fonradar

Kredi kartı ve Bankadan Ödeme Yapılması?

tuba07

Katkı Sunan Üye
1-İşletme mal ve hizmet alışlarında kredi kartı kullanıyorsa hangi hesaba kayıt yapılmalı?
300 doğru bir hesap mıdır?
309 hesabına yazılıp; bankadan ödendiğinde 309 borçlu 102 hesabı alacaklandırılabilir mi?

2-Faturası olamayan elektirik su telefon faturaları bankadan ödenmiş;
fatura var gibi işlenmeli mi bankanın dökümüyle prgramda ki banka bakiyesi tutması için...
geçici vergi de bankanın ve bizim kayıtlar tutmalı Mı?
3-Yapılan havalelerde bankaların kestiği kesintiler 770 hesabında alt hesap olarak banka giderleri olarak yazılması doğru mudur?
Cevaplarınız için teşekkürler
Saygılar

Ynt: Kredi kartı ve Bankadan Ödeme Yapılması?

Selamlar
1- İşletme,kendi kredi kartını kullanıyorsa 300 hesap doğrudur.Alt hesap oarak "x bankası kredi kartı" açılabilir.
2- Muhasebe kayıtları maalesef varsayımlara dayanmaz.(Varsayım derken karşılıklar bunun dışında tabi) Yani "var gibi" diye bir düşünce yoktur.bahsettiğiniz faturalar istenildiğinde ilgili kurumlardan temin edilebilir.Veya online fatura aboneliğiyle ulaşılması sağlanılabilir.Dolayısıyla bu giderler banka hareketleri baz alınarak kayıt edilemez.Kaldı ki kdv tutarı,özel iletişim vergisi gibi ayrıntılar fatura üzerinde yazar.Bankadan ödenen 30 tl telefon faturasının ne kadarı kdv ne kadar özel iletişim vergisi,anlamak mümkün değildir.
3- Geçici vergi çalışması her ne kadar ara mizan üzerinden yapılsa da tüm kayıtların bitirilmiş olması aslolandır.Fakat geçici vergi kayıtlarında gelir ve gider hareketlerine öncelik verildiğinden (cari hesaplar göz ardı edildiğinden) çoğunda banka kayıtları tutmaz.Günümüz uygulamalarında bu tip geri dönüşlü kayıtlarda sıklıkla yapılmaktadır.Ne zamanki kredi vs.amacıyla banka mizan ister,o zaman eksikler tamamlanmaya çalışılır.Şu kesinki maliye gözünde özellikle geçici vergi dönemlerinde banka ve mizan eşitliğine bakılmaz.
4- Havalelerde bankanın kestiği eft vb.masrafların bana göre 770'te takibi doğrudur.Fakat her banka kesintisi de bu hesapta takip edilmez.
Saygılar

1-İşletme adına kredi kartı olursa 300 olabilir anladığım kadarıyla?
309 hesabı kullanmak yanlış mıdır peki?
ortaklar adına kredi kartı olduğunda 331 yapılmalı değil mi?
direkt olarak 300 kullanılabilir mi ortağın kredi kartıysa??

2-fatura olmadan işlenmez doğru ancak;
kdv ve ötv oranları belli kdv 191 e ötv de 770 kanunen kabul edilmeyen giderlere yazılmakta
30 tl lik ödemede 30*1,33 =kdv matrahı
kdv matrahı üzerinden %18 kdv
30-(matrah+kdv)= özel iletişim vergisi+diğer tutarlar şeklinde olabilemez mi?
770.01.01 kdv matrahı
191.18 kdv
770.0909 özel işetişim vergisi+diğer tutarlat
381 gider tahakkukları şeklinde yapılıp fatura da daha sonra bulunsa olur mu?

3-havalelerdeki kesintilerde kullanıyorum her türlü olmaz derken örnek verir misinz acaba?

Cevabınız teşekkürler...

Saygılar...

Selamlar
1- 309 hesabının açıklamasında "diğer hesap gruplarına girmeyen" der.Sizin işleminiz girmektedir.
2- Olabilemez maalesef..Faturayı görmeden bu şekilde kayıt yapılması doğru değildir.O zaman elektriğide %18 ayıralım,suyu da %8 ayıralım..Kdv'yi görmeden indiremezsiniz.770-191 kaydı yaptıktan sonra faturayı bulmuşsunuz bulmamışsınız ne anlamı kalır.
3- Diğer kesintilerden kastım,pos tahsilatı kesintisi olabilir,vadeli mevduata işletilen faiz kesintisi olabilir vb.

Saygılar

1-309 olmamalı yani
300 banka kredileri bankadan kredi çekildiğinde kullanılmaz mı?
309 kurala aykırı diyosunuz...

2-Haklısınız bende yanlış olduğunu düşünüyordum ama bankadan ödeme yapılması ve geçici vergide bankanın tutması gerekmesi kafamı karıştırdı.Online fatura ile tüm faturaları bulabilirim sanırım

3-Pos cihazı kesintisi aylık olan 770 de takip edilemez mi?

Selamlar
Yine sıralayalım :)

1- Tekdüzen'de "diğer" başlıklı hesaplar daha ziyade işletmenin ana faaliyet konusunun dışındaki işlemlerde kullanılan hesaplardır.Sizdeki kredi kartı işlemleri firmanın esas faaliyet konusunu içermekte (en azından öyle sanıyorum) Dolayısıyla esas faaliyet içeren işlemleri "diğer" başlıklı hesaplarda takip etmek doğru olmaz.En basitinden işletmenin kayıtlı aracını satmasında alıcıyı 127'de takip etmesi gibi.

2- Mesela şöyle deseydiniz size hak verebilirdim.İşletmenin çok telefon faturası var.Ama bu ay 1-2 tanesini bulamadım,bunları banka hareketine dayanarak kaydedebilir miyim? deseydiniz,arada 1-2 kaçamak olabilir derdim,hoş,bu da olmaz ama o kadar fatura arasında sırıtmazdı. Fakat siz,hiç fatura gelmiyor diyorsunuz.Ee artık bu kaçamağıda geçti :) Kaldı ki evraklar incelendi,faturalar yerine ne götüreceksiniz incelemeye? Değil mi?
Diğer taraftanda firma açısından olaya bakın.Siz bu faturaları temin ettirmezseniz nerede kaldı müşteri sorumluluğu? Siz istemedikçe firmada bu faturalara gerek olmadığını düşünmez mi?

3- Pos cihazı kesintisinden kastınız tahsilat esnasında kesilen komisyonlar ise bu konuda değişik yorumlar mevcut.780 veya 653 olur diyenlerde var.Bana göre 653.Çünkü 780'in açıklamasında "borçlanılan tutarlarla ilgili" diye bir ibare var.Bana göre pos tahsilatı borçlanılan değil,alacaklı olunan bir tutardır.780 de takip etmek bana göre uygun değil.

Saygılar

Tekrar sağolun :)
1-Ana faaliyet konusunda denilemez akaryakıt fişleri ve bazı giderlerde kredi kartı kullanılıyor

2-Otomatik ödemeye bağlandğı için bankadan ödeniyormuş elimize fatura gelmiyor evet firmanın 4-5 civari şubesi var faturalar yok bankadan her ay ödeme yaplıyor faturanın hangi dönemde olduğu yazıyor dökümde.
sadece telefon ve internet faturalarında bu sorun var bunu çözemedim
ben yeni işe başladığım için bu ay karışık herşeyy ....

Bizden bu kadar
Benzin giderleri ticari faaliyetle ilgili ise,araçlar aktife kayıtllı ve işletmede kullanılıyorsa sorun yok.Kullanılmasa da ayırma şansınız yok..
Meslek mensubumusunuz bilmiyorum.
Meslektaşsak nacizane bu kadar tavsiyem olur,çalışansanız müşavirinizin yönlendirmesini isteyeceksiniz.
Saygılar

Teşekkürrlerr muhasebe elemanıyım :)
orta ölçekli firmada muhasebedyiim tek eleman benim
verdiğiniz bilgiler için teşekkürler vakit ayırdınız...
Saygılar...