KOSGEB'den Dolandırıcılık Uyarısı...

Üyelik
6 Eyl 2005
Mesajlar
1,802
Konum
İstanbul
ANKARA (AA) - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), işletme sahiplerini kurum adını kullanarak yapılmak istenen dolandırıcılığa karşı uyardı.
KOSGEB'den yapılan yazılı açıklamada, son günlerde, danışmanlık hizmeti verdiklerini iddia eden bazı şahısların, işletme sahiplerini KOSGEB adına telefonla arayarak, ''KOSGEB'den hibe destek kredisi çıktı. Belli bir ücret karşılığında belgeleri göndereceğiz'', ''Bedeli karşılığında KOSGEB destekleri ile ilgili broşür, kitap, doküman gibi materyaller göndereceğiz'' veya ''KOSGEB'in destek ve kredilerini belli bir komisyon karşılığında çıkaracağız'' diyerek, asılsız beyanlarla, işletmeleri yanılttıkları ve parasal talepte bulundukları yönünde şikayetler alındığı ifade edildi.
KOBİ'lerin KOSGEB Destek Programlarına yönelik başvurularını, 1 Aralık 2011 tarihi itibariyle internet üzerinden yapabildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''KOBİ'lere ve girişimlere verilen kredi ve destek programları, öncelikle Hizmet Merkezlerimiz ve Basın-Yayın organları aracılığıyla duyuruluyor. İşletmelerimiz, KOSGEB faaliyet ve destek programları ile ilgili en doğru ve güncel bilgileri, 'www.kosgeb.gov.tr' adresi, '444 1 567' KOSGEB Çağrı Merkezi ve Hizmet Merkezleri aracılığıyla öğrenebilecekler. KOSGEB'in, KOBİ'lere ve girişimcilere ücretsiz ve aracısız olarak verdiği hizmetlerin, çıkar sağlama peşinde olan kişilerin, iş takibi adı altında para alarak yapması konusunda, işletme sahiplerinin dikkatli olmaları, suç teşkil eden bu tür faaliyetlerle ilgili somut bilgi ve belgeye ulaştıkları takdirde, gerekli işlemi yapmak üzere Başkanlığımıza bildirmeleri gerekiyor.
Başkanlığımızın destek ve hizmetlerini menfi yönde etkileyen bu tür yanlış beyanlara ve dolandırıcılık girişimlerine itibar edilmemesi, KOSGEB adını kullanarak KOBİ'lerden parasal talepte bulunan kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunulduğu hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.''
 

Benzer konular

Üst