Kısmi Istisna

Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
74
Konum
Istanbul
Selamlar,

Firmamız mimarlık firması olup X bankasının tadilat işini yapmıştır. Banka 91 no lu KDV genel tebliği uyarınca 1/3 oranında kdv yi bizden kesip vergi sorumlusu sıfatı ile vergi idaresine ödeyecek. KDV beyannamesinin arka yüzünde ki Tablo 7 de kodno ve KDVK Md. No yazılı bölümleri doldurmamız icap ediyor. Ancak kod listesine baktığımda, ( banka devlet bankası değil ) yaptığımız işle ilgili bir kod bulamadım. Bu işimiz ile ilgili kod ve kanun maddesi hakkında bilgi verebilir iseniz sevinirim. Ve iade talebimiz olmayacağı için bu tabloyu doldurmasak olabilir mi ?

Teşekkürler
 
Üyelik
8 Haz 2005
Mesajlar
788
TABLO 2: KISMİ TEVKİFAT UYGULANAN İŞLEMLER:

Bu tabloda, alıcının kısmi tevkifat uyguladığı işlemler beyan edilecektir. Bunlar; fason tekstil ve konfeksiyon işleri, 91 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/3) bölümünde belirtilen hizmetler, istisnadan vazgeçenler bakımından hurda ve atık teslimleri gibi işlemlerdir. Bu işlemler beyan edilirken “Teslim ve Hizmet Bedeli” sütununa işlem bedelinin tamamı, “KDV Oranı” sütuna işlemin tabi olduğu vergi oranı, “Tevkifat Oranı” sütununa KDV Genel Tebliğlerinde alıcı için öngörülen tevkifat oranı yazılacaktır. “Hesaplanan KDV” sütununa işlem bedeli üzerinden hesaplanan verginin tamamı değil, tevkifattan sonra kalan kısmı yazılacaktır.

Örnek:

2.000 YTL tutarındaki teslim ve hizmet bedeli 2.000, KDV oranı 18, tevkifat oranı 2/3 olarak yer alacaktır. Hesaplanan KDV [ (İşlem bedeli) x (KDV oranı x (1-tevkifat oranı)] formülüne göre { (2.000) x [0,18 x (1-2/3)] = 120 } YTL olarak belirlenecektir.
TABLO-9 DİĞER İADE HAKKI DOĞURAN İŞLEMLER:

Bu işlemlerin listesi Föy’deki TABLO 13’de yer almaktadır. Diğer iade hakkı doğuran işlemlerle ilgili vergi tutarları Föy’de yer alan açıklamalara uygun olarak TABLO 13’deki ilgili satırlar aracılığıyla TABLO 9’a aktarılacaktır. Bu işlemler dolayısıyla iade almak istemeyenler “İadeye Konu Olan KDV” sütununa “0” (sıfır) yazmalıdır.

kolay gelsin
 
Üst