamadan 2-3 ay önce de yapabilirsiniz hemen de yapabilirsiniz. Borçlanma işleminizi yaptıktan sonra 1 ay içinde prim tutarını ödemeniz gerekir.
20 ay askerlik borçlanması yeterli olmayacağından 3 ay da İsteğe Bağlı Sigortalı (Dışarıdan ödeme) olmalısınız. Bu işlemi de en geç Nisan/2010 tarihinde başvurup, takip eden aydan itibaren her ay ödeme yaparak, 3 ayın sonunda dilekçe verip kapatmalısınız.
Bütün bu işlemlerden sonra 28.09.2010 tarihinde kısmi emeklilik için müracaat edersiniz.
Önceden belirttiğim gibi bu şekli tercih etmezseniz 23 ay İsteğe Bağlı ödeme yaparak da emekli olursunuz fakat 55 yaşını aşarsınız.
- İsteğe Bağlı ödemede toptan ödeme yapılmaz.
- İsteğe Bağlı sigortalılık devam ederken her türlü sağlık yardımından yararlanırsınız.
- Bu işlemler için bölgenizdeki (Şişli eski Bağ-Kur) kuruma giderseniz sizi bilgilendirip yönlendireceklerdir.
- Yanınızda kimlik ve varsa askerlik terhis belgesi bulundurmanız yeterli. Terhis belgesi yok ise kimlik yeterli.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim . Birde,
*yazımda belirtmiştim bağkurlu olmamın tarihi askerlikten sonra, genede askerlik borçlanmasından faydalanabiliyormuyum, zira bunu yekten ödeyebilme olanağım var.
*Bunun haricinde lütfen kızmayın ama 55 yaşı bitiminde emekli olabilirliliğimin bilgisi kesinlikle doğru değilmi, zira gene bu alo maliye forumlarındaki bazı cevapoları okuduğumda 57 yaşın bitiminde olduğunu okumuştum
* Bunun haricinde 6 ncı basamağın emeklilik maaşı ne kadardır
bunlarada bir cevap allah sizden razı olsun çok çok teşekkürler

Dostum senden bir bilgi almak istiyorum..
benim annem 23-07-1960 doğum tarihli
bağkura giriş tarihi 02-05-1996
annem kısmi emeklilik mi daha mantıklı olur yoksa bağkurdan mı emekli olsun yoksa bağkurdan-ssk geçip oradan mı emekli olsun k.bakma seni sorularımla inş sıkmamışımdır.her sorduğum insan bana ssk geçip emekli olması mümkün dedi ssk emekli olursa daha ii maaş alırmış bu arada 12.basamak....

selim hayri ' Alıntı:
Sayın yetkili,

Bağkur'dan 13 yıl 01 ay 21 gün ödenmiş, daha sonra çıkışımı verip borcu olmayan bir mükellefim. Giriş tarihim 20.04 1982 erkek vede 6 ncı basamaktayım. Doğum tarihim 27.09.1955 vede askerlik hizmetimden sonra bağkurlu oldum

Bir gün evvel gönderdiğim mesaja verdiğiniz cevabı şuan okudum allah razı olsun, birde
*Ben askerlik hizmetimden sonra bağkurlu oldum, dolayısı ile anladığım kadarı ile o zamandan faydalanamıyorum. vede sizin dediğiniz gibi herhalde 23 ay daha prim ödedikten hemen sonra 55 yaşınıda geçtiğime göre emeklilik haklarına sahip olabiliyormuyum.
*Bu parayı bir batında ödeme şansım varmı, çünkü 1 sene sonra 55 yaşını doldurmuş olacağım, böylece 1 sene daha beklemek zorunda kalmamış olurum
*Birde bu isteğe bağlı bağkurlu olabilmek vede 23 ay daha prim yatırmak için nerelere hangi evrakla gitmeliyim. Şişlide olduğuma göre orada bir Bağkur'un ana binası var orayamı gitmeliyim hangi evrklarla.
*Prim ödemelerine başladığım zaman vede ödeme boyunca normal sigortalı haklarından da hastahanelerden faydalanabiliyorum herhalde değilmi
*Bazılarıda 57 yaşını doldurduktan sonra emekli olabilirsin diyorlar, ciddiye almamam lazım herhalde öylemi

şimdiden çok çok teşekkür ederim

siz 13yıl 1 ay hizmetim var diyorsunuz ki ; askerliğini borçlanıp 28.09.2013 yılında bağkurdan kısmi olarak emekli olursunuz. Yada sigortalı olarak 1261 gün bir işte çalışıp sigortadan emekli olabilirsiniz.

Dostum senden bir bilgi almak istiyorum..
benim annem 23-07-1960 doğum tarihli
bağkura giriş tarihi 02-05-1996
annem kısmi emeklilik mi daha mantıklı olur yoksa bağkurdan mı emekli olsun yoksa bağkurdan-ssk geçip oradan mı emekli olsun k.bakma seni sorularımla inş sıkmamışımdır.her sorduğum insan bana ssk geçip emekli olması mümkün dedi ssk emekli olursa daha ii maaş alırmış bu arada 12.basamak....
Bağ-Kur kapsamında TAM EMEKLİLİK: 7200 gün prim ödemesini tamamlayarak,
Bağ-Kur kapsamında KISMİ EMEKLİLİK: 5400 gün prim sayısı ile, 56 yaşında, (Hangisi son tamamlanırsa)
SSK kapsamında TAM EMEKLİLİK: Son yedi yılda 1261 gün SSK?lı çalışarak, Bağ-Kur ve SSK toplam gün sayısını 5825 güne tamamlayıp 02.05. 2016 tarihinde, (Gün sonradan tamamlanırsa, o tarihte)
SSK kapsamında KISMİ EMEKLİLİK: Son yedi yılda 1261 gün çalışarak, 3600 gün sayısı ile 58 yaşında,
emekli olabilir.