zirve

Kısmi İş Sözleşmesiyle Hafta Sonu Ücreti

Üyelik
25 May 2007
Mesajlar
8
Kısmi İş Sözleşmesiyle çalışan işçiler hafta sonu ücreti alabilirmi. (Haftanın altı günü çalışmış)
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,859
Konum
izmir
Ynt: Kısmi İş Sözleşmesiyle Hafta Sonu Ücreti

Kısmî süreli ve tam süreli iş sözleşmesi

MADDE 13 - İşçinin normal haftalık çalışma süresinin, tam süreli iş sözleşmesiyle çalışan emsal işçiye göre önemli ölçüde daha az belirlenmesi durumunda sözleşme kısmî süreli iş sözleşmesidir.

Kısmî süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçi, ayırımı haklı kılan bir neden olmadıkça, salt iş sözleşmesinin kısmî süreli olmasından dolayı tam süreli emsal işçiye göre farklı işleme tâbi tutulamaz. Kısmî süreli çalışan işçinin ücret ve paraya ilişkin bölünebilir menfaatleri, tam süreli emsal işçiye göre çalıştığı süreye orantılı olarak ödenir
Hafta tatili ücreti

MADDE 46. - Bu Kanun kapsamına giren işyerlerinde, işçilere tatil gününden önce 63 üncü maddeye göre belirlenen iş günlerinde çalışmış olmaları koşulu ile yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmidört saat dinlenme (hafta tatili) verilir.

Çalışılmayan hafta tatili günü için işveren tarafından bir iş karşılığı olmaksızın o günün ücreti tam olarak ödenir.Alabilir.
 
Üyelik
25 May 2007
Mesajlar
8
Ynt: Kısmi İş Sözleşmesiyle Hafta Sonu Ücreti

Teşekkürler, doğrusu bu. Ancak malesef işverenler kısmi süreli iş sözleşmesi yaparak bu tür yükümlülüklerden kaçmaya çalışıyor. Dikkatli olalım, çalışan kişilerin haklarına saygı göstermeyi öğrenelim.
 
Üst