fonradar

Kredi Kartıyla Borç Ödeme

tanca

Katkı Sunan Üye
Firma yeni pos cihazı aldı ama daha satış yapmadı ancak eskiden gelen faturalı carilere karşı müşteriler borçlarının bir kısmını kredi kartı ile ödemek istiyor olabilir mi eğer olursa nasıl olur?Teşekkürler.

Görüşüme göre, bu durumu vergi dairesi ile yazışma yaparak daha sonra oluşacak matrah=pos satış tutar uyumsuzluğuna ait denetimin önüne geçmek olacaktır.

Vay be benden daha beter cümle kuranlar da varmış demek ki sayın URUM79 verdiğiniz cevaplar için çok çok mersi lakin ki yukarıdaki yazdıklarınızı anlayan beri gelsin dostum.

Urum79 arkadaşımızn yazdığı cevap işi bilen için yeterli ama soru sahibi ilk defa poslu işlem yapacağı için anlayamaz normaldir.Poslu satışlar olunca kdv beyannamesini 45 satırına bu miktar yazılır.Bankalar idareyede bu miktarı bildirir
mükellefede bildirir sonradan düzeltme yaparsa sisteme bildirir mükellefi kazımaz uyarmaz hatalı işlem olabilir.Poslu satış kadar fatura fiş anında kesilmesi lazım yani pos bedeli kadar satış olmalı işletmede eksik olursa kayıtlar incelenir.
Gelelim pos ile alacak tahsilatına olur kayıtlarıda ona göre işlemek lazım.Banka idareye poslu alacak tahsili diye bildirmez tek kalem poslu satış diye bildirir toplu halde olacağı için tahsilatlar için satış belgesi düzenlenmediğinden
poslu satış tahsilat çok olur fatura fiş kesimi az olur kdv beyannamesinde bu sırıtır.Bu durumda urum79 arkadaşımızın yazdığı gibi idareye dilekçe veririz.Poslu satışların şu kadar tl si satıştır şu kadar tl alacaktan tahsildir diye.İdare beyanı yeterli göreceği gibi acaba eksik satış varmı diye kayıtlarada bakabilir buna hazırlıklı olmak lazımdır.Eğer bu arada nakit başka yolla yapılan satış belgesi varsa alacaktan tahsillerden çok ise bunlar poslu alacakların üzerinde ise peşin ve başka yollu satışlar nedeni ile hasılat çok poslu satış az olacağından izahat verilmese bile ancak kayıtlara bakıldığından anlaşılır.Umarım yeterli izahatı yapabilmişimdir.Kolay gelsin.

Misal, Temmuz ayında 1000 tl matrah beyan ettin kdv de, kredili satışlara 50 000 tl yazdiiiin. Vergi dairesi der ki; gel beruuu

Günaydınlar, Bankalar bu sorunu tahmin ettiklerinden pos cihazlarına satış modülüne ek olarak tahsilat modülünü de eklemişler.Tahsilat yapıldığı zaman tahsilat modülünü seçerseniz sorununuza çözüm olacağını düşünüyorum.Saygılar.

Sayın Hasan ER gereken cevabı detaylandırarak çok iyi belirtmiş. Sayın tanca, yazdığım cevap bende belli bir altyapınız olduğuna dair kanı oluştuğundan özet bir cevap vermek istedim.

Günaydınlar, Bankalar bu sorunu tahmin ettiklerinden pos cihazlarına satış modülüne ek olarak tahsilat modülünü de eklemişler.Tahsilat yapıldığı zaman tahsilat modülünü seçerseniz sorununuza çözüm olacağını düşünüyorum.Saygılar.

böyle bir şey varmı ? BKM ye göre pos cihazı ile tahsilat yapılamaz (cari)..kendileri ile çelişir o zaman...