turkcell

Kredi Kartı

Merhaba benim bir sorunum var belgesiz şirket kredi kartı ile ödememiz oldu bunu kanunen kabul edilmeyen giderlerde mi göstermeliyim..

Sayın Zuhaly

Şirket ile ilgili bir harcama değil ise ortak hesabına atmanızı öneririm. K.k.e.g ticari karı düşürdüğünden tarhiyatla karşılaşma riskiniz doğabilir.

Belgesi yok ise şirket ile ilgilisini kuramazsınız ki. Murat Bey'e katılıyorum. Ortak harcamasına mahsuben kullanım olarak düşününüz.

Sayın Zuhal

Belge yoksa ben ortak hesabına atmayı uygun görüyorum. İşlem hakkında daha fazla bilgi verirseniz (tutar- harcamanın ne olduğu - nerede kullanıldığı ) üstatlar farklı yorumlar yapabilir..

inşaat firması işlem araç kiralama ile ilgili toki işimizden dolayı tokiye ait personelin araç kiralama bedeli ödemeyi biz yaptık ama fatura o şahıs adına kesilmiş..

ksimkesyan

Tanınmış Üye
Sayın zuhaly,

Ödeme işlemini şirketin en yetkili kişisinin (YK Başkanı tercihan) hesabına borç kaydedin.

Merhabalar benimde kredi kartıyla ilgili bir sorum var
çalıştığım firma geçmiş dönemde başka bir firmanın pos cihazıyla tahsilat yapmış ve makbuz kesmiş ama bize ait olan bir pos cihazı değil muhasebe kaydı nasıl yapılabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.

bulent249

Tanınmış Üye
Merhabalar benimde kredi kartıyla ilgili bir sorum var
çalıştığım firma geçmiş dönemde başka bir firmanın pos cihazıyla tahsilat yapmış ve makbuz kesmiş ama bize ait olan bir pos cihazı değil muhasebe kaydı nasıl yapılabilir yardımcı olursanız çok sevinirim.
pos cihazı kullanılan firmadan mal/hizmet alımı yapılıyorsa o firmanın borcuna kaydedebilirsiniz.

ewet mal ve hizmet alımı yaptığımız firma, daha doğrusu ortağımız aynı zamanda iki farklı firma ama sahipleri aynı :)
banka modülünden işlemi yapmışlar ama muhasebeleştirmemişler bize ait olmadığı için pos cihazı.
banka dan karşı firma adına bir hesap açmışlar pos hesabı ama muhasebe bağlatısı yok tabi.sadece cari bağlantısı kurmuşlar.
muhasebeleştirmedikleri bu tahsilatı da söylediğiniz gibi muhasebe mahsup fişinden diğer firmanın borcuna atarak kapatmışlar karşılığını da 100.01 kasadan çekmişler.
Ben şöyle yapmayı düşündüm ne kadar doğru olur bilmiyorum.daha önceden diğer firma adına banka modülünde açtıkları pos hesabının muhasbeleştirerek ork-taklar hesabına bağlayım.
normal kredi kartı tahsilatı kaydını yapayım.ortaklar hesabı borçlu olsun.sonra ortaklar hesabından da diğer firmanın borcuna atayım diyorum.Böyle bir kayıt ne kadar doğruu olur