fonradar

Konut satışında tapu harcı gider midir.?

tarkaniz72

Katkı Sunan Üye
Merhaba müteahhidiz, kat karşılığı inşaat yaptık A şahsının arsası üzerine. evin birtanesi satılınca arsa sahibi tapudan satışı verince 4620 TL. Tapu k. harcı ödemiş Halkbanka yatırmış. Biz bunu şirket olarak nasıl gider yazabiliriz. Dekontta arsa sahibinin adı yazıyor ?

Ynt: konut satışı tapu k. harcı gider mi?

Satılan bu ev size kalan konutlardan mı, arsa sahibinin payına düşenlerden mi? Eğer arsa sahibinin payına düşenlerden ise sizinle alakası yok, yani zaten gider yazamazsınız. Yok sizin payınıza düşenlerden biri ise, o halde neden şirketin sattığı konutun tapu harcını arsa sahibi ödemiş?

Bilmiyorum inanın. Banka dekontunda şirketimizin ünvanımı yazılmalıydı ? Tapu senedinde halen ''zeytin ağaçlı tarla '' yazıyor, oysa biz mesken sattık. Belki bu banka makbuzu harcın yattığına dair Tapuya verildiği için arsa sahibinin adı yazıyordur? tapu işlemlerini bilmiyorum.

Bence çok daha fazla problem var o halde. Kaçak bina mı yaptınız imarı olmaya yere? Yok ruhsatı varsa neden cins tahsihi yapılmadı, tapu kayıtları önce kat irtifakına, iskan alındıktan sonra da kat mülkiyetine dönüşmedi? Eğer dönüştüyse, neden sizin payınıza düşen daireler hala arsa sahibinin üzerinde görünüyor? Ben ölmeden önce bu ülkede bir şeylerin de kuralına uygun olarak yapıldığını görebilecek miyim acaba? Sorular,sorular....

2-3 AY önce yapı kullanma izin belgesi almıştık. ama henüz arsa sahibine fatura kesmedim. 6 evin 2 tanesi arsa sahibinin olacak. sorun olurmu? Evlerden 3 tanesi satıldı, 3 tane kaldı. 1 tane daha satılırsa kalan 2 ev arsa sahibinin olacak. (not:Bunlar müstakil evler, yani o arsanın parseli yazıyor yeni satışı yapılan evde)

Zaten yaptığınız bu uygulama yanlış. İnşaat bitip iskan izni alındığı anda arsa sahibine fatura kesmeniz gerekirdir. Diğer 4 daireyi ise şirketin üzerine kaydettirip mamuller hesabına almanız gerekir. Burada tapu harcı ödememek için yapmadığınız bu işlem tespit edilince geç beyan nedeniyle cezalı tarhiyatla karşı karşıya kalacaksınız.

Sizin yaptığınız işlemler başka, vergiyi doğuran olayların gerçek mahiyeti başka. Vergi inceleme elemanı iskan belgesinin alındığı tarihe bakarak kolaylıkla inşaat tarihinin bitişini tespit edebilir.

Ayrıca arsa sahibi 6 adet konutu kendi üzerine alıp hepsini arka arkaya sattığı için ticari faaliyetini beyan etmemek iddiası ile karşı karşıya kalır ki, arsa sahibinin başı daha büyük dertte bence. Bir an önce bu yanlış işlemleri düzeltmenizi tavsiye ediyorum, zararın neresinden dönseniz kardır.

Teşekkür ederim. Buradan nasıl dönülür artık Koray bey ? şirket üstünemi alsın kalan 3 adet evi mesala ? (evlerden 2 adedi geçen yıl satıldı inşaat halindeyken, 1 tanesi inşaat halindeydi. maliyet hesaplayıp 2011 i öyle kapatmıştım. kalan diğer maliyetleri 2012 ye devretmiştim )

Ynt: Konut satışında tapu harcı gider midir.?

Dönüş yolumuz şu olsun.

1-Şirket kalan 3 evi derhal üstüne alsın.

2-Arsa sahibine isabet eden 2 adet daire için yapı kullanım iznin tarihi esas alarak KDV düzletme beyannamesi verin.

3-2 adet satılan ev için olan maliyet sapmaları için geriye dönerek kurumlar vergisi beyannamesi verin.