KKEG -Kur farkı lütfen görüş bildirinnn

e.smmm.a

Katkı Sunan Üye
merhaba arkadaşlar
mükellefim 380 bin euro kredi çekti.çektikten sonra kur fırladı dolayısyla yüksek kur farkları oluştu
31.03.2011 kgecici döneminde 58.000 TL
30.06.2011 kgecici döneminde 51.000 TL
30.09.2011 kgecici döneminde 48.000 TL
kur farkı hesapladım ama bunları kkeg olarak dikkate aldım
şimdi kkeg çok yüksek böyle kalsınmı
yoksa düzeltme falan vereyim mi ??? ??? ???

Ynt: kkeg - kur farkı lütfen görüş bildirinnn

Normalde oluşan kur farkını gidere atabilirdin, fakat sen 689 hesaba atmışsın. Genellikle bazı şirketlerde kredi çekiliyor fakat bu krediler ortaklar hesabında veya şirketle alakası olmayan yerlere verilince TL olarak takip ediliyor bundan dolayı iyiniyet gösterip gidere atılmıyor.

Şimdi 2012 yılında kur 2,30 larda geziyor. eğer böyle devam ederse 03/2012 de senin kambiyo gelirin olacak. Bunuda 646 hesaba atman gerekecek.... o zamanda gelirin çıkacak.

Düzeltme yapma bence, zarar artırıcı bir durum oluşuyor. eğer yaparsanda vergi dairesine detaylı bir bilgi ver.

Ynt: kkeg - kur farkı lütfen görüş bildirinnn

çok teşekkür ederim egeli
31.12.2011 kgecici de kur geliri var dediğin gibi bunu 646 olarak dikkate aldım ama kkeg in çok yüksek olması beni rahatsız ediyor
bir konu daha var
103 verilen çekler hesabı takip edilemediğinden yanlış devirle günümüze kadar gelmiş
geçen yıl aldığım bu mükellefimin gerçek 103 değerine ulaşmak için şöyle bir düzeltme yapabilir miyim
689.............38.000 Tl
103........................38.000 TL

Ynt: KKEG -Kur farkı lütfen görüş bildirinnn

103 hesabı 689 ile kapatmanız doğru olmaz.Nedenini bulup öyle işlem yapmanız daha mantıklı bence. Çünkü ticari karı düşürmek sıkıntı yaratır.

sebebi şu :
2009 da 38 bin tl lik bi çek 2 defa ödenmiş gibi kaydedilmiş ???
nasıl bi düzeltme kaydı yapabilirim??

teşekkürler arkadaşlar

e.smmm.a ' Alıntı:
sebebi şu :
2009 da 38 bin tl lik bi çek 2 defa ödenmiş gibi kaydedilmiş ???
nasıl bi düzeltme kaydı yapabilirim??

***Eğer çek 2 defa ödenmiş gibi kayıt olursa 103 hesabın borç vermesi gerekirdi ve "Bankalar Hs." tutmaması gerekir.
***Ama hem çek hem ödeme mükerrer kaydedilmişse bu defada çekin karşılığındaki hesap bakiyesi (320-336 v.s. ) iki defa girilmiş olur.

Sonuç: Yani senin 102-103-320/336 vs. hesaplarında o zaman mükerrer kayıtlar var demektir. düzeltmenide bu hesaplar arasında yapman gerekir. Düzeltme fişinede mükerrer kayıt yapılan yevmiye fişinede " .....tarihli ........ nolu fiş mükerrer kayıt düzeltmesi" yazabilirsin.