Kooperatif Vergi Borcu

MERHABALAR
Ben bir kooperatifte 2016 ile 2019 yılları arası yönetim kurulu 3 yıl görev yaptım.Sizde taktir edersinizki bire bir bu işin içindekiler hariç benim ğibi görev yapanlar’ da dahil koop binasında birebir bu iş le uğraşanlar hariç.Hiç bir şekilde aldıklarına ve verdiklerine karışmadım.Zaten karışsakta ufak tefek şeylerle oldu bittiye getiriyorlar hep iyi deniyor.Aslında şu anda vergi borcu hariç hiçbir yerede borçları yok.Ben 40 yaşına kadar devletin hiç biir kolluk kuvvetiyle bu yaşa kadar karşı karşıya gelmemişken bu işe bulaşınca mecburen bazı mahkemelerimiz oldu çok şükür kazasız belasız anlımın akıyla çıktım .
Sıkıntılarından dolayı 2019 daki yönetime girmedim fakat sıkıntısından kurtulamadım,2015 yılından bu zamana kadar olan sıtopaj ve bunun gibi vergileri ödemediğinden dolayı toplamı 215 bin tl borç geldi.Benim dönemim arası bana gelen 81 bin tl benle beraber 8 kişiye daha gitmiş herkesin dönemine göre.
Bundan benim sorumlulugum nedir.02.07.2020 itibariyle şu an yönetimde devam eden arkadaşa ulaşmış kâğıt ve diğerlerine daha ulaşmayanlar var bana geleli 3,5 ay oldu vergi dairesi 1 aydan bütün işlem biter demiş ti vergi dairesi tabiki uzadıgı benim için daha iyi bu işin uzun sürmesini nedeni ne olabilir acaba.ben kamuda khk ile gecen biriyim asgari ücretten biraz fazla almaktayım kooperatifin önce mal varlıgına bakılıp,orda bişey bulunamazsa biz yönetim kuruluna bizlerde birşey bulunamazsa kooperatif üyelerine mi gider.Bu borç Şu an herkez halinden memmun 8 kişiye gitmiş ödeme tebligatı ilk bana geldi.kooperatifin bitmemiş 2 adet biri % 75 biri % 65 seviyesinde bina sı var ama zannedersem onlarda arsa sahibinin üstünde.Ben bordrolu çalıştıgım için maaş haczi olur 4/1 kesilir diyor vergi dairesi.Maaş kesilmesinden başka başıma birşey gelirmi bunlarla tanışmadan önce daha karakol yolu bilmezdim bir de üstümde araba var.Diger 8 kişiden bildiğim kişilerin üzerine birşey olmadıgını biliyorum ama herkesin işi gücü devam ediyor sonuçta bi kazançları var ve hala yönetimde devam edenler var başkan baştan beri hala başkan burda en maduru bordrolu çalışan olarak ben oluyorum.bundan benim kurtuluşum en az etkiyle nasıl olur.bu borç hiç birinden birşey bulunmadıgını ve sadece benden kesildiğini düşünsek yıllarca sürer bu işlem doğrumudur neden sadece işi sabit bordrolu olandan tahsil yolu oluyor.vergi dairesi eve devlet haciz yollamaz dedi dorumudur Aklıma geldiği kadar yazmaya çalıştım inşallah açıklayıcı olmuşumdur olay bu kadar.

Birde bazı evini teslim alan 2-3 üyemiz koop görevi kötüye kullandılar diye bizi mahkemeye verdi konu da bunlardan maliyetten dolayı bi miktar para istenmesi ve geçmiş yıllarda evini teslim alan üyelere erken ödeme indirimi yapılamasından dolayı şu kadar para eksik alındı koop zarara uğradı diye bu suçtan bize ne gibi bir şey gelebilir.
forumunuza baktıgımda tüm sorulara eksiksiz açıklayıcı ve tam cevap verdiğinizi gördüm ilği ve alakanız için çok teşekkür ederim.