Kredi kartı satışına tahsilat makbuzu verilir mi.?

kredi kartı ile yaptığımız satışlarda
fatura üzerine kredi kartı ile ödenmiştir ibaresini yazıyorum.
müşteriler ise tahsilat makbuzu istiyor.
satış silibi ödeme makbuzu yerine geçmiyormu?

Ynt: Kredi kartı satışına tahsilat makbuzu verilir mi.?

Kredi kartı slipi ile de işlemlerini yapabilirler, tahsilat makbuzu yerine geçer.Doğrudur.Kanıtlayıcı belgedir.
Ancak tahsilat makbuzu kesipte, alınan ödeme türü kısmına Kredi kartı ile tahsil edilmiştir yazabilirsiniz.

bu konu ile ilgili tebliğ,özelge veya üstad yazısı var mı acaba

Makbuza detay açıklama yazarak vermekte bir sakınca yoktur.

anladığım kadarıyla tahsilat makbuzu düzenleyip üzerine kk ödenmiştir ibaresi yazma gibi bir zorunluluğum yok.

firmalar kendi hesaplarını kapatırken direkt olarak satış silibi ile işlem yapabilirler.

Zorunluk yok. Ancak karşı taraf israr ederse napıcaksınız. Vermiyorum mu diyeceksiniz. Bende vermenin bir sakıncası yoktur diyorum.

Faturayı kapalı kesebilirsiniz
İlla makbuz isterse kredi kartı ile ibaresini unutmayın

Faturayı kapalı kesmek yaygın bir alışkanlık ama yasal bir değeri yoktur.
faturalar mutlaka makbuz veya banka dekontu ile kapatılmalıdır.

Kart slibinde hangi firma namına ödeme yapıldığı yazmamaktadır.Kart sahibinin ismide başka olabilir.Slibe nazaran makbuz bana göre daha çok ispat ve resmi belgedir.Aslında her faturaya makbuz kesilmelidir.Kanunda açık fatura,kapalı fatura,kaşe ortada,kaşe yukarıda gibi bir ayırım yoktur. Bunlar sadece alışkanlık olduğu için kabul görür bir uygulama gibi görülmektedir.Aslında böyle bir şey yoktur.kaşeyi ortaya bastım,fatura kapalı o yüzden makbuz kesmeye gerek yok gibi bir düşünce yanlıştır.Fakat maalesef herkes bu şekilde yapmaktadır.Saygılar.

Firma adına bir ödeme yapılıyorsa, firmaya ait kredi kartı kullanılmalıdır.Ortakların, çalışanların yada başka kişilerin değil.
Firma kredi kartı kullanıldığı zaman, tahsilat makbuzuna gerek yok.Ama yukarıdaki bahsedildiği şekilde istendiği takdirde de verilebilir pek ala.!

Her firmanın maalesef kredi kartı yoktur.Çünkü firmaların çoğu yüksek limitli kartlar alamamaktadır.Ne ilginçtir ki şahıslar daha yüksek limitli kartları daha kolay almaktadır.Bu nedenle şahısların kart kullanımı daha yaygındır.Bu da takibi zorlaştırmaktadır.Bence makbuz kesmeye devam :)