KKDF Ödeyememek

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan gkcn.dmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Arkadaşlar merhaba.
Forumda yeniyim, bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.
Biz kısmetse 3 arkadaş bir şirket kuracağız. Amerika'dan petrol arama/çıkarma malzemeleri ithal edeceğiz. KKDF diye bir şey duydum bugün ve resmen bütün planlarım suya düştü. Getireceğimiz ürünler 500.000 $ civarında ve bunun KKDF sini ödememiz imkansız. Vadesiz ödeme yapmamız ise söz konusu değil. Yani ancak şöyle olur. ABD deki firma parayı bize transfer eder ve bizde geri transfer eder ve o makbuzu gösterirsek olur ancak (ki buda zaten vadeli ödeme değil, yine vadesiz ödeme). Ama sanmıyorum ki firma buna tamam desin. firma ile aramızda olan sözleşme de bu KKDF ye etki etmiyor diye öğrendim. Yani firma bana malını ücretsiz temin edeceğini söylese ve bana fatura bedeli olarak sıfır dolar gösterse (yani satmasa da verse) bu seferde gümrükte bir bedel biçiliyor sanırım veya benim firma ile aramdaki bu anlaşma gümrükte işlemiyor.
Ürünü satıp parasını alsak diye düşündüm ama öyle de olmuyor çünkü bu ürünleri müşteriye teslim etmeden bırakın 1000 doları 1 dolar bile vermiyorlar.
Yeni şirketler için her hangi bir destek yok mu? Veya biz distribütör firma olduğumuz için bir ayrıcalık falan?
Nihayetinde adamdan peşin olarak o fiyattaki ürünü alabilecek olsam, ürünü almak yerine ülkemde fabrikasını kurar ben üretirim.
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.