fonradar

Kısmi/Parttime Çalışma

ceres

Tanınmış Üye
merhaba arkadaşlar,

benim kafamın karıştığı bir konu var, aydınlatırsanız sevinirim.
eski cevaplanmış konuları tarıyorum ancak farklı cevaplarda çıkabiliyor.

1- kısmi istihdam ile parttime çalışma sgk açısından farklı mıdır ? (kısmi istihdam gün üzerinden , parttime saat üzerinden sanırım.)

2- ayda 15 günlük çalışma karşılığında kısmi süreli iş sözleşmesi yaptığım kişiye ayda 15 gün sigorta ödemem gerekmez mi ? birde 15 gün + hafta tatili ücreti ve sgk günü ödemeli miyim ?

3- parttime sözleşmede saat üzerinden anlaşıldığından örneğin ayda 50 saatlik sözleşme yaptığımda + hafta tatili ödemeli miyim ?

şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

Ynt: Kısmi/Parttime Çalışma

parlak1980 ' Alıntı:
benim kafamın karıştığı bir konu var, aydınlatırsanız sevinirim.
eski cevaplanmış konuları tarıyorum ancak farklı cevaplarda çıkabiliyor..................Her sorunun özelliğine bağlı olarak cevabıda farklı olabilir,sizin olayınız ilede tam örtüşmeyebilir,olağan.
1- kısmi istihdam ile parttime çalışma sgk açısından farklı mıdır ? (kısmi istihdam gün üzerinden , parttime saat üzerinden sanırım.)....................Part-tıme denilince ilk düşünülen nokta saatlik çalışma ise de,Kısmi süreli iş sözleşmesi kapsamında,iş günlerinde saatlik çalışma olabileceği gibi,günlük çalışma da olabilir(bu noktada sözleşme hükmüne dikkat)İK.nunu açısından,sat yada gün olsun farketmez,bu işcinin haftalık çalışma süresi tam zamanlı işciye göre 2/3 oranında daha az olmalıdır.Sgk açısından,part-tıme(kısmi süreli)çalışmada,ay içinde çalışılan toplam sürenin (saat)7.5'a bölünmesiyle ayda kaç gün sgortalı olacağı hesaplanır.Örneğin;aylık 60 saat:7.5=prim gün sayısı 8 gündür.
2- ayda 15 günlük çalışma karşılığında kısmi süreli iş sözleşmesi yaptığım kişiye ayda 15 gün sigorta ödemem gerekmez mi ? birde 15 gün + hafta tatili ücreti ve sgk günü ödemeli miyim ?................İlk dikkat etmemiz gereken nokta,haftalık çalışma süresi(2/3-)azami 30 saat:7.5=4 gün gibi.
İş günlerideki çalışma süresi saat ve gün olarak, aylık toplamda 15 güne tekabül ediyor ise elbette bu aylık prim gün sayısıdır.
Hafta tatili açısından,haftalık çalışma süresi o işyerinde 45 saat,kısmi süreli çalışan bu işcinin haftalık çalışma süresi toplamıda 22.5 saat ise ÇALIŞTIĞI BU SÜREYE ORANTILI OLARAK tam zamanlı işcinin h.tatili ücreti 50,00tl ise bu işciye ödenmesi gereken 25,00tl olmalıdır.

3- parttime sözleşmede saat üzerinden anlaşıldığından örneğin ayda 50 saatlik sözleşme yaptığımda + hafta tatili ödemeli miyim ?.....................Hafta tatili hesabını ay üzerinden değil,hafta üzerinden yapmalıyız,2ci şıkta ki gibi.

4857 sayılı iş kanununda part time çalışma diye bir çalışma türü tanımlanmamaıştır.
Kısmi süreli çalışmadır bahsedilen.
Saat olur, gün olur, haftalık çalışma süresinden önemli ölçüde az tanımlanmış çalışma süreleri dir bahsedilen.
Biri Türkçe, diğeri sadece daha ! sosyetik bir tanım.

>Sn.parlak1980;
sorularınızın yanıtları konusunda aşağıdaki makaleler yardımcı olacaktır sanıyorum.
http://www.alomaliye.com/haziran_06/cumhur_sinan_parttime.htm
http://www.alomaliye.com/arif_temir_tam_esnek_cal.htm

teşekkür ederim arkadaşlar,sağolunuz...

kısmi istihdam için her ay eksik gün bildirimi verilmesi gerekmiyor değil mi? sözleşme yapıldığında eksik gün bildirimi ekine konulup gönderilmişti zaten??

30 ve üzeri işçi çalıştıranlar için eksik gün bildirim formu verilmesine gerek yok...şayet 30 işçi altı ise her ay verilecek

onu sormamıştım ama teşekkürler ilginize...
kısmi süreli (part-time) çalışanların eksik gün bildiriminin her ay verilmesi gerekir mi?gerekmez diye biliyorum ama emin değilim? şimdiden teşekkürler..

sayın coskun,
bahsettiğiniz puantaj usulu çalışma olmalıdır. bu tür çalışmada eksik gün bildirimi verilmez. eksik günler için gss ödemek gerekmez. kısmi süreli çalışmada 30 günden az süreler için gss ödemek gerekir.
selamlar

Kısmi çalışanların eksik gün bildiriminin verilmesi gerekiyor.Ama eksik gün nedenine 07-puantaj kayıtları yazılırsa o zaman eksik gün bildirimi vermek gerekmez.
Bence sizin bahsettiğiniz kısmi süreli çalışma değil puantaj usulu çalışmadır.Puantaj usulu çalışmada eksik gün bildirimi vermek gerekmez.

Kusura bakılmasın.Sayın ibalcim zaten yazmış ben farketmemişim. Tekrarlamış oldum onu.

onu sormamıştım ama teşekkürler ilginize...
kısmi süreli (part-time) çalışanların eksik gün bildiriminin her ay verilmesi gerekir mi?gerekmez diye biliyorum ama emin değilim? şimdiden teşekkürler..
Eksik gün bildirim formu ek-10 u her ay yasal süresi içinde vermeniz gerekmektedir. Takip eden ayın 23 üne kadar yani... Eksik gün bildirim formunun ekine eksik gün nedeniyle ilgili koyacağınız evrak her zaman geriye dönük olarak düzenlenmesi mümkün bir evraksa, mesela puantaj kayıtları gibi yada noterden onaylatılmamış kısmi süreli iş sözleşmesi gibi... eğer bu tarz bir evraksa yasal süresini geçirerek ek-10 vermişseniz ceza yersiniz. Fakat geriye doğru düzenlenmesi mümkün olmayan bir evraksa mesela part time sözleşme noter onaylı ise eksik gün bildirimini yasal süresinden geçte verseniz cezası yok...