fonradar

Konutta KDV İle İlgili Kafam Karıştı

Sayın forum sakinleri ;Ben Antalya Konyaaltı bölgesinde inşaat yapmaktayım. İnşaat yaptığım arsa 400 m2 ve ben bu arsayı Kasım 2012 tarihinde 770.000 TL fiyata aldım ve bu aldığım fiyatı da tapuda gösterdim. Aynı zamanda belediyeye de bu arsayı bu fiyata aldım diye beyan ettim. Daha sonra Mart 2013 tarihinde belediyeden inşaat ruhsatımı aldım ve inşaata başladım.Mayıs ayı içinde olduğumuz için belediyeden emlak vergisi bilgimi alırken fark ettim ki benim arsamın Konyaaltı Belediyesinde 2013 yılı rayiç bedeli 255.000 TL olarak gözüküyor. Şimdi benim merak ettiğim nokta şu ben 770.000 TL ye alıp beyan ettiğim arsamın birim m2 fiyatı olan 1925 TL den dolayı dairelerimi %18 KDV ile mi satacağım yoksa belediyenin arsama (ben aksini beyan etmiş olmama rağmen) biçtiği değer olan 255.000 TL üzerinden birim m2 fiyatı 637 TL den dolayı %8 KDV ile mi satış yapacağım?
Eminim bu konu benim gibi birçok müteahhit için bir ışık olacaktır.

Saygılarımla

Önemli olan inşaat ruhsatı aldığınız Mart 2013'te belediyeden öğrenmiş olduğunuz arsa metrekare birim vergi değeri, ki o da 637 TL. Bu nedenle KDV oranınız %8 olacak.

Tabi umarım şimdiden ticari faaliyetiniz nedeniyle mükellefiyet kaydı yaptırmış ve bir meslek mensubu ile çalışıyorsunuzdurç