zirve

Kolay İşverenlik

Üyelik
16 May 2016
Mesajlar
5
Konum
konya
Biz Apartman yönetimi olarak 15 Mayıs 2019 itibari ile Kolay işverenliğe geçtik. Bildirge vermiyoruz damga vergisi ödemiyoruz gayet güzel..Fakat kapıcıyı çıkaracağız yeni birini işe alacağız. İş zorlaştı.. Bilen arkadaşlardan yardım talep ediyoruz.. 2019 / 6 sayılı genelgede der ki ;

"1/3/2019 tarihinden itibaren konut kapıcılığı kapsamında ilk defa sigortalı çalıştırılması halinde kolay işverenlik başvuru ve giriş programları işletime alınıncaya kadar Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği EK-6′ da bulunan “İşyeri Bildirgesi” ile EK-4′ de bulunan “Sigortalı İşe Giriş Bildirgesi 4-A B” Kuruma gönderilecektir. e-Sigorta başvuru ve şifre işlemleri ise genel hükümlere göre e-Devlet üzerinden yapılacaktır."

Buna göre işe alacağımız kapıcıyı internet üzerinden mi kuruma göndereceğiz, ek 4 ü doldurup elden mi teslim edeceğiz..Buradan ne anlamalıyım.

----

İşten çıkışlarda ise ;

Kolay işverenlik başvuru ve giriş programları işletime alınıncaya kadar, konut kapıcılığı işyerlerinde çalışanların işten ayrılışı, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği eki EK-5 te yer alan “Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi 4-A B” ile mevcut işten ayrılış programı vasıtasıyla yapılacaktır. diyor

Burada ben internet üzerinden çıkış yapılacağını anladım..Doğru mu anlamışım? Şimdiden teşekkürler..
 
Üyelik
18 Tem 2021
Mesajlar
1
Konum
istanbul
Merhabalar Adem Bey biz de aynı kapıcı derdinden muzdaribiz. Bizden önceki apartman yönetiminin arası iyi olduğu için sigorta ve maaş sistemini daha çok güven üzerinden ilerletmişler. Sonrasında biz de işi resmiyete dökmeye çalışınca kapıcı ben burada kaç senedir bu şekilde çalışıyorum diye sitem ederek mahkemeye vereceğini söyledi. Sorduğumuz bir çok kişi Link vermek yasaktır şirketlerini öneriyor ama onlar da sorunlu binalarla uğraşmaktan kaçınıyor. Sanırım eski yönetimden birilerini araya sokup halletmemiz gerekecek.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst