Kredi Kartı ile Yapılan Satışların Beyannamede Bildirilmesi Hk

Merhabalar
Kdv beyannamesinde "Kredi Kartı Ile Tahsil Edilen Teslim ve Hizmetlerin KDV Dahil Karsılıgını Teskil Eden Bedel" alanına hangi dönemim kdv beyannamesini veriyor isek o döneme ait yapılan satışlardan doğan pos tahsilatlarını mı bildirmek gerekmektedir?
örneğin;
www.gib.gov.tr sitesinde ve kayıtlarımda ağustos pos tahsilatlarımın tutarı 29.000 YTL
fakat bu tahsilatlarımdan 21.000 YTL si ağustos ayında faturasını kesip tahsilatını yaptığım satışlarıma ait. Kalan 8.000 YTL ise haziranda faturasını kestiğim bir ch müşterisine ait tahsilattan kaynaklanmaktadır.
Bu durumda ben ağustos beyannamesinde 29.000 YTL mi yoksa 21.000 YTL olarak mı bildirimde bulunmalıyım
Teşekkürler

Ynt: Kredi Kartı ile Yapılan Satışların Beyannamede Bildirilmesi Hk

29000 ytl göstermeniz uygun olacaktır.şöyleki haziranda cari hesaptan yaptığınız kayıtı ağustos ayında;

108,xx kredi kartlı satışlar xxx
120,xx ch müşterisi xxx

şeklinde kapatırsanız,bir problem olmayacağını düşünüyorum.saygılarımla.

Faturasını kestiğin ayda yani POS cihazından çektiğin ayın toplamını yazacaksın

faturayı haziranda kesip posuda ağustosda çekmişsiniz demekki?
hem ağustos ayı beyan süresi için biraz geç kalmadınız mı?
posu hangi ayda çekiyorsanız o ayın kdvsinde beyan edeceksiniz.

Arkadaşlar kdv beyannamelerinizi internet üzerinden gönderirken pos satışlarınız ile kdv beyannamesinde ilgili kutunun uyumsuz olduğu takdirde (beyannamedeki yazılı tutarın daha düşük olduğu durumlarda) beyannameyi onaylama sayfasında küçük bir zarf çıkıyor. Bu zarfı beyannameyi onaylamadan önce mutlaka bakınız. Zarfta uyarı mesajı var. Bu uyarı mesajında Bankaların vergi dairesine bildirdiği pos tutarlarının toplamı yazıyor. Lütfen beyannamenizi uyarı mesajına göre düzenleyiniz... Benden uyarı

Bu pos bildirimleri bana göre çok hatalı oluyor.Şöyle ki;

Ağustos satış toplamınız 29.000 YTL
Ağustos K.Kart toplamı 35.000 YTL .ise ve bunun 10.000.YTL sı önceki ay satışlarına ait tahsilat ise ne olacak?

35.000.YTL olarak beyan ederseniz aradaki fark kadar matrah farkı çıkar.

Çözüm ise KDV beyannamesinin K.Kart satışları ile ilgili satırın ikiye ayrılmasıdır.
1-Bu ay satışları ile ilgili K.Kartları
2-Önceki ay satışları ve avanslar vs.

metintacer ' Alıntı:
Bu pos bildirimleri bana göre çok hatalı oluyor.Şöyle ki;

Ağustos satış toplamınız 29.000 YTL
Ağustos K.Kart toplamı 35.000 YTL .ise ve bunun 10.000.YTL sı önceki ay satışlarına ait tahsilat ise ne olacak?

35.000.YTL olarak beyan ederseniz aradaki fark kadar matrah farkı çıkar.

Çözüm ise KDV beyannamesinin K.Kart satışları ile ilgili satırın ikiye ayrılmasıdır.
1-Bu ay satışları ile ilgili K.Kartları
2-Önceki ay satışları ve avanslar vs.

Tahsilatında olsa direkt satışına ilişkinde olsa tüm pos hasılatını yazacaksın. Mesela hiç fatura kesmediğin ayda bir önceki aya ait satışına ilişkin pos cihazından tahsilat yapmış isen beyannameye kredi kartı satış tutarını yazacaksın. Boş bırakmıyacaksın

Bunlar istisnai durumlar.

Yani şöyle, satışı yapıp, 120 ye alacak yazıp, vadesi geldiği zaman ödeme aracı olarak kredi kartı kullanılırsa bu problem ortaya çıkar.

Ama,

Kredi kartındaki genel teamül, alış verişi yaptığın zaman kartı postan geçirmek şeklindedir. Bu işlemin istisnası yoktur. Maliye bu tip işleme bir satır açtığı an uygulama amacından sapar ve Firmalar hayali vadeler yaratarak KDV ötelemeye başlarlar.

Questosera'nın dediği gibi sitedekini yazın derim.

Benim verdiğim örneğin karşılaşılmayan bir durum olduğunu sanmıyorum.

Yine örnek üzerinden gidersek , sizin dediğiniz gibi K.K. satırına 35.000.YTL yazarsam o ayki satış matrahımın üstünde bir beyan olur ki bu da ;

29.000.YTL+KDV satış yapmış ama 35.000.YTL tahsil etmiş olduğum anlamına gelir ki ;

Gelir idaresi için bu durum faturasız mal satışı olarak değerlendirilmektedir.

Sizlerin dediğininde yanlış olduğunu savunmuyorum ama yukarıdaki durumun var olduğunu ve bunun bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla

Abi işlemin gerçekse ben olsam şöyle yaparım.

35.000.-YTL'nin KDV'sini hesaplar beyan ederim ve aynı beyannamede fazla ver yersiz ödenene KDV olarak indirim konusu yaparım.