fonradar

Kontrol Görünen İstirahat Raporu Hakkında

miller57

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar merhaba,
20 Nisan 2017 - 26 Nisan 2017 arasında bir çalışanın sistemde kontrol görünen raporu var.
Aynı zamanda bu işçi 27 Nisan 2017 İtibariyle istifa dilekçesi verip ayrıldı...
Şimdi bu işçinin çıkışını ve rapor onaylamasını yapacam.
İşçiye defalarca söylememize rağmen, kontrol görünen raporu sistemden çalışır olarak düzelttirmedi.
Alo 170 ile görüştüm konuyu anlattım. Bana dedikleri aynen şu:
Siz işveren olarak üzerinize düşeni yapmışsınız. Rapor kontrol olarak gözüktüğü için sistem onaylamanıza müsaade etmez,
kontrol raporlarında işverenlerin raporu onaylama zorunlulukları yok dedi...

Gerçekten böylemidir?

Yani alo170 inde dediği gibi sizin yapabileceğiniz birşey yok hastane raporu çalışabilir olarak değiştirmedikçe. Siz aylık bildirgede o raporlu olduğu günleri istirahat olarak eksik gün gösterin yeter. Üzerinize düşen görevi yapmış olursunuz.

Yani alo170 inde dediği gibi sizin yapabileceğiniz birşey yok hastane raporu çalışabilir olarak değiştirmedikçe. Siz aylık bildirgede o raporlu olduğu günleri istirahat olarak eksik gün gösterin yeter. Üzerinize düşen görevi yapmış olursunuz.

Peki hastane diyelimki 27 Mayısta kontrol raporunu çalışır olarak güncelledi. Bu durumda ne olacak? Nisan ayında ki raporu onaylama süresi 23 Mayısta bitiyor. Bu seferde SGK raporu onaylamadınız diye ceza kesmezmi?

Hastane raporu değiştirirse mail gelir zaten size. Ekrana düştüğü tarih önemli. Süresinden sonra onaylasanızda ceza çıkmaz. 23 mayıstan sonra ekrana düşerse 23 hazirana kadar süreniz olur. Ayrıca siz aylık bildirgede istirahat kodu ile eksik gün gösterirseniz o rapor süresinde onaylanmış gibi kabul ediliyor yine ceza çıkmaz.