fonradar

Küçük Bir Esnafın Aylık ve Yıllık Ödemeleri

Engin_ER

Katkı Sunan Üye
Küçük bir esnafın aylık ve yıllık ödemeleri toplamı

bağ kur primi
iş yeri kirası (az tutalım ortalama 150-200 ytl olsun)
iş yeri elektrik su,telefon giderleri kış günü yakıt ısınma giderleri
reklam tabela vergisi
iş yerine geliş gidiş yol parası
en azından günde bir öğle yemeği
sigarası-çayı (müşteriye ikramı)
muhasebe ücreti
kdv.stopaj,peşin vergi, ve damga vergileri

bu küçük esnaf için ortalama olarak bir hesap yapalım

arkadaşlar bir muhasebeci olarak bir hesap yapalım bakalım;
bu esnafın bu kadar iş yeri gideri olduktan sonra evine ekmek götürüp çoluk çocuğunu geçindirebilmesi için
(ortalama ikide çocuğu olsun)
(hadi iyimser davranalım evide kendisinin olsun kira vermesin)

en az ne kadar günlük aylık ve yıllık para kazanması gerekir;

muhasebeci gözüyle bir el atın bakalım,

umarım konuyu yanlış yere açmadım yanlışsa uygun bölüme taşırsınız

Ynt: Küçük bir esnafın aylık ve yıllık ödemeleri

Bu güne kadar ısıtıp ısıtıp gündeme taşıdığınız konulara bakılırsa siz esnafsınız anlaşılan. Şimdi bu memlekette işçinin, memurun, Tüccarın işi tıkır bir esnafın işi bozuk öylemi. Kardeşim sizin haberiniz varmı Türkiyede ödenen verginin %70 işçinin memurun çocuklarının nafakasından kesiliyor. Sizin sıraladığınız masraflar üç aşağı beş yukarı belli zaten bunun için ne muhasebeci olmaya nede ekonomist olmaya gerek yoktur. Benim bildiğim birşey var ancak durumu en kötü esnaf bile asgari ücretliden daha çok kazanıyor ama vergi ödemeye geldiğinde bir asgari ücretlinin ödediğinin yarısını bile ödemiyor.

Biz sana yukarıdaki saydığın kalemlerin hesabını yaparız ama önce sen bi asgari ücretlinin gelir - gider hesabını bi zahmet çıkarıver.

Türk_bey Bugün 17:49:03' Alıntı:
...
Biz sana yukarıdaki saydığın kalemlerin hesabını yaparız ama önce sen bi asgari ücretlinin gelir - gider hesabını bi zahmet çıkarıver.
smiley20.gif

Ynt: Küçük Bir Esnafın Aylık ve Yıllık Ödemeleri

Engin_ER ' Alıntı:
Küçük bir esnafın aylık ve yıllık ödemeleri toplamı.......................
.....................................

muhasebeci gözüyle bir el atın bakalım,

Sn ER, emriniz olur derhal hesaplarız.

Yalnız bu küçük esnaf sizin meşhur ayakkabı tamircisi mi yoksa başkası mı ?

Türk_bey ' Alıntı:
Bu güne kadar ısıtıp ısıtıp gündeme taşıdığınız konulara bakılırsa siz esnafsınız anlaşılan. Şimdi bu memlekette işçinin, memurun, Tüccarın işi tıkır bir esnafın işi bozuk öylemi. Kardeşim sizin haberiniz varmı Türkiyede ödenen verginin %70 işçinin memurun çocuklarının nafakasından kesiliyor. Sizin sıraladığınız masraflar üç aşağı beş yukarı belli zaten bunun için ne muhasebeci olmaya nede ekonomist olmaya gerek yoktur. Benim bildiğim birşey var ancak durumu en kötü esnaf bile asgari ücretliden daha çok kazanıyor ama vergi ödemeye geldiğinde bir asgari ücretlinin ödediğinin yarısını bile ödemiyor.

Benim bildiğim birşey var ancak durumu en kötü esnaf bile asgari ücretliden daha çok kazanıyor ama vergi ödemeye geldiğinde bir asgari ücretlinin ödediğinin yarısını bile ödemiyor
ben size bir şey söyleyeyim mademi bu kadar sert bir açıklama yaptınız,
sizler kusura bakmayın ama bu yazdıklarınızı hali vakti yerinde çok para kazanıp ama vergiye gelince haddinden fazla kaçıranlar için yazmışsınız, evet vergi yükü işcinin memurun sırtında, öte yandan bir güne 10 hastayı 100 ytl den (10*100)muayene eden doktor ise ne fiş kesiyor ne fatura(bu sadece bir örnek)
ama sizlerin bilmediğiniz başka şeylerde var, bilemezsiniz çünkü alt gelir gurubunda olan asgari ücretli nasıl geçiniyor ve bu alt gelir gurubunun bulunduğu semtteki esnafın durumu nedir, bunu bilemezsiniz, sadece haaa bu esnaf kazanmasa kapatır gider dersiniz,

bahsettiğim esnaf ha ben olmuşum ha meşhur ayakkabı tamircisi olmuş ne fark ederki,
evet bende esnaf çocuğuyum,

gerçekten bu işleri bilmek istiyorsanız gidin alt gelir gurubuna sahip bir mahalle esnafının dükkanına bir hafta ziyarette bulunun onunla arkadaş olun, bakın bakalım nasıl para kazanıyormuş ve nasıl harcıyormuş, gerçi her ne kadar biraz gerçeklere yaklaşsanızda işin içine girmeyince esas gerçekleri göremezsiniz,

mesela ben şimdi size şunu desem bana hemen sert tepki verirsiniz,
ama yinede söyleyeyim,
siz muhasebeciler bir nevi abonelik sistemi oluşturmuşsunuz şöyleki,
defterlerini tuttuğunuz ortalama 50-100 kişilik bir mükellef gurubunuz var ve sizler bu mükelleflerden aylık olarak muhasebe ücreti alıyorsunuz ha ne kadar çok mükellefiniz olursa buda sizin avantajınız oluyor, buna benzer başka işlerde yok değil,
ama mahalle esnafı öyle değil, sabah kapıyı bismillah deyip açar oturur müşteri gelsede gelmesede orada beklemek zorundadır,
peki sorarım size müşteri gelmezse yada az gelirse ve bu esnaf aylık olarak çok az bir para kazanırsa veya 15-20 gün hastalanıp yatarsa maliye yaw arkadaş sen niye para kazanmadın yada neden az kazandın diye sorabiliyor,

ama işci memurda öylemi;
hastalansa yatsa bile işveren onun sağlık sigortasını ödüyor ve ssk.dan istirahat parası alabiliyor,

esnaf kendi öz kaynakları ile iş yeri çalıştırırken emekli olduğunda eline hiç bir güvence geçmiyorken işci memur emekli olduğunda tazminat alıyor,,

yani sizler bana bunu yazarken sert çıkışmanıza gerek yok;
benim kimseye emretme yetkimde yok ve emretmişte değilim,
ayrıca alayda edilecek bir konu değil, hayatın gerçekleri ile alay edilmez

sadece gerçekleri görmeniz açısından böyle bir mesaj konusu oluşturdum, ha bu gerçekleri kimlerin görmesi gerek derseniz, hemen söyleyeyim,
üst gelir gurubuna sahip kişiler, bürokratlar, ve maliye konusunda yetkili kişiler,, görsünler okusunlar, gerçekleri görmek içinde hiç çekinmesinler gitsinler bu bahsettiğim alt gelir gurubuna mensup esnafları bir hafta süreyle iş yerlerinde ziyaret etsinler hatta yazarkasanın başına otursunlar, ve ortalama alıp hesap çıkarsınlar geliri gideri karşılaştırsınlar ve ondan sonra desinlerki yaw arkadaş sen nasıl geçiniyorsun,

sn Engin ER,biz muhasebeciler olarak sizi çok iyi anlıyoruz ama siz bizi anlamıyosunuz. sizin problemlerinizin çözümü bizde değil.bizim elimizde değil.sizin muhatabınız maliye bakanı.
kelin ilacı olsa başına sürer,derler.bizim meslekte başka sorunlarımız var,elimizde olsa kendi tahsilat problemlerimizi çözeriz.onları bile çözemiyoruz.

Sn Er.

Benim yazınızda tepki gösterdiğim asıl mevzuu, aynı konuyu, yani esnafı sürekli gündeme getirmeniz. Takdir edersiniz ki bu memlekette sadece esnaflar sıkıntı çekmiyor. Bu yazınızda esnafın değil de Çiftçinin içler acısı durumunu irdelemiş olsaydınız sizin deyiminizle sert tepki almazdınız. Kaldı ki daha önceki yazılıarınızda anladığım kadarı ile büyüğümsünüz cevabımda saygı sınırının üstüne çıkmamaya gayret gösterdim. Ben doğma büyüme Adanalıyım ve şehrimizde Fabrikatörde var Pamukağası da var ve bunların yanısıra sürekli hedef gösterdiğiniz alt gelir gurubundan esnaflarda var. Dolayısı ile bizimde alt gelir gurubundan (Mükellef) müşterilerimiz olduğunu az çok tahmin edersiniz. Bunların arasında gerçekten de durumu vahim olan esnaflar var ama hiç bir zaman istisnalar kaideyi bozmaz. Bir iki esnafın işleri iyi gitmiyor diye bütün esnaflar bundan prim çıkarmaya da kalkmasın. Benim tepkim ülke genelinde ekonominin zayıf olmasını kendine kalkan edinenlere.

Türk_bey ' Alıntı:

sayın Türk_bey;

"Türkiyede ödenen verginin % 70 ini memurun çocuklarının nafakasından kesiliyor,"
diye yazmışsınız
peki onların maaş alabilmesi için kimlerin vergi ödemesi gerekir hiç düşündünüzmü,
enbaşta ticaret yapanlar yani fabrika sahipleri tacir tüccar, esnaf, sebest meslek sahibi, muhasebeci mali müşavir, yani kısacası kendi cebinden para koyup öz sermayesi ile çalışan bu kişiler çalışıp kazanıp devlete vergi ödemeseler devletin memuru maaşını nereden alacaklar, devlet parayı nereden bulup maaş ödeyecek ve maaşlarını alamayınca vergileri nasıl kesilecek bunu bir düşünün bakalım,
sizler, bizler, çalışmasak bu işler yürürmü acaba,
günde kaç saat çalışıyorsunuz yeri geliyor akşam geç saatlere kadar çalışıyorsunuz hafta sonu tatil demiyor çalışıyorsunuz ama memur dediğiniz kesim akşam mesai biteceğine yakın yarım saat öncesinden başlıyor hazırlanmaya hafta sonu tatil bayram tatil yıllık izin tatili, ama bir esnaf öylemi ya, hatta bir ticaret adamı öylemi adamlar iş yerinde ayrı evde ayrı çalışıyorlar yeri geliyor düğününe, hastasına gidemiyorlar, ben esnaf çocuğuyum ve yıllarcada esnaflık yaptım, bir düğün olsa işi ve müşteriyi bırakıpta oraya gidip eğlenemezdim ama yinede eşimi çocuklarımı temsilen gönderirdim,
ama diğer tarafta memur dediğiniz kesim çok sıkışırsa izin alamazsa hemen doktora çıkar rapor alır gideceği yere gider, işi kim yaparsa yapsın onun umurunda değildir,
size en basit sizden bir örnek vereyim diyelimki ayın 25-26 sı ve siz bir yere gittiniz ve yanınızda çalışan elemanda hastalandı gelmedi ve mükelleflerinizin işleri aksadı ödemelerini işlerini o gün için yapmadığınızda müşteriniz mükellefiniz karşısında mağdur duruma düşersiniz hatta yaw bırakın onu ödemeleri yapmamış ceza geldi der ve sizden ister istemez kopar muhasebeci değiştirmeye kalkar öyle değilmi;

be çiftci değilim hiçte anlamam ama çiftci arkadaşlarım var onlardan az çok durumlarını biliyorum
çiftciyede gelince eğer hesabını bilen çiftciyse kolay kolay mağdur olmazlar, ayağını yorganına göre uzatırsa mağdur olmazlar, falanca traktörü değiştirmiş bende değiştireyim diye ihtiyacını gördüğü halde borca girip traktör değiştirmeye kalkarsa kendinden maddi yönden üstün kişileri taklit etmeye kalkarlarsa hesapsız harcamalar yaparsa ve tarladaki ürününü afet sigortası yaptırmazsa mağdur duruma düşeceği aşikardır,

Sn Er.

Neden konuyu getirip memurlara dayandırdınız anlamdım. Siz yazının o kısmını RTÜK yapmışsnız "İşçi ve memurun" çocuklarının nafakasından kesildiğini söyledim. anladığım kadarı ile bu memleketde yalnızca esnaf ayağını yorgana göre uzatıyor ve bir tek onların yaşamaya hakları var. Herkez görmek istediği şeye bakar. Bence konuyu uzatmaya da gerek yok sanırım.

İyi günler.

benim takıldığım nokta kira olarak en az aylık 150 yıllık 1800 ytl ödemek göze alınıyor. iş vergi ssk, muhasebe ücreti gibi ödemelere gelince çok oluyor.

yine yanlış anlamışsınız;
neyse fazla uzatmayalım konuyu, yazdıkça söyledikçe yanlış anlaşılmalara yol açıyor,

nane ;
kirayı en az ödeyen 100-150 ytl baz aldım daha fazla ödeyenlerde var haliyle ama en küçük bir mahaklle esnafının ödeyebileceği bir bedelden söz ettim,

ama artık konuyu kapatalım
ya ben anlatamıyorum yada yanlış anlaşılıyorum,
hani derler ya "komşunun tavuğu,komşusuna kaz görünür."diye işte öyle herkesin kendi mesleği ve sorunları başkasına yok gibi güllük gülistanlık görünür;
herkese iyi akşamlar,