fonradar

Konusu Kalmayan Alacak Senetleri Hk !

Arkadaşlar merhaba,

Sizlerle bir konuyu paylaşmak ve konu hakkında sizlerin de görüşlerinizi almak istedim.

Bu olay yaklaşık 2 sene önce gerçekleşiyor.
Bir müteahhit firmadan ( biz taşeronuz ) alınan çekler var. Atıyorum toplamda 100 TL ( 20 x 5 adet çek ). Çekler birazda teminat gibi düşünülmüş. Fazladan alınmış.

Şimdiki durum; İki sene önce biz bu çeklerden 1 tanesini ( cari hesap alacağımız 20 TL ) haciz başlatıyoruz ama bir yıldır müteahhide ulaşılamıyor.

Diğer çeklerde yukarıda bahsettiğim gibi teminat mantığıyla alındığı için 340 hesapta tutulmuş. Aslında böyle bir alacak yok. (Bu çekler hakkında herhangi bir girişimde bulunulmamış ve arkası yazdırılmamıştır. İade edilmesi gereken bir çek.)

Soru 1: Bu olaya V.U.K 322. maddesinden de bakılamayacağından ben bu 340 hesabı 101 hesap ile kapatabilir miyim ? ( Ben bu görüşteyim )

Soru 2: Avukatlar yaklaşık 2 yıldır bu müteahhide ulaşamıyorlar. Peki bu arada ulaşırlarsa ve mahkeme kanalı başlarsa, atıyorum karşı tarafın " bizim bu şirkete 20 TL borcumuz var ama 80 TL lik ayrıca 4 adet çek alacağımız var " dese bilirkişi ve/veya hakim bu kaydı benim muhasebe kayıtlarımda görmek istermi ? (Ben itiraz etmeyecek " evet var gel iade edeyim " diyeceğim.

Siz değerli arkadaşların da fikirleri varsa paylaşmasını isterim.

Teminatlar firmanın patrimuanında bir değişikliğe sebep olmaz. Bu nedenle bilançonun dışında nazım hesaplarda (900 lü hesaplarda) izlenir. Nasıl ki gömleğin bir düğmesi yanlış yere iliklenirse diğer bütün düğmeler de yanlış yere iliklenirse sizin hesabınız da öyle olmuş. Yapılacak işlem; bununla ilgili daha önce açılan bütün hesapları ters mahsupla sıfırlayıp tekrar nazım hesaplarda doğru hesapların açılmasıdır. Bu arada, çekler zamanında ibraz edilmediğinden artık kambiyo senedi vasfını kaybettiğinden adi senet olarak işlem görmek üzere muhasebeleştirilmelidir.