fonradar

Kooperatiflere Satış

Kooperatife kestiğimiz fatura kdvsiz olduğu için beyannamede kısmi istisnalar bölümünde göstereceğiz.Doğru mudur? Bunun dışında dikkat etmemiz gereken bir ayrıntı var mı?

Ben anlamadım kooperatife neden KDV'siz fatura düzenliyorsunuz? Uyguladığınız istisnanın yasal dayanağı nedir?

acaba konut yapı kooperatiflerine yapılan inşaat işlerinden mi demek istedi ?

İyi Günler.

Sayın Demiral belki tahmininiz doğru olabilir ama konut yapı kooperatiflerine yapılan inşa-taahüt hizmetlerinde KDV istisnası KDV Kanunu geç.md.15'ten kaynaklanmakta olup, 29/07/1998 tarihinden önce ruhsat alınmış inşaatlar için geçerlidir. Şu anda 2013 yılındayız, 15 senedir süren inşaat mı olur?

Sayın Demiral belki tahmininiz doğru olabilir ama konut yapı kooperatiflerine yapılan inşa-taahüt hizmetlerinde KDV istisnası KDV Kanunu geç.md.15'ten kaynaklanmakta olup, 29/07/1998 tarihinden önce ruhsat alınmış inşaatlar için geçerlidir. Şu anda 2013 yılındayız, 15 senedir süren inşaat mı olur?

Sayin koraykarakaya,

Yazdiklarinizda haklisiniz bende yazarken sizin gibi dusundum fakat aklima baska birsey gelmedigi icin soruyu soran kiside cevaplamadigi icin soru askida kalmamasi icin aklima ilk gelen bu konu oldu.

İyi Gunler.

O zaman bekleyip görelim bakalım. Belki de istisna olmamasına rağmen mevzuata aykırı olarak KDVsiz fatura düzenleniyordur, bu da bir olasılık, hatta en kuvvetli olasılık.

Eger dediginiz gibi bir uygulama yapiliyor ise ve uzun sureli bu durum ortaya cikmazmiydi sizce incelemede ?

İyi Gunler

Merhabalar,
Kooperatife ait inşaatın ruhsatı 96 yılında alınmış.inşaat yeni bitmiş.Biz zillerini yapıyoruz.İnşaat biteli 5 yıl olsa ve biz zillerini yeni taksak aynı maddeden yararlanamıyor muyuz?

eğer konut yapı kooperatiflerini kastediyorsanız konut yapı kooperatiflerinin sadece kendi üyelerine yapacağı inşaatlarla ilgili olarak kendilerine yapılacak inşaat taahhüt işlerinde istisna yada indirim orandan yararlanılabilinir aksi takdirde istisna ve inidirimli oran uygulaması söz konusu olamayacağı gibi genel oranda (18) kdv oranına tabii olması gerekir bunu ve bunun gibi ek maddeler bulunmaktadır.(ruhsat ve tapu sicili gibi)

Sayın koraykarakaya,

demekki 15 yıl süren inşaatlar varmış değil mi:)

İyi Günler.

Evet varmış, hatta bu 17 yıl sürmüş. Ama kapı zillerini taktıklarına göre yapı kooperatifi her halde, su ürünleri istihsal kooperatifi olmasa gerek:)

sayın koraykarakaya,

yalnız kdv istisnasından ve indirim oranından yararlanılması için bazı uygulamaların malum bildiğiniz gibi yerine getirilmesi gerekir acaba bu uygulamalar yapıldımı onuda irdelemek gerekir değil mi ?

Sanırım bir konu fazla uzamadan mutabık kalıyoruz sanırım. :ıslık:

İyi Günler.

Değerli üstadlar fiilen kooperatif bittikten sonra yapılan bu işler indirimli orandan yapılamaz diye biliyorum. Yani inşaat bitmemiş ise tamam ama inşaat bitmiş fiilen oturum başlamış ve ziller eskimiş yenileniyor ise indirimli orandan faydanılamaz sanırım

Sayın Day_Dream haklısınız ama sanki burada inşaat yeni yeni bitiyor gibi, benim anladığım kadarıyla galiba ince işçilik kapsamında ziller takılıyor şu anda.

sayın koraykarakaya,

yalnız kdv istisnasından ve indirim oranından yararlanılması için bazı uygulamaların malum bildiğiniz gibi yerine getirilmesi gerekir acaba bu uygulamalar yapıldımı onuda irdelemek gerekir değil mi ?

İyi Günler.

sayın koraykarakaya,

yukarıda yazdığım uygulamalarında yerine getirilmesi gerekiyor.

İyi Günler.

sadece kendi üyelerine derken kastettiğiniz şey nedir? vergi dairesinden konut yapı kooperatifine yazılı bir özelge var elimde.öyle bir ibare göremedim.

sayın koraykarakaya,

İyi Günler.

Ne gibi uygulamalar? elimizde ruhsat var.Vergi dairesinden alınmış özelge ve kooperatifle yaptığımız sözleşme var.