fonradar

Kredi Kartları ile Yapılan Satışlar Tutmuyor

Merhaba,

Müşterilerimizden birkaçı günlük olarak yaptığı satışların büyük bir bölümünü kredi kartı ile yapmaktadır. Bu satışları kredi kartları hesabına işliyorum. Karşılığında aynı gün hesabımıza geçtiği için bankalar hesabı ile kapatıyorum. Fakat bazı bankalar satışlarımızı aynı gün hesabımıza geçmiyor bundan dolayı ay sonlarındaki son günlük satışımız bir sonraki ayın ekstresinde görünüyor aynı zamanda da ekstrede ay başında yazan rakamda daha önceki ayın devri oluyor. Buda daha sonradan tutarsızlığa yol açıyor.

Örn: Ocak kdv beyannamesindeki kredi kart tutarı yada o ay yapılan kartla yapılan satış ile banka ektresi tutmuyor buna istinaden maliye geçen aylarda kredi kartlarındaki tutarsızlıktan dolayı türkiye genelinde birçok mükellefe yazı göndermişti.

Size sormak istediğim bu ay sonlarındaki devir eden tutarı banka sonraki ayın ektresi ile gönderdiğinden pos fişlerindende sağlıklı bir sonuç alamamamızdan dolayı bu son günleri yada o aya ait toplam kart satışını nasıl bulmaktasınız? Görüşlerinizi bekliyorum

sayın melo işin aslına bakarsanız, kredi kartıyla satış yapan mükellefler bu işe önem verip, aylık postan çektiği tutarları, yazarkasa ile fiş kesiyorsa kredili satışlara basacak, fatura kesiyorsa faturaya not düşücek, olmadı önceki alacakarına mahsuben çekiyorsa ona göre bilgi verecek ve siz hiç dert etmeyeceksiniz. ancak bunu uygulayan mükellef sayısı çok az olduğundan, dediğiniz olayda benim nerdeyse bu işe en fazla önem veren bir mükellefimde olduğundan dolayı. ben pos sliplerini alıyorum, akbankta zaten yığın no diye sıranumarası var onları takip ediyorum atlamıyorsa doğrudur deyip bildiriyorum atlıyorsa banka ekstresini alıp kontrol ediyorum, genelde diğer bankaların ekstreleri ise zaten ayın 20 sinden önce gelmiş oluyor ordan kontrol ediyorum. birde bu ay sonları bakiyeler demişssiniz bundada eğer ayın 30 unda çekilmiş parayı 1 inde almışsanız ayın 30 unda çekildiği için onuda toplama dahil edeceksiniz. ve oyun 108 hesap bakiyesinde bu aktarılmayan tutar bakiye olarak kalacak. bankaların ekstresindede o bir günlük tutar bir sonraki ayda gösteriliyor olsa bile bunu izah edebileceğinizden bir sorun olacağını sanmıyorum.

Doğru bu konuda çok haklısınız fakat müşterilerim bu konuda çok duyarsız evet özellikle akbank ekstrelerinde bir sonraki güne atıyor ve zaten ortada pos fişleri yok çünkü onlar için önemli olmuyor. Bu konu sonunda yine muhasebecilerin başına kalıyor.