fonradar

Konut isyeri kira gelirleri toplamı.?

fb1907

Katkı Sunan Üye
sahsin konut kira geliri:14.000
isyeri kira geliri :16.000
ticari geliri : 1.200 tl dir. konut+ isyeri kira geliri 24.600 tl yi gectigi icin isyeri kira gelirlerinide beyannameye ekliyoruz. Fakat tevkifata tabii kira gelirileri safi tutari sinirin altinda kaldigindan beyan edilmeyecektir deyip beyannameyi kaydetmemektedir.Bizmi yanlis yapiyoruz acaba?

iyi calismalar...

Ynt: Konut isyeri kira gelirleri toplamı.?

beyan sınırı 24.600.-TL değil, 22.000.-TL olacak.. vergiye tabi gelir de 31.200.-TL

24.600 konut ve isyeri toplam kira gelirlerindeki 2600 istisna dusulmedenki sinirdir.2600 istisna dusuldukten sonra 22.000 sinir olur..toplam vergiye tabii gelir tic.kazanc haric 30.000 tl oldugu halde bdp ye girdigimizde beyani kayit etmemekte sorun burda.

sn fb1907,

öncelikle şurada bir yanlışınız var.
Bu mükellef yıllık beyanname vermeye mecbur olduğundan, 2.600.-TL lik konut istisnasından yararlanamaz. Bunu nasıl, ne şekilde düştünüz vede program buna nasıl izin verdi anlamadım. Sanki bu istisna düşülmüş gibi algıladım verdiğiniz bilgilere göre. Sadece %25 götürü giderden yararlanabilir.
Ben verdiğiniz bilgilere göre örnek bdp de girdim bilgileri ve vergiye tabi gelir 23.700.-TL, kesinti yoluyla ödene vergi 3.200.-TL; dönemler itibariyle hesaplanıp ödenen geçici vergi var mı yokmu bilinmediğinden hesaplanan vergi değişiyor ve ben bu şekilde kayıt ettim. Bende problem çıkmadı.. birkez daha programı gözden geçirin bence..

yok konut istisnasini dusmuyorum zaten.ben onu limit olarak belirttim.kira gelirlerine ait gelirler 30.000 tl oluyor ama isyeri gelirleri 16.000 tl oldugundan sistem almiyor yada ben bir yanlislik yaptim birdaha deneyeyim

Tevkifata tabi tutulmuş ve sınırı aşmayan işyeri kira gelirinizi beyannameye dahil etmenize gerek yoktur.

ustat konut kira gelirleriyle rakam 30.000 tl oluyor.gelir idaresi baskanliginin yayinladigi kira gelirleri beyan reh
berinin 17. sayfasinda konut ve isyeri kira gelirleri 24.600 tl yi asiyorsa beyan edilir diyor bizimde beyan etmemiz gerekir diye dusunuyorum

slm

Eğer bdp programını 03.03.2010 dan önce indirdiyseniz hata veriyor.

Aynı sorun bendede vardır tekrar indirip kurarak çözdüm.

Hem konut hem de işyeri kira beyanı nasıl olacak?
Uygulamada en çok tereddüt edilen konu, hem konut hem de işyeri kira geliri elde edenlerin durumuyla ilgili.Çoğu kira sahibi bu durumda konut kira geliri istisnası ile beyan sınırının nasıl uygulanacağı konusunda tereddüt yaşıyor.

2009 yılında hem konut hem de üzerinden vergi kesintisi yapılmış işyeri kira geliri elde edenler açısından 22 bin TL'lik beyan sınırının hesaplanmasında, konut kira gelirinin 2 bin 600 TL'lik istisna tutarını aşan kısmı ile brüt (vergi kesintisi öncesi) işyeri kira gelirinin toplamı dikkate alınacak.
Konut kira gelirinin 2 bin 600 TL'yi aşan kısmı ile işyeri kira gelirinin toplamı 22 bin TL'yi aşıyorsa hem konut hem de işyeri kira geliri beyan edilecek. Aşmıyorsa, işyeri kira geliri beyannameye dahil edilmeyecek, sadece 2 bin 600 TL'yi aşan konut kira geliri beyan edilecek.

Örnek 1: Ali bey 2009 yılında 6 bin TL konut kira geliri, 15 bin TL vergi kesintisine tabi tutulmuş işyeri kira geliri elde etmiş olsun. Ali beyin konut kira gelirinin 2 bin 600 TL'si gelir vergisinden müstesna olup, geri kalan 3 bin 400 TL ile işyeri kira gelirinin toplamı 18 bin 400 TL olur. Bu tutar 22 bin TL'yi aşmadığından, Ali bey işyeri kira gelirini beyannameye dahil etmeyip, sadece konut kira gelirini beyan edecek.

Örnek 2: Cengiz bey 2009 yılında 2 bin 400 TL konut kira geliri, 18 bin TL vergi kesintisine tabi tutulmuş işyeri kira geliri elde etmiş olsun. Konut kira geliri 2 bin 600 TL'lik istisna tutarının altında kaldığı için, işyeri kira geliri de 22 bin TL'lik beyan sınırını aşmadığından, Cengiz bey kira gelirlerinin her ikisini de beyan etmeyecek.

Örnek 3: Ebru hanım 2009 yılında 9 bin TL konut kira geliri, 18 bin TL de vergi kesintisine tabi tutulmuş işyeri kira geliri elde etmiş olsun. Ebru hanımın konut kira gelirinin 2 bin 600 TL'si gelir vergisinden müstesna olup, geri kalan 6 bin 400 TL ile işyeri kira gelirinin toplamı 24 bin 400 TL olur. Bu tutar 22 bin TL'yi aştığından, Ebru hanım hem konut kira gelirini hem de işyeri kira gelirini beyan edecek.
Görüldüğü gibi, Ebru hanımın işyeri kira geliri 22 bin TL'nin liranın altında olmakla birlikte, konut kira gelirinin istisna tutarını aşan kısmı ile birlikte toplamı 22 bin TL'yi aştığından, işyeri kira gelirini de beyannameye dahil edecek.

sayin aknsbs
yeniden yukleme yapinca sorun duzeldi cok tesekkurler