Kredi kartı satışları takibi

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
Mükellef çok yoğun şekilde kredi kartıyla satış yapıyor. Kestikleri faturalara ve z raporlarına kredili satış olarak belirtmeyi çoğu zaman unutuyor. Sizde böyle sorunlarla karşılaşıyorsunuzdur. Kredi kartı satışlarını nasıl tutturuyorsunuz.

Ynt: Kredi kartı satışları takibi

Her unuttuğu belgesiz satış olarak cezalandırılacaktır.

kredi kartı satışlarında mükellef, istememize rağmen hiç banka ekstresi göndermiyor. Dolayısıyla kredi kartı satışlarını kasa hesabından kapatmaya çalışıyoruz..
Kasa hesabından kredi kart bedellerinin tahsil edilmesi ile ilgili kayıtlar uygun mu? sizce..

TDHP uymamaktan ceza ile karşılaşabilirsiniz.

Selamlar
Bu konuda birkaç alternatif uygulama yapabilirsiniz.
1- Mükelleften banka telefonunu veya muhatap memurun ismini alın.Direkt irtibata geçerek ekstre isteyebilirsiniz.
2- Mükellef bundan kaçınıyorsa,demekki size bilgi vermekten de kaçınıyor.Bu durumda mükellefle çalışıp çalışmama kararını verebilirsiniz.
3- Vergi dairesi şifresi alarak aylık pos bilgilerini sistemden görebilirsiniz.Kayıtlarınızda kredi satışları tutmuyorsa yapılacak 2 alternatif olabilir.
a- Eğer toplam satış matrahı kredi satışlarından çok daha fazla ise nakit girdiğiniz satışları kredi kartı olarak değiştirebilirsiniz.(bu sağlıklı olmaz,çünkü kart tahsilatlarını tutturamayabilirsiniz.)
b- Eksik kredi kartı bakiyesini belgesi düzenlenmedi farzederek aradaki fark kadar matrah+kdv kayıt yapabilirsiniz.
c- kart satışlarını kasa hesabından kapatmaktansa önce banka ile kapatın sonra banka bakiyesini yatan veya çekilen şeklinde tutturmaya çalışın.Kasa ile kapatmak hatalı muhasebe kaydıdır,ama bankaya tahsil edip sonra kapatmak en azından TDHP'ye uygundur.Burada sorun hangi kartı hangi bankaya tahsil etmeniz gerektiği olacaktır.Şifre aldığınızda sistemden,hangi banka kartından ne kadar işlem yapıldığını görebilirsiniz.Buna göre artık kafanıza göre dağılımı yapacaksınız.
d- Günlük z raporlarının eklerine pos cihazının gün sonu raporlarını eklettirin.Bu şekilde de karşılaştırma yapabilirsiniz.
e- Kart satışlarının önemini müşterinize anlatın,anlamıyorsa ya bu şekilde yanlışlarla devam edersiniz ya da sözleşmenizi fesh edersiniz.Tabiki karar sizin.Ben şahsen ısrarla birşey isteyip alamıyorsam en sonunda mükellefi bırakıyorum.İşin stresini ben değil o çekmeli.O rahatsa ben strese giremem,hiç kusura bakmasın :)
Saygılar.

sn.Kurt dediklerinizi aynen uyguladım.. Bunun hata olduğunu bildirdim. Ama ona rağmen ekstreler gelmiyor.. Banka müşteri temsilciside ekstreyi şirket sahibi dışında muhsebecisine bile vermiyor. Bankanın prensibi gereği bilgileri gizliymiş. Sadece şirket yetkilisi onay verirse ekstreleri alabilirmişiz. Zaten mükellef onay verse ekstereyi bize gönderir.
Herneyse; Beyanname gönderirken 45 nolu satırdaki pos tutarları tutmuyor şeklinde devamlı mesaj alıyoruz. Sisteme göre tespit ediyorum.. Ancak kayıtları neyapiyim.. 108 nolu hesap bayağı bi şişti.. 100.kasa hesabından tahsilatları yapmam sn.nanenin dediği gibi TDHP na uymamak, çok doğru..
özel usülsüzlük cezasıda kapıda bir incelemeye girsek.. Banka hesabı devamlı açılış fişi kapanış fişi gözüküyor muavinde hareket yok..

İlhan Tekiner ' Alıntı:
kredi kartı satışlarında mükellef, istememize rağmen hiç banka ekstresi göndermiyor. Dolayısıyla kredi kartı satışlarını kasa hesabından kapatmaya çalışıyoruz..
Kasa hesabından kredi kart bedellerinin tahsil edilmesi ile ilgili kayıtlar uygun mu? sizce..

mükellef banka ekstrelerini göndermiyorsa o mükkellefle yola devam edip etmeme konusu tartışılır çünkü vermek zorunda netice bir çok işlem bankadan yapılıyor gelen ve gönderilen eft/havaleler, personel maaşları, şayet yapıyorsa elektrik su doğalgaz telefon fatura ödemeleri hesaba geçen pos lar vs...bence bu işin ciddiyeti mükellefe layıkıyla anlatılırsa ikna olup göndermemesi mümkün değil...

Yine söyleyeyim,evrak veya bilgi isteyipte mükelleften alamıyorsam o kişi ile devam edip etmeme kararımı uygulamaya koyarım.Mükellefin sizi yönlendirmesine izin vermeyin.Karar tabiki sizindir. saygılar

merhaba,
eger mukellefe durumun ızahını yaptıgınız halde bır gelısme yoksa kendı bılecegı ıstır.
bence hıc kendınızı sıkmayın :)