Kredi kartlı satışlar

TURKUVAZ

Katkı Sunan Üye
öncelikle bu yoğun dönemde tüm arkadaşlara işlerinde kolaylıklar dilerim.

mükelleflerin kredi kartlı satışları ile ilgili ay sonlarında ilgili bankalrdan gelen ekstrelere göre aşağıdaki gibi işlemler yapmak suretiyle hesaplarımı kapatmak durumundayım.bu konu özellikle malum şu anki geçici vergi dönemi içinde önem arz ediyor.bir bankadan gelen ekstrede dikkatimi çeken;
brüt tutar komisyon tutarı ödül katkısı servis ücreti net tutar
xxx xxx xx xxx xx

ben kayıtlarımı ;

102.xx a bank net tutar
760.yy komisyon gid. komisyon+ödül k.+servis ücreti

108.zz kredi kartlı satışlar brüt tutar

şeklinde muhasebeleştiriyorum fakat baktımki aynı bankadan ay sonunda bir de servis ücreti tutarında hizmet bedeli faturası gelmekte ve o da ilgili gider hesabına alınmakta.şimdi sorum aynı ay bu ikisi için bir sıkıntı var mı, uygulamada siz nasıl yapıyorsunuz ??

Ynt: Kredi kartlı satışlar

Yonca ablemli bankanın pos extresinde gösterdiği servis ücreti haricini kayda almalısınız. Ayrıca gönderdiği ft ayrı olarak kayıtlamalısınız. Sizin yaptığınız şekilde banka cari hs ile tutturamazsınız.

sayın mzhr, siz haklısınız fakat bu 1. sınıf bir gerçek kişiye ait defter, şirket değil. sorunum, banka hesabını tutturmak değil de, servis ücreti için hem komisyon gideri hesabı(ekstre) hemde hizmet bedeli hesabı(fatura) kullanmamın bi sakıncası olur mu?? bana göre yok ama yinede kafama takılmadı değil ???

aynı gideri çift işleyerek vergi kaçırmış olursunuz.

sayın kbrs16,bende bundan korkuyorum.şu ana kadar bu faturanın içeriği dikkatimi çok çekmemişti.nasıl olsa fatura ya ??ama ben birde ekstreden kayıt atıyorum.tabi biri komisyon gideri diğeri hizmet bedeli, oysaki ikisi aynı şey; servis ücreti !!yinede merak ettiğim bu sonuca benim yazdıklarımdan mı yoksa sizde böyle bi durumla karşılaştığınızdan mı varıyorsunuz ??

evet düşünüyorumda, sayın mzhr ve kbrs16 siz haklısınız.ekstreyi servis ücreti haricen, faturayı da aynen kayıtlarıma almam lazım.