fonradar

Kredi Kur Farkı Hakkında

bil_gin

Tanınmış Üye
Dövize Endeksli olarak kullanılan kredilerin geri ödemeleri yapılırken kredinin kullanıldığı günkü kur ile ödeme gününün kuru farklı olduğu için kur farkı çıkmaktadır. Bu kur farklarını 656 hesapta takip ediyoruz. Yalnız geri ödemeler yapılırken döviz üzerinden değilde TL hesaptan ödeme yapılacağı zaman kurda armış ise ciddi kur farklarıyla karşı karşıya kalınıyor. Bu kur farkını 780 hesapta takip edebilmek noktasındaki görüşlerini merak ediyorum.
saygılar;
bil_gin

Kredi hesaplarıyla ilgili aleyhte kur farklarının 656 yerine 780 hesapta takip edilmesi doğrudur.

Bende 300-499 Arası kur zararları 780 Hesap altında takip edilmelidir. 656 Hesap iise 100-299 arası hesaplarda kullanılmalıdır.

Sayın bil_gin,

Çok detaya girmeyeceğim,

Dövize endeksli kredilerin kur farkı almaması mümkün değil özellikle faiz ödemeleri nedeniyle mutlaka oluşur. Kur farkları da doğrudan finansman gideridir ve 780 dışında bir hesap uygun değil.

Sayın bil_gin,

Çok detaya girmeyeceğim,

Dövize endeksli kredilerin kur farkı almaması mümkün değil özellikle faiz ödemeleri nedeniyle mutlaka oluşur. Kur farkları da doğrudan finansman gideridir ve 780 dışında bir hesap uygun değil.

Üstadım kur farkı alıyor mutabıkız. Kredi geri ödemesini yaparken DEK kredi olduğu için elinizde USD var ise bu USD yi önce güncel kurdan TL ye dönüp o şekilde geri ödeme yapıyor ve sizin için o kur farkı sadece kurun artmasından ibaret kalıyor sadece bu kur farkının BSMV si katlandığınız maliyet oluyor. Yalnız aynı ödemeyi TL bakiyenizden yaparsanız kredinin kullanıldığı ve ödendiği gün arasındaki kur farkından dolayı kur artmış ise daha çok TL bedeli ödediğiniz için bir finansman maliyetiniz oluyor diye düşünüyorum. Bu sebeple dövizle yapılan ödemelerdeki kur farkının 656, TL hesaptan geri ödeme olursa kur farkını 780 hesaba almanın doğru olacağını düşünüyorum.
saygılar;
bil_gin

Sayın bil_gin,

Elinizde USD varsa yada dışardan alsanız konuda başka farklı uygulamalar da çıkar. Bu yüzden çok detaya girmeyeyim dedim. Soru ? Elinizdeki döviz nereden geldi veya neredeydi ?

Siz detaya girmeyeyim dediniz ama üstadım bende deşmeden duramıyorum özürlerimi kabul edin. Örneğin elimde bir döviz çekim vardı. Teminata verdim çeki ve tahsil oldu. Tahsil olan bedel ile kredi kapatmak istiyorum.
saygılar;
bil_gin

Sayın bil_gin,

Kendimi sınavda hissediyorum. Çekin tahsilinde para hesabınıza geçtiğinde bankaya yatan TL karşılığı ile tahsil edildiği gün TL karşılığı arasında çıkan kur farkı ( KDV uygulamasına göre alınan kişiye fatura edilir/alınır ) hesaplanır. Buradaki TL karşılığına göre banka hesabından döviz olarak yatıracağınız para (arbitraj nedeniyle al/sat ) çıkan kur farkı varsa ayrıca hesaplanır. Buraya kadar değerleme olduğundan 646/656 hesaplar. Bundan sonra kredi kesabına aktarılan para karşılığında meydana gelen kur farkı ise faizinki dahil 780.

Uygunmu ?

Şöyle izah edelim üstadım isterseniz;
100.000,00 USD DEK kredi kullanıldı 01.09.2014 tarihinde kur:2,10 TL idi. 15.09.2014 tarihinde hesabınıza bir müşteriniz 20.000,00 USD havale gönderdi ve sizde bankayla görüşerek bir kur sabitlediniz örneğin 2,15 TL olarak. Kullanım kuruyla geri ödeme kuru arasındaki 0,05 TL den dolayı 1.000 TL kur farkı oluşmaktadır. Bu kur farkını da 780 hesapta takip etmem doğrusudur dimi?
saygılar;
bil_gin

Sayın bilgin, Kevork beyin dediği gibi konuda çok ayrıntı var. Yukarıda vermiş olduğunuz örnekteki gibi 780 e atılıyor.

Şöyle izah edelim üstadım isterseniz;
100.000,00 USD DEK kredi kullanıldı 01.09.2014 tarihinde kur:2,10 TL idi. 15.09.2014 tarihinde hesabınıza bir müşteriniz 20.000,00 USD havale gönderdi ve sizde bankayla görüşerek bir kur sabitlediniz örneğin 2,15 TL olarak. Kullanım kuruyla geri ödeme kuru arasındaki 0,05 TL den dolayı 1.000 TL kur farkı oluşmaktadır. Bu kur farkını da 780 hesapta takip etmem doğrusudur dimi?
saygılar;
bil_gin

Sayın bil_gin,

Bu bahsettiğiniz işlemde iki adım var. Ben biraz geliştireyim;

1. Havale geldiği gün kur 2.13 olsun. Ödemeyi yaptığınız gün 0,02 TL 656 hesaba kur farkı geliridir.
2. Kredinin ödenmesinde eydana gelen 0,05 ise finansman gideri 780 hesap.

Anlatabildim umarım.

Sayın bil_gin,

Bu bahsettiğiniz işlemde iki adım var. Ben biraz geliştireyim;

1. Havale geldiği gün kur 2.13 olsun. Ödemeyi yaptığınız gün 0,02 TL 656 hesaba kur farkı geliridir.
2. Kredinin ödenmesinde eydana gelen 0,05 ise finansman gideri 780 hesap.

Anlatabildim umarım.

Walla hocam ben bile karıştıdım. Havale geldiği gün kur 2,13 olsun derken Merkez bankası kurumu.

Ben biraz daha işlemi değiştirsem ve karıştırsam kızmazsınız inş:D

100.000 usd Kredi 2,10'dan olsun yine. Bir müşterimiz 20.000 Usd gönderdi banka 2,15 den Kuru sabitledi (MB kuru:2,13) diyelim. Yapılacak işlem ise şu şekildedir. Dönem sonundada meb kuru 2,20 olsun

-------Kredi Alışı--------

102 210.000 (B)
300 210.000 (A)
------Müşteri Ödeme----

102 42.600(B)
120 42.600(A)
-----Banka Kredi Çekim-----

300 43.000(B)
102 43.000(A)
------Döem Sonu Kredi Kur Farkı------

780 9.000 (B)
300 9.000 (A)

------ Banka Kur Farkı------------
102 10.400(B)
646 10.400(A)

Alıcı kur farkı ve Kredi faizlerini hesaplamaksızın yapıldı.

Merhaba,

bende bir parantez açarak birşey sorayım,

TL cinsinden alınan kredi, vadesiz mevduat hesabından ödenmekteyken, 2 ay üst üste hesapta para olmayınca, euro döviz tevdiat hesabından ödendiği takdirde oluşan kur farkı 780 mi olur? borçlanma dövizli değil ama o yüzden merak ettim

Sayın arkadaşlar,

Bunlarla ilgili detaylı bilgiyi bayram sonrası yazarsam bana kızmazsınız değilmi. Şimdilik iyi bayramlar.

Merhaba,

bende bir parantez açarak birşey sorayım,

TL cinsinden alınan kredi, vadesiz mevduat hesabından ödenmekteyken, 2 ay üst üste hesapta para olmayınca, euro döviz tevdiat hesabından ödendiği takdirde oluşan kur farkı 780 mi olur? borçlanma dövizli değil ama o yüzden merak ettim

orda atmanız gereken kayıt zaten
------
102(b)
300(a)
------

olduğundan dolayı daha önce dediğim gibi
100-299 (656)
300-499(780) hesap kullanılır. Sizinde sadece 102 de değişme olduğundan 102e kur farkı hesaplayacaksınız yani 656 olacak

Son düzenleme:
Walla hocam ben bile karıştıdım. Havale geldiği gün kur 2,13 olsun derken Merkez bankası kurumu.

Ben biraz daha işlemi değiştirsem ve karıştırsam kızmazsınız inş:D

100.000 usd Kredi 2,10'dan olsun yine. Bir müşterimiz 20.000 Usd gönderdi banka 2,15 den Kuru sabitledi (MB kuru:2,13) diyelim. Yapılacak işlem ise şu şekildedir. Dönem sonundada meb kuru 2,20 olsun

-------Kredi Alışı--------

102 210.000 (B)
300 210.000 (A)
------Müşteri Ödeme----

102 42.600(B)
120 42.600(A)
-----Banka Kredi Çekim-----

300 43.000(B)
102 43.000(A)
------Döem Sonu Kredi Kur Farkı------

780 9.000 (B)
300 9.000 (A)

------ Banka Kur Farkı------------
102 10.400(B)
646 10.400(A)

Alıcı kur farkı ve Kredi faizlerini hesaplamaksızın yapıldı.
Üstadım karışık doğrudur. Yalnız benim özellikle üzerinde durduğum nokta müşterimizden gelen para ve dönem sonu kur değerlemesi değil. 100.000 Usd 2,10 kurdan borcunuz var bankaya. Hesabınızda da 20.000 Usd para var ve bu parayla kredi kapatmak istiyorsunuz. Siz bu kredi kapamasını yaparken banka sabit bir kur belirler ve önce 20.000 Usd yi bu kurdan bozarak TL ye döner. Daha sonra ise TL hesabınızdan aynı kur üzerinden krediye kapama yapar. Bu kapamayı yaparken de ortaya bir kur farkı çıkıyor merak ettiğim bu kur farkının hangi hesapta takip edilmesi gerektiğidir.
saygılar;
bil_gin

Üstadım karışık doğrudur. Yalnız benim özellikle üzerinde durduğum nokta müşterimizden gelen para ve dönem sonu kur değerlemesi değil. 100.000 Usd 2,10 kurdan borcunuz var bankaya. Hesabınızda da 20.000 Usd para var ve bu parayla kredi kapatmak istiyorsunuz. Siz bu kredi kapamasını yaparken banka sabit bir kur belirler ve önce 20.000 Usd yi bu kurdan bozarak TL ye döner. Daha sonra ise TL hesabınızdan aynı kur üzerinden krediye kapama yapar. Bu kapamayı yaparken de ortaya bir kur farkı çıkıyor merak ettiğim bu kur farkının hangi hesapta takip edilmesi gerektiğidir.
saygılar;
bil_gin

Sayın bil_gin,

İlk cevabıma geri döndük. Bunun cecabı net belli. Kredilerin kur farkları "Finansman Gideri" dir. sonuç 780.