Komisyon Usülü Yurtdışı Kazancı Hakkında Vergi Sorunum Var

Selam, ben Türkiye'de ikamet eden ancak yurtdışında işler yapan birisiyim. Yaptığım işin tanımı şu;

Yurtdışına ürün satışı yapan fakat türkiyede ikamet eden insanların ödeme almalarını sağlıyorum. Mesela bir arkadaşım etsy üzerinden ürün satıyor, ürünleri alanların tamamı yabancı. Ürünü bir müşteri alınca benim yurtdışındaki banka hesabıma geliyor.

Bende o parayı Türkiye'deki hesabıma çekip, %5 komisyonumu alıp burada satış yapan arkadaşıma veriyorum.

Daha açık olmak gerekirse,

1.000 TL'lik bir ürünü yabancı site üzerinden satışını arkadaşım yaptı ve yurtdışına alıcısına gönderdi (bireysel ptt gönderisi ile).

Satış fiyatı 1.000 TL benim yurtdışındaki bankama yatıyor.

Ben o 1.000 TL'yi Türkiye'deki banka hesabıma alıp, 50 TL'sini kendime ayırıp 950 TL'sini arkadaşıma veriyorum.

Aradan benim kazancım sadece 50 TL oluyor yani. Bunu vergilendirmek istiyorum fakat komisyoncu olduğum için nasıl vergi verebilirim bilemiyorum.

Muhasebeci arkadaşıma anlattım fakat ödeme aracı kuruluşusun dedi, halbuki ödeme aracı kuruluşu değilim, ödemeyi yurtdışındaki pazar yeri sitesi alıyor. O site türkiye ile çalışmadığı için parayı benim yurtdışı bankama yatırıyor.

Sizce nasıl bir şirket kurmalıyım ve bu aldığım %5 komisyonu nasıl vergilendirebilirim? Sonuçta Türkiye'deki banka hesabıma 1.000 TL para giriyor (hiçbir girdi olmadan yurtdışından transfer ile geliyor), 950 TL'si arkadaşıma gidiyor. Kalan 50 TL'si bana kalıyor kar olarak.

Faturayı keserkende nasıl bir fatura açıklaması kesmeliyim bilmiyorum. Saygıdeğer üstadlardan yorum beklemekteyim bu konuda.

Son düzenleme:
Sizin işiniz komisyonculuk dolayısıyla gelen paranın tamamını aktarıp içinden komisyonunuzu aldığınız için 50.-tl aldığınıuz için 50.-TLnin iç yüzde ile KDV'sini ayırıp fatura düzenleyeceksiniz ( yani 42.37.-tl+7.63 kdv toplamda50.-tl) ayrıca yıllık gelir vergisi ve her üç ayda bir geçici vergi vereceksiniz. Bu arada işyeri durumuna göre muhtasar beyannamesi vereceksiniz

Bunun için şirket değil şahıs açılışı yapın. Fatura keserken komisyon faturası kesecesiniz.

Sizin işiniz komisyonculuk dolayısıyla gelen paranın tamamını aktarıp içinden komisyonunuzu aldığınız için 50.-tl aldığınıuz için 50.-TLnin iç yüzde ile KDV'sini ayırıp fatura düzenleyeceksiniz ( yani 42.37.-tl+7.63 kdv toplamda50.-tl) ayrıca yıllık gelir vergisi ve her üç ayda bir geçici vergi vereceksiniz. Bu arada işyeri durumuna göre muhtasar beyannamesi vereceksiniz

Bunun için şirket değil şahıs açılışı yapın. Fatura keserken komisyon faturası kesecesiniz.

sevgili ferhat hocam çok teşekkürler. İlk mesajda dediğim gibi muhasebeci bir türlü ödeme aracı kuruluşu olmadığımı anlamamıştı. Ben sadece etsy üzerinden türkiyedeki insanların iş yapmasını sağlıyorum. Peki kesilecek olan bu komisyon faturası ileride başıma iş çıkartır mı? devlet neden hesabına gelen 1.000 tlnin 950 tlsini başkalarına gönderdin der mi ?

birde faturayı ödeme yaptığım kişilere keseceğim değil mi ? Şahıs şirketi açarken ünvana neler yazmalıyım ?

biliyorum çok soru sordum çok teşekkür ederim.

Devlet öyle bir şey demez. Zira Yaptığınız iş bu komisyonunuzu alıp geri kalanı aynen aktarmak

Yurtdışına ürün satışı yapan fakat türkiyede ikamet eden insanların ödeme almalarını sağlıyorum. Mesela bir arkadaşım etsy üzerinden ürün satıyor, ürünleri alanların tamamı yabancı. Ürünü bir müşteri alınca benim yurtdışındaki banka hesabıma geliyor.

Bende o parayı Türkiye'deki hesabıma çekip, %5 komisyonumu alıp burada satış yapan arkadaşıma veriyorum.

Siz komisyonunuzdan sonra kalanı banka kanalıyla gönderin ileride tevsik (ispat) açısından rahat ederiz

Son düzenleme:
Devlet öyle bir şey demez. Zira Yaptığınız iş bu komisyonunuzu alıp geri kalanı aynen aktarmak

Siz komisyonunuzdan sonra kalanı banka kanalıyla gönderin ileride tevsik (ispat) açısından rahat ederiz

Üstad teşekkür ederim değerli yorumların için. Arkadaşım çok güzel bir ürün yakaladı yurtdışında iyide satış yapmaya başladı. Benim komisyonumda haliyle fazla olacak. Yıllık kar 100.000 TL üzeri olur ise sence şahıs şirketimi mantıklı ltd kurmakmı mantıklı? Şahıs şirketi kur demişsin ama bir limiti vs varmı kazançlarda?

Birde parayı elden verdiğim zamanlar oluyor, komisyonumu ayırıp elden verdiğimde arkadaştan yazılı imza alsam şu tarihte şu kadar ücret aldım diye imza attırsam ve faturasını kessem, ilerde dediğiniz tevsik açısından sıkıntı çıkar mı ? Gerekirse kimlik fotokopisinide isteybilirim.

merhaba
bir konuda yardımınızı rica ediyorum ben yurtiçi çalışan pazarlama vs .alanında ltd şirketiyim türkiyede birkaç müşterime yurtdışı taşıma hizmeti vermek istiyorum sorum şudur ; türkiyedeki müşterim gürcistana ihracat yapıyor taşıma hizmetini ben vereceğim fakat kendime ait aracım yok x nakliye firmasına taşıtacağım.xnakliye firması bana 500usd bende türkiyedeki müşterime yurt içinde türkiye-gürcistan arası nakliye bedeli olarak 700usd fatura keseceğim.bu işlemde kdvden muaf olmam gerekiyor doğrumudur.eğer doğruysa sizden ricam muhasebecimi birtürlü ikna edemiyorum bana aracın yoksa taşımayı direk sen yapmıyorsan kdvli kesebilirsin ancak diyor kendisini nasıl ikna edebilir yada bilgilendirebilirim?

Sayın cevdet bey

Maalesef muhasebeciniz haklı. Ancak bu kiralamayı siz kiralık araçlarla yaparsanız o zaman sizin dediğiniz doğru

Merhaba
bir mükellefimiz amazon sitesinden alım satım yapacak, açılışını yaptık, tv radyo ve internet üzerinden perakende satış faaliyet kodu ile, eğer yurt dışından ürün alırsa veya satar ise ayrı bir bildirim yapmak gerekiyor mu ? Esnaf odası kaydı yeterli mi e-ticaret için.( gerçek kişi)