fonradar

Kooperati̇f Hi̇sseli Arsa Alımı Ba Kaydı

Merhabalar,
Bürosunu yeni açmış mali müşavirim. Bir kooperatifim var kuruluşunu ben yaptım 2016/12 de. Bu ay BA-BS vereceğim.
Kooperatif 2016/12. ayda 50.000 tl değerinde arsa alımı yaptı. Alınan arsa miras yoluyla geçtiği için 6 hisseye bölünmüş ve 6 kişi tapuda imzasını atıp parasını aldı. Hissedarların hepsi emekli ve vergi mükellefi değil.
Bu arsayı BA da bildirmek zorunda mıyım? Zorunda isem 1/6 hisse 8.333,33 tl gibi bi rakama 6 kişinin TC sine mi dağıtmalıyım?
Teşekkürler

[FONT=&quot]Eğer kooperatifiniz Kurumlar vergisi mükellefi ise BA-BS formu vereceksiniz. Kurumlar vergisinden muaf iseniz konut yapı kooperatifinizin BA ve BS formu verme zorunluluğu bulunmamaktadır.[/FONT]

Merhabalar,
Bürosunu yeni açmış mali müşavirim. Bir kooperatifim var kuruluşunu ben yaptım 2016/12 de. Bu ay BA-BS vereceğim.
Kooperatif 2016/12. ayda 50.000 tl değerinde arsa alımı yaptı. Alınan arsa miras yoluyla geçtiği için 6 hisseye bölünmüş ve 6 kişi tapuda imzasını atıp parasını aldı. Hissedarların hepsi emekli ve vergi mükellefi değil.
Bu arsayı BA da bildirmek zorunda mıyım? Zorunda isem 1/6 hisse 8.333,33 tl gibi bi rakama 6 kişinin TC sine mi dağıtmalıyım?
Teşekkürler

Öncelikle hayırlı olsun, bol kazançlar.
Ferhat Üstadımın dediği gibi kurumlar vergisi mükellefi iseniz Ba formu vereceksiniz ve Ba formunda 6 kişiyi dediğiniz rakamlarda göstereceksiniz. İyi çalışmalar..

Eğer satıcıların tamamının hisse oranları eşit ise 1/6 bölüp isimleri ve rakamları yazarak bildirebilirsiniz.

Teşekkür ederim cevaplarınız için sağolun. 6 ya bölüp rakamı BA da gösterdim.
İyi çalışmalar