KKEG - Dönem Zararından İndirilmesi Ve Gelecek Yıllarda Zarar Mahsubu

Aklıma takılan bi soru oldu hatalı mı kayıt ediyorum doğru mu sizinle paylaşarak teyit etmek istedim.

Kanununen kabul edilmeyen giderleri ilgili bölümün 7 li hesaplarında alty hesapta izliyorum geçici ve yıllık beyannamede ise KKEG'leri ticari kar'a ekliyorum , zarardan ise düşüyorum.

Dönem sonunda 591.Dönem Net Zararı 180.000 iken
Beyannamede KKEG'leri düştükten sonra dönem net zararı 165.000 tl ye düşmekte

Gelecek 5 dönemde beyannamede mahsup edebileceğim geçmiş yıl zararı ilgili yıl için 165.000 tl olacaktır. fakat muhasebe kayıtlarında zararımız 180.000 olarak görünecektir.

Yukarıdaki işlemler hakkında yorumunuz nedir.

Birde dönem net zararı hesabını açılış fişinden sonra hemen mi geçmiş yıllar zararına devrediyorsunuz veya yıllık beyannameyi verdikten sonra mı kayıt ediyorsunuz.

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Dogru yapiyorsun. Ticari Zarar'la Mali Zarari'ri ayirt etmissin.

Kanununen kabul edilmeyen giderleri ilgili bölümün 7 li hesaplarında alty hesapta izliyorum geçici ve yıllık beyannamede ise KKEG'leri ticari kar'a ekliyorum , zarardan ise düşüyorum.

Dönem sonunda 591.Dönem Net Zararı 180.000 iken
Beyannamede KKEG'leri düştükten sonra dönem net zararı 165.000 tl ye düşmekte

Gelecek 5 dönemde beyannamede mahsup edebileceğim geçmiş yıl zararı ilgili yıl için 165.000 tl olacaktır. fakat muhasebe kayıtlarında zararımız 180.000 olarak görünecektir.

Bunun yorumu pek olmaz. Zira K.K.E.G'ler vergi kanunlarinca indirimi kabul edilmez