Konsinye Satış Ve İade Sürecindeki Sıkıntı ?

Merhaba Arkadaşlar Konuyu kısaca özetleyeyim
A firmasından 2011 yılında konsinye kaşeli irsaliye ile ürünler firmamıza gönderildi.3 aylık zaman diliminin geçmesinin ardından firmadaki arkadaşlarla yapmış olduğumuz görüşmelerde bu ürünlerin parekende satış bedellerinin yüksek olduğunu ifade ettim ve adres verilmesini iade etmek istediğimi belirttim.Oradaki arkadaşlar ürünlerini tanıtmak amacı ile kalabileceğini bir senede daha fazla sürede geçse ürünler bizim geri alırız sıkıntı yok diyerek 1 senelik süreci tamamladılar ve tekrar aradılar ürünlerin bedelini borçlandığımızı bunları ödememiz gerektiğini belirttiler daha önceki konuşmalarını hatırlattım.Fakar firmadaki arkadaşlar bunu dinlemediler Ürün bedelini ödemek zorundasınız gibi ifadeler kullandılar.Sonraki aşamada ödemeyeceğimi ifade ettim kutu üzerinde yazan adresteki numarayı aradım cevap veren olmadı.toplam 1 yıl 3 ay sürecinde fax numarasını buldum ve irsaliye numarasını belirterek ürünlerin iadesi için adres gönderilmesi talebinde bulunarak fax çektim cevap gelmedi 23.11.2013 yılında bu arkadaşlar tekrar ardılar durumu anlattım bir adresi verilmediğini belirttim iade için fakat bu bakiye ne şartlarda olursa olsun ödemek zorundasın diyerek ısrar etmekteler. Fatura kestiniz mi diye sordum fatura ödeme yapıldıktan sonra güncel olarak kesilecekmiş yani bu süreçte hiç bir şekilde faturada düzenlenmemiş sadece konsinye kaşeli irsaliye var elimizde ürünleri iade etmek istiyoruz.Bu bedeli ödemek istemiyoruz.Birçok Firmaya bu şekilde ürünler göndererek piyasadan para toparlamışlar ne yapabilirim bu konuda ürünleri iade için.Yardımlar İçin Şimdiden teşekkürler.

Eğer aranızda yazılı olarak belli bir süre sonra konsinye malları satamadığınız takdirde sizin almanız gerektiği yönünde sözleşme yok ise bedelini alamazlar. Aranızda muhtemelen hukuki bir savaş olacaktır ve bu konuda uzman bir avukat araştırmanızda fayda var.

Bir Sözleşme Yok.Konsinye ürünlerde belli bir süre var mı bilmiyorum ve faturalandırmada yapılmamış durumda bugüne kadar zaten oyalayarak zaman aşımı gerçekleştirmiş durumdalar.
Eğer aranızda yazılı olarak belli bir süre sonra konsinye malları satamadığınız takdirde sizin almanız gerektiği yönünde sözleşme yok ise bedelini alamazlar. Aranızda muhtemelen hukuki bir savaş olacaktır ve bu konuda uzman bir avukat araştırmanızda fayda var.

Birçok forumda ve konsinye kanunlarında inceleme yaptım genelde yazılı sözleşme ile yapılıyor bu tarz bir durum ile ilk defa karşılaştım ne yapmalıyım hiçbir fikrim yok.Bu konuda uzman bir hukukçu ile mi görüşmeliyim.Yada bildiğiniz bir hukukçu var ise onunlada istişare yapıp fikir edinsek.Şimdiden ilgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.

Konsinye mal gönderenlerden yazılı bir bildirim, fatura vs. gelmeden bence hiç bir şey yapmayınız. Geldiği takdirde duruma göre hareket edersiniz. İrsaliyede konsinye olduğu belirtildiğine ve mallarda sizde olduğuna göre sıkıntı olmaz...