fonradar

Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade edecek şekilde seçmeniz gerekiyor.

bi kaç gün önce iş yerinden bi kaç arkadaşla tartışma geçti aramızda konu biraz uzadı ve yönetim kuruluna kadar gitti. ben nikah kıydım ve evlilik tazminatı alacaktım. iş yeri benim bu hakkımı iptal eder mi kıdem tazminatı vermden benim istifamı kabul eder mi ya da tazminatsız işten çıkarır mı şu anda beklemedeyiz konu yönetim kurulunda acil yardımlarınızı bekliyorum :( bir de tazminat almak için nikah kıyıldı ihbarından sonra işçi ne kadar çalışmak zorunda öyle bir zorunluluk var mı evlilik tazminatı almak için

Ynt: çok acil lütfen

Nikah kıyıldıktan sonra Evlilik Cüzdanı ibrazı ile evlilik nedeni ayrılış gösterilerek tazminat almaya kadın çalışan hakkazanır.Süresi evlilik tarihinden itibaren bir yıldır.

kadiss ' Alıntı:
bi kaç gün önce iş yerinden bi kaç arkadaşla tartışma geçti aramızda konu biraz uzadı ve yönetim kuruluna kadar gitti. ben nikah kıydım ve evlilik tazminatı alacaktım. iş yeri benim bu hakkımı iptal eder mi kıdem tazminatı vermden benim istifamı kabul eder mi ya da tazminatsız işten çıkarır mı şu anda beklemedeyiz konu yönetim kurulunda acil yardımlarınızı bekliyorum :( bir de tazminat almak için nikah kıyıldı ihbarından sonra işçi ne kadar çalışmak zorunda öyle bir zorunluluk var mı evlilik tazminatı almak için
kadın işçi evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde bu sebeple istifa ederse kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilir. tartışmanızın içeriğini ve boyutlarını bilmediğim için yorum yapamıyorum. ama işten çıkma düşünceniz varsa olay sonuçlanmadan dilekçenizi verin derim.

kadiss ' Alıntı:
Açıklama yapan sn.üyelere katılıyorum.
a.Sözkonusu tartışmanın içeriği çok önemli,zira işveren tarafından fesih işlemi gerçekleştirilecekse(ki olabilir!,olaya tam vakıf değiliz olmayadabilir) fesih nedeni ifade ettiğiniz tartışma(bu tür olaylarda sataşma,kavga,kavgaya sebebiyet verme gibi)konusuna bağlı olacak.
b.Diğer tarafdan,"evlilik nedeniyle"işyerinden ayrılma düşünceniz var.(ama fesih olmazsa biraz daha çalışıp size göre uygun olacak başka bir zamanda ayrılmak gibide niyetiniz sözkonusu)
sonuç:Gerçekten işveren tarafından,haklı nedene dayalı fesih yapılacaksa,evlili nedeniyle işyerinden ayrılmanız mümkün olamayacak,dolayısıyle tazminat hakkından mahrum kalacaksınız,ancak ZAMANLAMA olarak erken davranır,tartışma olayı ile ilgili işveren iradesini açıklamadan(ispat açısından size bildirim yapılmadan)siz iradenizi(evlilik nedeniyle ayrılma iradenizi işverene) bildiririseniz ,kanaatim bu nedenle tazminatınızı alabileceksiniz.Unutmayın şu an ortada "bir olay" var,işveren bu konuda karar verme aşamasında,(bu aşama süresini siz olay tarihi itibariyle 6 işgünü olarak düşünün diyeceğim ama her an kararını verebilir)bu nedenle kesin kararlıysanız işverene bu iradenize ait .../.../2012 dilekçe ve ekindeki belgeleri imza karşılığı teslim ediniz ,malum olay nedeniyle almaz kabül etmezlerse ,noter kanalıyla göndermeniz uygun olur diye düşünüyorum.(sanırım ağırlıklı olarak düşünceniz, bu olay nedeniyle sözleşmenizin feshedilebilineceği kanaatindesiniz)