Kredi Kartlarından Kesilen Komisyonlar

Kredi kartı ile yapılan taksitli alışverişlerde haliyle fiyat yükseliyor. Bu yükselmenin nedeni herkesin bildigi gibi bankaların kestigi komisyonlar. Bu nedenle fatura düzenlendiginde kredi kartı ile çektigimiz miktarda fatura düzenliyoruz. Bu farkın bizim karımız olarak görünmemesi içinde bankalardan ödedigimiz komisyon için dekont istiyoruz. Fakat alamıyoruz. Bu komisyonlar ekstreden gider olarak işlenebilinirmi?? Eger işlenebilir ise ilgili tebligi bilen yardımcı olursa sevinirim. İyi çalışmalar, kolay gelsin..

Bununla ilgili olarak 243 nolu VUK Genel Tebliği yayımlanmıştır.

Söz konusu tebliği inceleyebilirsiniz

243 nolu tebligi inceledim. Fakat bununla ilgili bişeye rastlayamadım. Sadece banka dekontlarının düzenlenmesini falan yazıyor.
İşlenebilecegini bende tahmin ediyorum, mantıklı olanıda bu zaten. Ama bunu bişeylere dayanarak yapmak istiyorum.. İlginize teşekkür ediyorum ve yardımlarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar..

Aradığın cevap orada var ama,

Biliyoyorsun mevzuatta "aslı gibidir" onayı diye bir müessese var.
Buna paralel olarak, eğer dekont yoksa banka ekstrelerini kaşe imzalı alırsan bununla da işlem görebilirsin.

Ekstrelere imza alamıyorsan da banka defterlerinde imza bulunmaktadır. Dolayısıyla ekstre imzasız olsa bile kayıt yapabilirsin.

Ancak, ekstrenin imzalı olması daha muteberdir. Defteri kaybetme veya eksik yazdırma gibi sorunlar yaşanabiliyor. Sıkıntı olabilir.

Merhaba,
ekstreden gider yazabilirsiniz.
Ekstre olmadığı takdirde banka hesap cüzdanına fotokopi çekerek bunu belge olarak ekleyip yine giderleştirebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Dekont neden alınamıyor bunu anlamadım. Eski tarihli dekontları bankalar biriktiriyor ve bir yerde saklıyorlar. Firma bunu belirli bir süre almazsa sanırım imha ediyorlar.
Günümüde zaten çoğu firma artık internet bankacılığı kullanıyor. Bunu kullananlar da rahatlıkla istedikleri dekontları basabiliyorlar.
Ayrıca banka extresi imzalı ve kaşeli olursa dekonttan ne farkı var. Zaten ben daima bankaları extrelerle tutturmayı tercih ederim.
Hiç bir sorun olmaz ayrıca daha da sağlıklı ve güvenilir olur.

Bankalara dekont vermek zor geliyor heralde. Çoğu kez istedik ama bu tür giderlere dekont veremeyeceklerini söylediler.
Bende ekstreden işleme taraftarıyım. İnşallah bişey çıkmaz. Çıkarsada dava açarız.. Kazanacağımızdan eminim.. İlginizden dolayı teşekkürler. İyi çalışmalar..