fonradar

Konser bileti-Halı saha kirası-iftar yemeği vs.'nin gider yazılması

Herkese merhaba,

Sizlerin birkaç konuda fikrini almak istiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü işin içinden bir türlü çıkamadım.

Bir müşterim, şirket personelinin motivasyonunu artırmak için, çeşitli organizasyonlar düzenlemek istiyor. Halı saha turnuvası, iftar yemeği, çeşitli konser ve etkinliklere bilet vs. gibi. Burada yüklenilen masrafların da giderleştirilmesini talep ediyor.

Ancak bu yapılan organizasyonlar ticari faaliyetle ilgili olmadığından gider yazılması konusunda tereddütlerim oldu. Bu tip organizasyonların da bir çok firma tarafından düzenlendiğini ve gider yazıldığını da biliyorum. Ama herhangi bir yasal dayanağa ulaşamadım.

Bu konuda sizlerin fikirlerini ve varsa yasal dayanaklarını (özelge, danıştay kararı ve hatta makale) öğrenebilir miyim?

Herkese hayırlı ramazanlar...

Ynt: Konser bileti-Halı saha kirası-iftar yemeği vs.'nin gider yazılması

Bu konuda genel bir tebliğ, sirküler vs bulamazsınız. Önemli olan yapılan harcamanın ticari faaliyetle ilgili olup olmadığına iliişkiin kuvvetli dayanak olmasıdır. Arada güçlü doğrudan açık bağlantı olmalıdır.

Benim kişisel düşüncem bunların kurum kazancının tespitinde gider yazılamayacağı yönünde.
Zira oradaki buradaki en önemli unsur "doğrudan illiyet bağı",
Saymış olduğunuz harcamalar için olsa olsa dolaylı olarak bir illiyet bağı iddiasında bulunulabilir.

Persenel eğitim ve motivasyon masrafları olarak kabul edilebilir.

tartışılır ama net cevap verilmez.